۱۲ فروردین ۱۳۹۹، ۱۳:۳۳
کد خبر: 83734319
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزارت خارجه آلمان نخستین تراکنش اینستکس را تائید کرد

۱۲ فروردین ۱۳۹۹، ۱۳:۳۳
کد خبر: 83734319
وزارت خارجه آلمان نخستین تراکنش اینستکس را تائید کرد

لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس سازوکار مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس را تأیید کرد.

بر اساس بیانیه این وزارت‌خانه که در توییتر منتشر شد  برلین، پاریس و لندن اولین معامله تجاری با ایران بر اساس اینستکس را برای تسهیل ارسال تجهیزات پزشکی به ایران با موفقیت انجام داده‌اند.

در این بیانیه ابراز امیدواری شده که اینستکس و همتای ایرانی آن برای توسعه این سازوکار و انجام تراکنش‌های بیشتر با یکدیگر همکاری کنند. 
ابزار حمایت از مبادلات تجاری (انگلیسی: Instrument in Support of Trade Exchanges؛ به اختصار اینستکس (INSTEX) یا سامانهٔ حمایت از مبادلات تجاری یک ابزار ویژهٔ مالی است که در بهمن ۱۳۹۷ توسط فرانسه،  آلمان و انگلیس برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران ایجاد شد. 

مقر اینستکس در پاریس پایتخت فرانسه است.  
شرکت‌های اروپایی تاکنون از ترس تحریم‌های آمریکا حاضر به استفاده از این سازوکار نبودند. 
سه کشور اروپایی، انگلیس، آلمان و فرانسه پیشتر برای کمک به تلاش‌های ایران در راستای مقابله با ویروس کرونا ضمن ارسال محموله اقلام دارویی، ۵ میلیون یورو کمک مالی کردند. این کمک مالی از طریق سازمان‌ ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی در اختیار ایران قرار گرفت.  
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۴ فروردین گذشته، بر لزوم تداوم کمک‌های دارویی به ایران تاکید کرد و گفت ظرف هفته‌های آینده کالاهای ضروری به ارزش ۲۰ میلیون یورو راهی ایران خواهد شد. 
وی در کنفرانس مطبوعاتی که به صورت ویدیویی برگزار شد، تصریح کرد: این مهم است که مبادلات تجاری در سطح همکاری‌های بشردوستانه شامل مواد خوراکی و دارویی صورت گیرد. اما این مساله باید مورد تاکید قرار می‌گرفت، چون بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اگر در این زمینه همکاری کنند مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد.  
بورل ذهنیت شرکت‌ها در این زمینه را اشتباه توصیف و تصریح کرد؛ آن‌ها باید درک کنند که در زمینه مبادلات بشردوستانه منعی وجود ندارد. 

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha