۱۹ تیر ۱۳۹۸، ۶:۲۷
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83389191
T T
۰ نفر
لودریان : آمریکا می تواند به ترغیب گفت و گو با ایران و کاهش تنش ها کمک کند

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه فرانسه با بیان اینکه آمریکا می تواند با وجود خروج از برجام به دنبال کاهش تنش با ایران باشد، تاکید کرد: اقدام ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در پاسخ به خروج واشنگتن از برجام و بی عملی اروپایی ها را «واکنش بد به تصمیمی بد» توصیف کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس سه شنبه شب گزارش داد که ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در سخنرانی خود مقابل سنای این کشور گفت که آمریکا با وجود آنکه از برجام خارج شده، می تواند به ترغیب گفت وگو با ایران برای کاهش تنش های فزاینده کمک کند.

**پاریس به دنبال ایجاد فضای گفت و گو است

لودریان اقدام ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپایی ها را «واکنش بد به تصمیمی بد» توصیف کرد و گفت که پاریس به دنبال ایجاد فضای گفت وگو میان طرف ها است.

وی با تاکید بر اینکه «پاریس به دنبال ایجاد فضایی برای گفت وگو در جهت کاهش تنش ها است»، افزود که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با همتایان ایرانی و آمریکایی خود در این باره گفت وگو کرده است.

لودریان تاکید کرد: آمریکایی ها، باوجود آنکه دیگر امضاکننده برجام نیستند، می توانند ژست لازم برای دلجویی را از خود نشان دهند تا فضایی را برای گفت وگو در جهت پیشگیری از تنش غیرقابل کنترل ویا حتی یک تصادف باز کنند.

تهران روز یکشنبه ۱۵ تیرماه اعلام کرد که قصد دارد سطح غنی سازی اورانیوم خود را به فراتر از سقف تعیین شده در برجام افزایش دهد که با واکنش منفی کشورهای اروپایی طرف ایران در این توافقنامه روبه رو شد.
گام دوم ایران برای کم کردن از تعهدات برجامی روز ۱۵ تیرماه اجرایی شد تا پاسخی به اهمال کاری های اروپا باشد. این در حالی است که ایران به برداشتن گام سوم پس از ۶۰ روز هشدار داده است.

غنی سازی ایران از روز گذشته حد مجاز خود بر اساس توافق برجام یعنی ۳.۶۷ درصد را گذراند. این اقدام در چارچوب گام دوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود در مقابل بدعهدی طرف‌های برجام و برآورده نکردن خواسته‌های ایران انجام شده است.

نخستین گام جمهوری اسلامی ایران هم ۶۰ روز پیش و در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم البته در همان سطح ۳.۶۷ درصد بود که در روزهای گذشته از مرز ۳۰۰ کیلو گرم گذشته است. حالا ایران هشدار داده در صورت برآورده نشدن مطالبات ایران و تداوم بی توجهی طرف‌های برجام به تعهدات خود به خصوص در تسهیل فروش نفت و انتقال مالی گام سوم خود را ۶۰ روز دیگر برمی‌دارد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته در نشست خبری خود درباره گام سوم گفت: ایران گام سوم را بعد از پایان ۶۰ روزه گام دوم برمی‌دارد و در حال حاضر در حال بررسی امور هست و اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکنند و همچون گذشته به گفتاردرمانی اکتفا کنند، ایران گام سوم را محکم‌تر و قاطع‌تر برخواهد داشت.

وی افزود: گام‌های ما در راستای کاهش تعهدات برجام در چارچوب حقوقی است که در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به ما داده شده است مگر اینکه در این بین برخی از کشورها بخواهند اقدامات عجیب و غریبی انجام دهند. در این صورت ما منتظر گام سوم نخواهیم بود و گام نهایی خود را برمی‌داریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha