نیمی از آمریکایی ها خواستار برکناری ترامپ هستند

تهران– ایرنا– دونالدترامپ سومین رئیس جمهوری است که در تاریخ آمریکا استیضاح می‌شود؛ در این رابطه تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده توسط شبکه سی‌ان‌ان بیانگر آن است که بیش از نیمی از آمریکایی‌ها، محکومیت و برکناری او را خواستارند.

براساس گزارش روز سه‌شنبه سی‌ان‌ان، در این نظرسنجی که از افراد پرسیده شده بود آیا سنا در جلسه دادگاه ترامپ، رای به محکومیت و برکناری او بدهد، ۵۱ درصد به آن پاسخ مثبت داده‌ و ۴۵ درصد نیز پاسخ منفی دادند.

بررسی‌های انجام شده در این نظرسنجی، از فاصله بسیار زیاد بین نظرهای دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در این زمینه حکایت دارد.
در این نظرسنجی ۸۹ درصد دموکرات‌ها خواهان برکناری ترامپ شده‌اند و فقط هشت درصد جمهوریخواهان از این نظر با دموکرات‌ها موافق هستند.

براساس گزارش سی‌ان‌ان، از هر ۱۰ آمریکایی، هفت نفر (۶۹ درصد) خواسته‌اند تا در جلسه دادگاه ترامپ شهود جدید که در تحقیقات مجلس نمایندگان حضور نداشتند، شرکت داشته باشند.

نظرسنجی سی‌ان‌ان  از ۱۶ تا ۱۹ ژانویه (۲۶ تا ۲۹ دی‌ماه) از یک‌هزار و ۱۵۶ شهروند آمریکایی انجام شد.

به گزارش ایرنا، قرار است امروز(سه‌شنبه یکم بهمن‌ماه) نخستین جلسه دادگاه استیضاح ترامپ در مجلس سنا برگزار شود.
سناتورهای حاضر در سنا روزانه ۶ ساعت و هر هفته ۶ روز به شکایات مطرح شده در استیضاح و دفاعیه وکلای ترامپ گوش می‌دهند.

پس از استماع شکواییه و دفاعیات، ۱۰۰ سناتور کنگره به رای خواهند نشست. چنانچه ۶۷ نفر از سناتورهای حاضر در سنا (دو سوم) شخص رئیس جمهوری آمریکا را بنا بر شکوایه مطرح شده در استیضاح گناهکار تشخیص دهند، او از سمت ریاست جمهوری عزل خواهد شد.
روند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه او با ولودومیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین در اوایل مهرماه آغاز و سوم مهرماه متن کامل آن منتشر شد. این متن در پنج صفحه مربوط به مکالمه ۲۵ جولای (سوم مردادماه) بود. پیامدهای این افشاگری سبب شد تا پنجم مهرماه، ۲۱۹ نماینده مجلس نمایندگان از مجموع ۴۳۵ نفر، آغاز فرآیند استیضاح ترامپ را خواستار شوند.

براساس متن این گفت‌وگوی تلفنی، ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیق‌هایی درباره «هانتر بایدن» پسر جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش انجام دهد که زمانی عضو هیات مدیره شرکت گاز «بوریسما» در اوکراین بود؛ ترامپ پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را به این تحقیقات منوط کرد.
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸ با ۲۳۰ رای موافق در مقابل ۱۹۷ رای مخالف، بند اول قطعنامه استیضاح ترامپ مبنی بر اتهام «سوء استفاده از قدرت» و سپس بند دوم این قطع‌نامه مبنی بر اتهام «کارشکنی در تحقیقات کنگره» را با ۲۲۹ رای موافق در مقابل ۱۹۸ رای مخالف تصویب کردند.
طرح مصوب استیضاح ترامپ چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه توسط مدیران استیضاح که منتخب مجلس نمایندگان هستند به مجلس سنا برده شد.

**۱۳۰۲** ۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =