آغاز زاد و ولد گونه‌های جانوری در همدان

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۳:۰۰
کد خبر: 83781970
آغاز زاد و ولد گونه‌های جانوری در همدان

همدان- ایرنا- معاون محیط انسانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان از آغاز زاد و ولد حیات وحش و پیش بینی شرایط سختگیرانه برای ورود مردم به مناطق حفاظت شده برای پیشگیری از ورود استرس به گونه‌های جانوری خبر داد.

مهدی صفی خانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: همه ساله از نیمه های اردیبهشت زاد و ولد گونه های جانوری آغاز شده و رصد و پایش وضعیت حیات وحش به ویژه گونه های شاخص از سوی کارشناسان محیط زیست صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نخستین زاد و ولد گونه «پازن» در منطقه لشگردر ملایر مشاهده شد افزود: با وجود اعمال ممنوعیت برای ورود مردم به مناطق حفاظت شده در جریان شیوع کرونا، این محدودیت ها با دیدن زاد و ولد جانداران تشدید شد.

معاون محیط انسانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: شهروندان نیز نباید با حضور در مناطق محیط زیست موجب ایجاد استرس برای گونه های جانوری شوند چرا که استرس ایجاد شده شاید موجب مرگ گونه و بره هنگام زایمان شود.

صفی خانی تاکید کرد: همچنین در صورت نزدیک شدن انسان به بره ها و لمس و دست زدن به آنها، این گونه ها بوی انسان به خود گرفته و مادرشان از نزدیکی به بره و شیر دادن به او امتناع می کند و به خاطر یک سهل انگاری، بره حیوانات محکوم به مرگ می شوند.

وی ادامه داد: محدودیت‌های ایجاد شده برای ورود مردم به مناطق حفاظت شده این استان تا زمان حصول شرایط مناسب برای بره هایی که در این فصل به دنیا می‌آیند ادامه دارد.

تاکنون ۳۰۷ گونه جانوری در همدان شناسایی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha