چین: مقابله با فشارهای آمریکا علیه ایران مهمترین راه کاهش تنش ها است

پکن- ایرنا- سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین، مقابله جامعه جهانی به ویژه کشورهای عضو برجام با فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را یکی از راه های کاهش تنش ها در منطقه عنوان کرد و گفت: فشارهای حداکثری واشنگتن علیه تهران باعث شده برجام در یک مقطع بسیار حساس قرار گیرد.

خانم «هوا چون اینگ» روز دوشنبه در پکن در پاسخ به ایرنا افزود: همانطور که قبلا هم گفتیم فشارهای حداکثری واشنگتن علیه تهران، فقط موانع ایجاد می کند و منطقه را به تشنج می کشد ما مخالف این فشارها هستیم و بارها نیز این موضوع را تکرار کرده ایم.

وی با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار کرد در نشست فوق العاده کمیسیون برجام که روز گذشته به درخواست انگلیس و فرانسه در وین برگزار شد از طرف پکن هم مدیرکل تسلیحاتی وزارت خارجه چین شرکت کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تاکید کرد اعضای باقی مانده در برجام هم با اشراف بر مشکلاتی که فشارهای آمریکا ایجاد کرده است در نشست روز گذشته اعلام کردند هر کاری که برای کاهش تحریم های آمریکا لازم باشد را انجام خواهند داد.

او از فشار حداکثر آمریکا بر ایران به عنوان یک مشکل مضاعف که باعث تشدید تنش ها شده است یاد کرد و گفت: در این نشست نیز همه طرف ها از آمریکا خواستند به فشارهای حداکثری پایان دهد و موانع جدید بر سر راه اجرای برجام قرار ندهد.

خانم هوا از بررسی مفاد مربوط به توافق هسته ای سال 2015 ایران به عنوان یکی از محورهای مهم نشست وین نام برد و افزود: مدیرکل تسلیحات وزارت خارجه چین در این نشست از همه طرف ها خواست آرامش خود را حفظ کنند، خویشتندار باشند و دست به اقداماتی که باعث تشدید تنش ها شود نزنند و اگر اختلافی هم وجود دارد از طریق کمیته مشترکی که برای این کار در نظر گرفته شده است آن را پیگیری کنند.

وی افزود: نماینده چین در این اجلاس به شدت بر ضرورت کاهش تنش ها تاکید کرد و از همه طرف ها خواست به توافق و تمام مفاد آن پایبند باشند و تعهدات خود را اجرا کنند طرف های دیگر هم تاکید کردند که قاطعانه از برجام حمایت می کنند و به مفاد آن پایبند هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با بیان اینکه پکن کاملا مخالف خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و اعمال حریم ها علیه ایران است تاکید کرد اعضای باقی مانده برجام هم در نشست روز گذشته اعلام کردند با موانعی که آمریکا بر سر اجرای توافق هسته ای قرار داده است مخالف هستند و تلاش می کنند این مساله را حل و فصل نمایند.

او افزود: اقدامات سازنده ای برای تثبیت صلح در خاورمیانه انجام خواهیم داد و با طرف های ذیربط برای تقویت صلح در این منطقه همکاری خواهیم کرد.
 

تصویر خبرنگار ایرنا در نشست سخنگو که سایت وزارت خارجه چین منتشر کرده است
تصویر خبرنگار ایرنا در نشست سخنگو که سایت وزارت خارجه چین منتشر کرده است

این مقام چینی در بخش دیگری از سخنانش در مورد بازسازی راکتور هسته ای اراک هم گفت که این اقدام طبق برنامه در حال اجرا است و هیچ موضوع غیر عادی هم در این زمینه وجود ندارد و در نشست وین هم همه طرف ها از نقش پیشرو چین در طراحی و باز طراحی این راکتور تقدیر کردند.

ما همچنان بر اساس قطعنامه شورای امنیت به تعهدات خودمان برای بازطراحی راکتور هسته ای اراک متعهد هستیم و از آمریکا هم خواهیم بر سر اجرای توافق هسته ای و باز طراحی راکتور هسته ای اراک اخلال ایجاد نکند و اجازه دهد کارها به شکل مقرر ادامه پیدا کند.

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام روز یکشنبه در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین  برگزار شد.

«هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در توییتی اعلام کرد که نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام برای بررسی ضرورت پایبندی کامل به تعهدات توافق هسته ای ایران در تمامی جنبه های آن برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین را سازنده خواند.

در هیات ایران علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بهزاد صابری مشاور وزیر امور خارجه و نماینده سازمان انرژی اتمی حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =