نقاط تاریک مزایده‌های سنتی در بازار املاک حذف می شود

تهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: عرضه املاک در بورس کالا ضمن شفافیت قیمتی و اطلاعاتی، می‌تواند نقاط تاریک مزایده‌های سنتی و رانت‌زا را مرتفع سازد و با عرضه املاک دستگاه های ادولتی و غیردولتی در بورس کالا، می‌توان به یک شاخص شفاف قیمتی در بازار املاک دست یافت.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری بورس کالا، حسن رضایی‌پور با اشاره به آغاز برنامه عرضه املاک در بورس کالا با یک باب واحد تجاری در شهر جدید پردیس افزود: ملک همانند سایر کالاها، قابلیت عرضه در بورس‌ را دارد و در آخرین روز کاری مرداد ماه جاری، این ملک تجاری عرضه می شود.

وی یادآور شد: بورس کالا در این حوزه سابقه نزدیک به پنج ساله دارد و در سالهای قبل نیز تجربه ای از عرضه ملک در بورس کالا وجود دارد.

پایان شائبه در مزایده‌های غیرشفاف

رضایی پور پیرامون نقش عرضه املاک در بورس کالا به منظور حذف مزایده‌های غیرشفاف و رانت‌زا گفت: حذف مزایده‌های غیرشفاف به کمک حراج در بورس کالا می‌تواند به تصمیم‌گیران اعم از خریدار و فروشنده کمک کند. 

رضایی‌پور تاکید کرد: مشکل مزایده‌ها به روش سنتی این است که در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف در حراج این قبیل دارایی‌ها، احتمال دستکاری قیمتی و یا صدور سیگنال‌های اشتباه و ایجاد رانت برای فرد یا ارگانی خاص وجود دارد و در عین حال بورس کالا از مکانیسم معاملات شفافی در حراج برخوردار است و می‌تواند از بروز این نقاط تاریک در مزایده‌های سنتی جلوگیری کند.

نیاز به مرجع شفاف قیمتی

این کارگزار کالایی به مزایای جانبی این اقدام مثبت نیز پرداخت و گفت: قیمت ملک یکی از متغیرهای اصلی در اقتصاد کشور است، با عرضه املاک نهادها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی در بورس کالا می‌توان به یک شاخص شفاف در بازار املاک دست یافت. بطوری که براساس این شاخص سیاستمداران، تصمیم‌سازان و دولت از افزایش و یا کاهش واقعی قیمت‌ها مطلع می شوند و این بازار به یک مرجع قیمتی شفاف تبدیل می‌شود.

وی تاکید کرد: فارغ از عرضه برنامه‌ریزی شده برای فروش یک باب واحد تجاری در شهر پردیس، ادامه این عرضه‌ها اطلاعات شفافی را برای دولتمردان و عموم در اختیار می‌گذارد و نکته مهم اینکه در حوزه املاک و یا کالاهای با ارزش سرمایه سنگین، بهترین مکانیسم معاملاتی روش حراج است و بورس کالا نیز ایده‌آل‌ترین مکان برای انجام این معاملات تلقی می‌شود.

رضایی پور در ارزیابی خود برای استقبال از این معاملات گفت: این عرضه شروع معامله املاک در بورس کالاست و باید اجازه داد در دید عموم به جایگاه خود برسد تا موفقیت‌آمیز باشد،زیرا در ابتدای راه هر کاری باید اجازه داد ایرادات و نواقص مشخص شود تا بهترین نتیجه به دست آید.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: انتظار می رود این عرضه و عرضه‌های بعدی املاک در بورس کالا با رونق و استقبال روبرو شود؛ زیرا بهترین و ایده‌آل‌ترین راه برای فروش این دارایی‌ها بورس کالاست.

وی تعریف ابزارهای مالی بر پایه مسکن و املاک را یکی از موثرترین روش‌ها برای رونق این معاملات عنوان کرد و افزود: قدرت خرید عموم در بازار مسکن تحت تاثیر تورم کاهش پیدا کرده، بنابراین بهتر است ابزارهای مالی روی این دارایی تعریف شود تا ملک عرضه شده به عنوان دارایی پایه قرار گیرد تا در معاملات ابزارهای مالی شاهد مشارکت عموم مردم باشیم.

علاوه براین در شرایط کنونی این معاملات با رونق دوچندان رو به رو خواهد شد، زیرا عرضه املاک به شکل فیزیکی مشتریان خاص خود را دارد، اما در بازار ابزارهای مالی مشارکت مردم در رونق معاملات تاثیرگذار است. 

رضایی پور پیرامون شفافیت قیمتی بازار مسکن و ایجاد تعادل در آن با عرضه املاک در بورس کالا گفت: مسکن یکی از کالاهایی است که متغیرهای کلان اقتصادی از جمله نرخ تورم، میزان واردات و نقدینگی جامعه و نیز قدرت خرید مردم و عواملی از این دست برآن اثر گذار است. اما عرضه در بورس راهکار موثری برای ایجاد شفافیت قیمتی و اطلاعاتی در جامعه بوده و می‌تواند در شفافیت معاملات این حوزه کمک کند.

۲۹ مرداد؛ روز عرضه 

شرکت عمران شهر جدید پردیس پس از پذیرش یک باب واحد تجاری در بورس کالای ایران، این واحد را در تاریخ ۲۹ مرداد ماه جاری به ارزش پایه بیش از ۱۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون ریال در بازار فرعی عرضه می‌کند.

براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالای ایران و ارزیابی های صورت گرفته کارشناس رسمی دادگستری، یک باب واحد تجاری (مغازه) واقع در محله ۱ فاز ۲ پردیس و به مساحت ۱۷.۱۶ مترمربع مورخ ۲۹ مرداد ماه سال جاری از سوی شرکت عمران شهر جدید پردیس برای فروش روی تابلوی فرعی بورس کالای ایران می‌رود.

متقاضیان از روز انتشار اطلاعیه عرضه به مدت ۱۰ روز کاری فرصت دارند تا از این واحد بازدید کنند و چنانچه برای شرکت در این معامله اعلام آمادگی نمایند. فروش این واحد به شیوه ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد  اقساط ۴۸ ماهه است و افراد برای ثبت سفارش، نیاز به دریافت کد بورسی دارند که از ۸۶ شرکت کارگزار حاضر در بورس کالا باید اخذ شود.

براساس این گزارش در تاریخ عرضه، کارگزار به نمایندگی از مشتری، تقاضای خود را ثبت خواهد کرد و برای ثبت درخواست، مشتری بایستی سه درصد ارزش پایه ملک را به حساب بورس واریز نماید یا از بوسیله مکانیزم حساب وکالتی بورس برای این موضوع اقدام کند، تا کارگزار مربوطه در مکانیزم حراج شرکت نماید و در نهایت ملک به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته خواهد شد.

همچنین بعد از برگزاری حراج، برنده معامله، باقیمانده ۳۰ درصد وجه اولیه را به حساب بورس کالا واریز و چک ها را هم نزد شرکت عمران شهر جدید پردیس تحویل می نماید و با امضای مبایعه نامه، فرایند معامله در بورس کالا تمام می شود. سه روز بعد از امضای مبایعه نامه، شرکت عمران پردیس ملک را به خریدار تحویل خواهد داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha