۲۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۲۱
کد خبر: 83522929
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رای‌گیری درباره توافق برگزیت به تاخیر افتاد

۲۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۲۱
کد خبر: 83522929
رای‌گیری درباره توافق برگزیت به تاخیر افتاد

لندن – ایرنا – نمایندگان مجلس عوام انگلیس روز شنبه در نشست فوق‌العاده پارلمان، با اکثریت آراء به لایحه‌ای درباره تمدید مهلت برگزیت رای موافق دادند و به این ترتیب رای گیری درباره توافق جدید برگزیت به تاخیر افتاد.

در این رای گیری ۳۲۲ نماینده در مقابل ۳۰۶ نماینده دیگر به لایحه‌ای رای دادند که بر اساس آن دولت بایستی پیش از انجام رای گیری درباره توافق جدید برگزیت، لایحه‌ای را درباره چگونگی اجرای این توافق به رای بگذارد. به این ترتیب نمایندگانی که به دنبال برگزاری همه پرسی مجدد برگزیت هستند قادر خواهند بود تا اجرای توافق برگزیت را به نتیجه برگزاری دوباره همه پرسی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا موکول کنند.

در واقع با این رای نه تنها مسیر اجرای برگزیت بدون توافق تنگ‌تر، بلکه روزنه‌ای برای توقف برگزیت باز شد. این لایحه همچنین مصوبه پیشین پارلمان که نخست وزیر را به تمدید مهلت برگزیت فرا می‌خواند فعال کرد.

موافقت نمایندگان مجلس انگلیس با لایحه یادشده درست پیش از برنامه دولت برای انجام رای‌گیری درباره توافق جدید جانسون صورت گرفت. منابع دولتی پیشتر به رسانه‌ها اعلام کردند که اگر این لایحه از سوی نمایندگان به تائید برسد، بوریس جانسون به ناچار نامه تمدید مهلت برگزیت را تسلیم اتحادیه اروپا خواهد کرد و رای گیری درباره توافق برگزیت به هفته آینده موکول می‌شود.

«الیور لتوین» طراح این لایحه می‌گوید حتی در صورت تصویب توافق برگزیت همچنان این احتمال وجود دارد که روند اداری مصوبه برای تبدیل شدن به قانون تا روز ۳۱ اکتبر طی نشود.

بوریس جانسون پیشتر هشدار داده بود که طرف های اروپایی علاقه‌ای به تمدید مهلت برگزیت ندارند و این اقدام پرهزینه و بی فایده خواهد بود. ژان‌کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا هفته گذشته در حاشیه نشست اجلاس سران اروپا گفته بود: ما به توافق رسیدیم و نیازی به تمدید برگزیت نیست. با این حال دونالد توسک رئیس شورای اروپا احتمال تمدید مهلت برگزیت را رد نکرده و گفته است برای واکنش به این درخواست با سران کشورهای اروپا مشورت خواهد کرد.

مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ۱۲ روز دیگر به پایان می رسد، اما به نظر می رسد بیشتر نمایندگان مجلس انگلیس خواهان تمدید این مهلت هستند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha