تولید آبزی پروری امسال از صید دریایی پیشی می‌گیرد

اهواز - ایرنا - معاون وزیرجهادکشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران گفت:امسال برای نخستین بار تولید آبزی پروری در کشور از صید دریایی پیشی خواهد گرفت و این روند در سال‌های آینده با توجه به سرمایه گذاری که در بخش آبزی پروری صورت گرفته ادامه می‌یابد.

نبی‌الله خون میرزایی روز پنجشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اهواز با بیان اینکه درسال ۱۳۹۸ صید دریایی در دریاهای جنوب و شمال حدود ۶۵۰هزار تن و به همین میزان نیز تولید آبزی پروری در کشور بوده است پیش بینی کرد حجم صید دریایی و آبزی پروری در کشور با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی به ۱.۵میلیون تن برسد که سهم آبزی پروری حدود ۸۰۰هزار تن و صید دریایی به ۷۰۰هزار تن خواهد رسید.
وی توسعه آبزی پروری را از اولویت‌های نخست سازمان شیلات عنوان کرد و افزود:ما باید فعالیت صید و صیادی دریایی را متناسب با ظرفیت منابع تنظیم و بیش از منابع موجود ، از ذخایر آبزیان برداشت نکنیم.
رییس سازمان شیلات ایران در ادامه بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر و توسعه منابع انسانی در بخش آبزی پروری تاکید قرار داد و افزود:توسعه صنعت آبزی پروری (میگو و ماهیان گرمابی و سردابی) یک ضرورت برای ایجاد اشتغال پایدار و کاهش فشار بر منابع دریایی است.
وی گفت: با توجه به ظرفیت ذخایر دریایی ، امکان افزایش چندانی در صید دریایی درکشور نخواهیم داشت از این رو تکیه و اولویت اصلی شیلات بر توسعه آبزی پروری به خصوص در روش‌های متراکم و فوق متراکم است.
خون میرزایی استان خوزستان را با توجه به وجود آبهای سطحی ، یکی از مناطق مهم توسعه صنعت آبزی پروری بیان کرد و افزود:خوزستان پارسال با تولید ۱۳۰هزار تن آبزی پروری و صید رودخانه‌ها و تالاب‌ها رتبه نخست کشوری را کسب کرد.

روند افزایشی سرانه مصرف آبزیان در کشور
رییس سازمان شیلات ایران گفت: سرانه مصرف آبزیان دریایی و پرورشی در سال های اخیر رو به افزایش بوده به طوری که درسال ۱۳۹۷ سرانه مصرف آبزیان ۱۲کیلوگرم و در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۳.۳بوده و امسال به ۱۴.۵کیلوگرم خواهد رسید.
خون میرزایی افزود: البته در مناطق ساحلی کشور سرانه مصرف آبزیان بسیار بیشتر از متوسط سرانه کشوری است ولی امیدواریم با فرهنگ سازی ، گرایش و سرانه مصرف آبزیان در کشور بیشتر شود.

ظرفیت مناسب ماهشهر در آبزی پروری و پرورش ماهی دریایی در قفس
رییس سازمان شیلات ایران ظرفیت شهرستان بندری ماهشهر را در آبزی پروری و پرورش ماهی دریایی در قفس کم نظیر توصیف کرد و افزود:با توجه به سرمایه گذاری‌های پیش رو ، این شهرستان به قطب اصلی صید و صیادی و آبزی پروری تبدیل خواهد شد.
خون میرزایی با اشاره به مشارکت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در توسعه آبزی پروری با رویکرد اشتغال در ماهشهر افزود: این نگاه، نقطه عطفی در صنعت آبزی پروری و صید و صیادی در منطقه خواهد بود.
به گزارش ایرنا از ماهشهر شیلات ایران و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی چهارشنبه شب تفاهم نامه سرمایه گذاری در سه بخش احداث سازه های مصنوعی در دریا با ۲۰میلیارد ریال ، توسعه زیرساخت های ماهیان دریایی و ذخایرآبزیان دریایی با ۳۰۰ میلیارد ریال و احداث مجموعه ۲ هزار هکتاری پرورش ماهی و میگو با ۵۴۰میلیارد ریال با رویکرد اشتغال درمنطقه امضا کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =