سنت های گذشته نباید فراموش شوند

خرم‎آباد - ایرنا - مدیرکل کتابخانه‎های عمومی لرستان از سنت‎های گذشته به عنوان بخشی از فرهنگ یاد کرد و افزود: نباید اجازه دهیم این سنتها فراموش شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرشته طهماسبی در آیین قصه گویی، متل خوانی و ضرب المثل های بومی و محلی که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی ابوریحان شهرستان سلسله برگزار شد، با بیان اینکه بزرگان ما، کتاب ارزشمندی از فرهنگ و رسومات گذشته هستند، اظهار داشت: سرمایه اصلی هر فرهنگ، سنت ها و روش هایی است که به آن جامعه حس تعلق و قومیت می دهد.

وی با تاکید بر لزوم حفظ این سنتها به منظور ایجاد حس همگرایی و وحدت در جامعه، عنوان کرد: در استان لرستان، فرهنگ های متفاوتی وجود دارد که اجتماع آنها  باعث می شود از تهاجم های فرهنگی مصون مانده و از ارزشهای اجتماعی و سنتهایمان منحرف نشویم.

طهماسبی با اشاره به آیین های شیون و شادی خاص لرستان، گفت: در آیین های خاکسپاری و عروسی لرستان، سنتهای ارزشمندی نهفته است که هریک از آنها فرهنگی های عمیقی در خود جای داده اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با اشاره به ثبت ملی آیین هایی همچون گل مالی و چهل سرو، خاطرنشان کرد: این آیین ها نشان دهنده اصالت و فرهنگ عمیق لرستان است، بنابراین  باید در حفظ و ماندگاری چنین سنت های ارزشمندی بکوشیم.

وی گفت: باید ضمن ترقی و پیشرفت های نوین و مجهز بودن به دانش روز، در احیای سنتها و رسومات گذشته تلاش کنیم و لازمه آن برگزاری چنین مراسم هایی است.

در این آیین، معاون سیاسی فرمانداری سلسله و جمعی از هنرمندان، شاعران و بزرگان شهرستان حضور داشتند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha