۲ مرداد ۱۳۹۹، ۱۸:۰۶
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83882435
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تخت‌روانچی: همکاری ایران و چین، موضوعی عادی است

۲ مرداد ۱۳۹۹، ۱۸:۰۶
کد خبر: 83882435
تخت‌روانچی: همکاری ایران و چین، موضوعی عادی است

نیویورک- ایرنا- سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، روابط ایران و چین را دارای قدمتی طولانی دانست و افزود: توافق ایران و چین، موضوعی غیرعادی و غیرطبیعی نیست.

مجید تخت روانچی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه راشاتودی آمریکا، افزود: ایران و چین، متحدان طبیعی هم هستند که همکاری آنها با یکدیگر، در راستای منافع هردوی آنهاست.

وی همچنین خروج آمریکا از برجام را علت وضعیت آشفته فعلی دانست و با تاکید بر اینکه این آمریکایی ها بودند که با خروج از برجام، میز مذاکره را ترک کردند، ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر معاف بودن دارو و غذا از تحریم ها را ادعایی بی ربط دانست و گفت: واردات غذا و دارو، همچنان هدف تحریم‌های آمریکا هستند.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از این گفت‌وگو با رد ادعای دخالت ایران در حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس، این اتهامات را غیرموجه دانست که تاکنون هیچ مدرکی در این رابطه ارائه نشده است.
تخت روانچی ادامه داد: ترور سردار سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم بزرگترین هدیه آمریکا به تروریست ها در منطقه بود.
وی تاکید کرد: داعش و متحدانش، این ترور را جشن گرفتند، چرا که سردار سلیمانی روش مقابله موثر با این جریانات افراطی را بخوبی می دانست.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران، ایران و عراق را دارای پیوندهای سنتی و تاریخی دانست و افزود: اقدامات آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و همسایگانش را تحت تاثیر قرار دهد.
تخت‌روانچی با تاکید بر اراده ایران برای تقویت روابط با همسایگانش در خلیج فارس، به ابتکار صلح "امید" اشاره کرد که سال گذشته حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد.
وی تصریح کرد: این ابتکار شامل پیشنهاد بنیانی برای همکاری ها در زمینه های مختلف است. ایران خواهان روابطی خوب با همسایگانش از جمله با همسایگان جنوبی است، اما این آمریکاست که نمی‌خواهد چنین روابطی بین ایران و همسایگانش شکل بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha