۲۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۰۹
کد خبر: 83393485
T T
۰ نفر

هانت: روابط انگلیس و آمریکا آسیب دیده است

۲۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۰۹
کد خبر: 83393485
هانت: روابط انگلیس و آمریکا آسیب دیده است

لندن – ایرنا – جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس گفت روابط این کشور و آمریکا بر اثر افشای گزارش محرمانه سفیر مستعفی انگلیس در واشنگتن که دونالد ترامپ را فردی بی عرضه و بی کفایت خوانده بود آسیب دیده است.

هانت با انتشار پیامی در توییتر افزود که این اتفاق به قیمت از دست دادن شغل سفیر وفادار انگلیس تمام شد.
وزیر خارجه انگلیس عنوان کرد، فردی که گزارش محرمانه سفیر را درز داده بایستی حساب پس دهد اما از حق رسانه ها برای انتشار آن دفاع می کند.
" کیم داراک " سفیر اسبق انگلیس در آمریکا چندی پیش در گزارشی محرمانه برای وزارت امور خارجه این کشور که بخشی از آن به رسانه‌ها درز کرده بود، ترامپ را فردی بی عرضه و بی کفایت توصیف و تصریح کرد که ریاست جمهوری وی ممکن است به رسوایی ختم شود.
سفیر انگلیس در آمریکا همچنین مناقشه داخلی در کاخ سفید را به مثابه "چاقو کشی" توصیف کرد.
در بخشی از گزارش داراک، ادعای ترامپ مبنی بر عقب نشینی از اقدام تلافی جویانه علیه ایران در پی سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا نیز زیر سوال رفته بود.
به دنبال انتشار این گزارش‌ها، ترامپ حملات لفظی علیه سفیر انگلیس و نخست وزیر این کشور را شدت بخشید و در توئیتی درباره «ترزا می» نوشت: بسیار منتقد نحوه مدیریت برگزیت از سوی انگلیس و نخست وزیر ترزا می بوده‌ام. او و نمایندگانش چه وضع به‌هم ریخته‌ای ایجاد کرده‌اند. به او گفتم که این کار چگونه باید انجام شود اما او تصمیم گرفت راه دیگری را برود.
ترامپ در مورد داراک نیز نوشت: من سفیر را نمی‌شناسم اما در آمریکا محبوب نیست و درباره او نظرات خوبی وجود ندارد. ما دیگر با او کاری نداریم. خبر خوب برای انگلیس شگفت‌انگیز آن است که به زودی نخست وزیر جدیدی خواهد داشت. از سفر رسمی با شکوهم به انگلیس در ماه گذشته کاملاً لذت بردم و بیشتر از همه تحت تأثیر ملکه قرار گرفتم.
در واکنش به این اظهارات، جرمی هانت سخنان دونالد ترامپ را شرم آور خواند. وی در توئیتر نوشت: دونالد ترامپ صریح صحبت می‌کند پس من هم اعلام می‌کنم: اظهارات او در باره نخست وزیر و کشور من شرم آور و اشتباه است.
ترامپ پس از انتشار این پیام ها گفت دیگر با داراک کار نخواهد کرد.
این تحولات سبب شد تا او از مقام خود کناره گیری کند و در استعفانامه خود چنین نوشت: از زمان درز اسناد رسمی از این سفارتخانه، گمانه زنی‌های بسیاری در مورد موقعیت من و زمان باقی مانده به عنوان سفیر مطرح شده است.
داراک افزود: می‌خواهم به این گمانه زنی‌ها پایان دهم. وضعیت فعلی، انجام این نقش را طبق خواستم برای من غیرممکن می‌کند. وی گفت: اگرچه قرار نیست پست من تا پایان این سال به پایان رسد، معتقدم که در شرایط کنونی، روش مسئولانه این است که امکان انتصاب سفیری جدید فراهم شود.
مجلس عوام انگلیس هفته گذشته دوبار پیرامون تنش‌های لفظی میان مقام‌های انگلیس و آمریکا نشست فوق العاده تشکیل داد. «جان برکو» رییس مجلس عوام او را یک کارگزار فوق العاده معرفی کرد و «الن دانکن» معاون وزیر امور خارجه انگلیس از استعفای اجباری داراک عمیقاً ابراز تأسف کرد. او طی سخنانی در مجلس گفت: کیم داراک در طول ۴۲ سال گذشته به طور پیوسته به کشورش خدمت کرده است و اینک جای تأسف است که بخش‌هایی از گزارش بسیار حرفه‌ای او به لندن، درز کرده است.
وی افزود: کیم به درستی حمایت کامل نخست وزیر و کل اعضا کابینه را دریافت کرد اما تصمیم گرفت که برای کاهش فشارها بر خانواده و همکارانش و اینکه رابطه انگلیس و آمریکا را حفظ کند، از مقام خود کنار برود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha