۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۵
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83416673
۰ نفر
تلویزیون چین: پکن از واشنگتن به خاطر ایران انتقاد کرد

پکن-ایرنا- تلویزیون چین گزارش کرد رییس هیات این کشور در نشست کمیسیون برجام در وین از آمریکا به دلیل تحریم های یکجانبه علیه ایران بشدت انتقاد کرده است.

این گزارش از قول «فو چونگ» مدیرکل کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین که ریاست هیات این کشور را در کنفرانس برعهده داشت، آورده است: همه طرف ها در این نشست بر پایبندی به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکید کردند.

وی تاکید کرد که پیامش به این اجلاس دو مورد اساسی در برداشته است اینکه همه طرف های ذی ربط باید از توافق هسته ای حراست کرده و مفاد آن را اجرا کنند و اجازه ندهند خللی در این زمینه ایجاد شود و تمام اقدامات ذی ربط هم باید هدفدار و به شکلی متعادل صورت گیرد.

مورد دیگر به گفته وی این بوده است که پس از دیدار با هیات های دیگر، تاکید او و دیگر طرف ها این بوده است که مخالف شدید تحریم های یکجانبه آمریکا بخصوص تحریم هایی هستند که به ارتباطات تجاری کشورهای دیگر با ایران لطمه می زند.

فوچونگ تصریح کرد هیات های دیگر مخالفت خود را با این تحریم ها اعلام کرده اند و همچنین تجارت عادی ایران و چین در زمینه انرژی را مورد حمایت قرار داده اند.

هیات چین در این نشست از سه کشور اروپایی خواست که روند کار گسترش سامانه پرداختی مالی اینستکس را وسعت و اجازه دهند این سامانه کار پرداخت ها برای ایران را انجام دهد تا تحریم های آمریکا به این شکل خنثی شود ضمن اینکه این سامانه باید برای طرف های ثالث باز شود.

مقام چینی گفت که در این نشست توافق عمومی وجود داشت که باید یک نشست در سطح وزیران خارجه مرتبط با توافق هسته ای برگزار شود جلسه ای بسیار مفصل و حرفه ای بود اما برای برگزاری چنین نشستی باید کارهای مقدماتی لازم صورت گیرد.

فوچونگ گفت: تضمین اجرای کامل و موثر برجام هم خواست قطع نامه شورای امنیت، هم تنها راه حل عملی و موثر مساله هسته ای ایران است چین امیدوار است طرف های مختلف بتوانند خونسردی و خویشتنداری خود را حفظ کنند و در چارچوب کمیسیون مشترک برجام، اختلافات را حل کرده و تنش زدایی کنونی را به پیش سوق دهند در عین حال باید با جدیت وظایف خود را برعهده گرفته و تعادل حقوق و وظایف برجام را تضمین کنند، خاصه باید سود اقتصادی ایران تامین شود چین همچنان به همراهی طرف ها، پروژه بهسازی راکتور آب سنگین اراک را به پیش سوق می دهد.

مقام چینی افزود: در حال حاضر منشا تنش در مساله هسته ای ایران اعمال فشار حداکثری آمریکا علیه ایران است چین قاطعانه با عملکرد قلدرمآبانه آمریکا که شرکت جن رون جوهای چین و مسئولان آن را تحریم کرده، مخالف است.

وی از کمیسیون مشترک خواست با در پیش گرفتن موضع مشترک، از حقوق طرف های مختلف در راستای همکاری انرژی طبیعی با چین که در برجام مطرح شد، دفاع کند.

تلویزیون چین در گزارش خود آورده است اجرای تعهدات هسته ای مرتبط با برجام و مساله لغو همه تحریم ها، اصلی ترین مسایلی است که بخشی از توافق نشست بوده است و همه قرار شده است روی این زمینه کار کنند.

در این نشست بنا به این گزارش از پیشرفت ها در زمینه بازطراحی راکتور هسته ای اراک تقدیر و قرار شد این برنامه به همین شکل منظم ادامه یابد این بخشی از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران محسوب می شود.

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام روز یکشنبه در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین  برگزار شد.

«هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در توییتی اعلام کرد که نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام برای بررسی ضرورت پایبندی کامل به تعهدات توافق هسته ای ایران در تمامی جنبه های آن برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین را سازنده خواند.

در هیات ایران علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بهزاد صابری مشاور وزیر امور خارجه و نماینده سازمان انرژی اتمی حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =