۲ بهمن ۱۳۹۸، ۲۰:۲۴
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83644745
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نیروهای حفتر پهپاد ترکیه را در لیبی سرنگون کردند

تهران- ایرنا- سخنگوی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در لیبی از هدف قرار دادن یک پهپاد ترکیه در طرابلس توسط این نیروها خبر داد.

به گزارش روسیا الیوم، «احمد المسماری» گفت: نیروهای پدافند هوایی ارتش ملی لیبی، پهپاد ترکیه را هنگام برخاستن از فرودگاه «معیتیقه» در طرابلس هدف قرار داده و سرنگون کردند.

وی مدعی شد که این پهپاد قصد بمباران مواضع ارتش ملی لیبی در طرابلس را داشته است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد پیش‌تر خواستار برقراری آتش بس در لیبی شده بود.

شهر برلین آلمان یکشنبه گذشته میزبان نشست بین المللی با موضوع بحران در لیبی بود؛ طرف‌های درگیر در لیبی، شماری از کشورهای منطقه‌ای، اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل، آلمان، ترکیه، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا در این کنفرانس شرکت کردند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از برگزاری نشست بین المللی برلین اعلام کرده بود که این نشست به ۶ محور اساسی شامل پایان دادن به درگیری‌ها و آتش بس دایمی، ممنوعیت استفاده از سلاح، اصلاح سیستم امنیتی، بازگشت به روند سیاسی، اصلاحات اقتصادی و احترام به قوانین حقوق بشر می‌پردازد.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو و با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور، با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به روست و به دو دولت موازی در شرق با محوریت نیروهای ارتش ملی و فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» و دولت مستقر در غرب لیبی با محوریت دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» تقسیم شده است.

امارات متحده عربی، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج در غرب لیبی هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha