۲۶ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۵۵
کد خبرنگار: 1254
کد خبر: 83400373
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

جشن شکرگزاری گیلاس لواسان برگزار شد

۲۶ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۵۵
کد خبر: 83400373
جشن شکرگزاری گیلاس لواسان برگزار شد

تهران- ایرنا- به رسم هر سال مراسم جشن شکرگزاری گیلاس لواسان با حضور کشاورزان، شهروندان و مسئولان شهرستان شمیرانات امروز (چهارشنبه) در محل بخشداری لواسانات برگزار شد.

به گزارش ایرنا شهرستان شمیرانات از جمله قطب‌های تولید گیلاس کشور به شمار می‌رود و همه ساله شهروندان این منطقه در فصل برداشت این میوه، جشن شکرگزاری در لواسان برگزار می کنند.

شمیرانات سال گذشته رتبه نخست کشوری را در تولید گیلاس از آن خود کرد.

فرماندار شمیرانات در این جشنواره ضمن پاسداشت زحمت باغداران لواسان و شمیرانات در تحقق ظرفیت های کشاورزی این منطقه گفت: باید از تغییر کاربری‌های گسترده نیز جلوگیری کنیم تا کشاورزی و فضای زیبای شهرستان حفظ شود.

سیاوش شهریور افزود: آب ثروت ملی و متعلق به مردم است، با توجه به اینکه ۳۵ درصد آب شرب شهر تهران از شهرستان شمیرانات تأمین می شود باید مسئولیت صیانت از آب را نیز جدی بگیریم.

وی با تأکید بر ضرورت صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی گفت: باید تلاش کنیم محصولاتمان را به کنسرو و … نیز تبدیل و صادر کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید تقویم تولیدی تهیه تا کشاورزان طبق برنامه، تولید کنند و متضرر نشوند.

وی همچنین از افتتاح مرکز فروش محصولات لبنی و کشاورزی شهرستان شمیرانات در روزهای پیش رو خبر داد.

شهریور با اشاره به تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز توسط جهاد کشاورزی اذعان داشت: هوای مردم بومی و افرادی که برای خانواده خود سرپناهی می‌سازنند را داشته باشید.

برداشت ۴۳ هزار تن گیلاس

مدیر جهاد کشاورزی شمیرانات نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: امسال یکهزار و ۵۰۰ هکتار از باغ های شهرستان زیر کشت گیلاس قرار گرفت.

مسعود ایلکا اعلام کرد: از مساحت مذکور ۴۳ هزار تن گیلاس برداشت و به کشورهای همسایه نیز صادر شد که در اقتصادی کردن تولید اثرگذار بود.

به گفته وی، گیلاس‌های مناطق اطراف شهر لواسان مثل سینک، امواج و افجه و در بخش رودبارقصران، روستای آهار از مرغوب ترین این محصول هستند.

ایلکا تأکید کرد: با توجه به کیفیت و میزان تولید گیلاس در شمیرانات قطعاً مقام اول استان را حفظ خواهیم کرد.

این مقام مسئول ضمن اعلام اینکه سه گیلاس‌کار نمونه برای امسال به وزارت جهاد کشاورزی معرفی شدند یادآور شد: سال قبل مسعود سینکی با تولید ۳۷ تن محصول در هر هکتار به عنوان گیلاس کار نمونه کشوری انتخاب شده بود.

به گزارش ایرنا در پایان این جشنواره از کشاورزان برتر شهرستان شمیرانات تقدیر شد.

شهرستان شمیرانات با آب و هوایی کوهستانی متشکل از شهر شمیران (منطقه یک، شمال و شرق منطقه ۲ تهران) و ۲ بخش لواسانات و رودبار قصران دارای هفت هزار و ۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه ۱۲۹ هزار تن محصول دامی و کشاورزی در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده است.
تهرام /۹۸۹۷/‏‬ ۱۰۰۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha