۲۴ هزار تن گندم و کلزا از کشاورزان ایلام خریداری شد

ایلام- ایرنا - مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی ایلام گفت: با توجه به شوع فصل برداشت تاکنون ۱۶ هزار تن کلزا و ۹ هزار تن گندم از کشاورزان حوزه جنوب استان خریداری شده است.

کامران سلیمان‌پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات برداشت گندم و دانه روغنی کلزا در سال زراعی ۹۸ - ۹۹  در شهرستان‌های مهران و دهلران آغاز شده و با ابلاغ پروتکل های بهداشتی مبنی بر ضدعفونی و گند زدایی و همچنین رعایت فاصله اجتماعی اکنون کامیون های حمل گندم و کلزا در مراکز خرید حضور می یابند.

وی افزود: قیمت مصوب دولتی امسال برای خرید برای هر کیلوگرم گندم معمولی ۲۷ هزار ریال، گندم دروم ۲۶ هزار ریال و دانه روغنی کلزا به ازای هرکیلو گرم از کشاروزان ۴۳ هزار و ۶۰۰ ریال است.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی ایلام یادآور شد: امسال پیش بینی می شود که ۲۷۰ هزار تن گندم از گندم زارهای استان خریداری شود.

سلیمان پور میزان گندم برداشت شده در سال گذشته را ۲۵۸ هزار تن اعلام کرد و گفت: سال گذشته ۲۱ هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خریداری شد که امسال پیش بینی می شود این آمار به حدود ۲۶ هزار تن افزایش یابد.

وی اضافه کرد: ۱۷ مرکز خرید گندم و  هشت مرکز خرید دانه روغنی کلزا در استان ایلام با ظرفیت ۲۶ هزار تن در نظر گرفته شده و در زمینه خرید و ذخیره گندم و کلزا هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی ایلام ادامه داد: دانه روغنی کلزا با توجه به اینکه زود فاسد و خراب می‌شود و به علت نبود صنایع تبدیلی و روغن‌کشی در استان بلافاصله بعد از برداشت به استان‌های دارای کارخانه‌های روغن‌کشی ارسال می‌شود.

۱۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان ایلام به زیر کشت کلزا رفته است.

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته کشاورزان استان ایلام توانستند سال گذشته جایگاه دوم را از نظر تولید محصول گندم با کیفیت در کشور کسب کنند.

همچنین ایلام استان پیشرو در تحقق برنامه ۱۰ ساله وزارت کشور در زمینه توسعه کشت کلزاست و اراضی سطح زیر کشت کلزا در استان ۲۰ درصد نسبت به برنامه ابلاغی بیشتر است.

۷۰ درصد محصول گندم و کلزای استان ایلام در شهرستان مرزی دهلران تولید می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha