۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۰۹
کد خبرنگار: 2660
کد خبر: 83350728
T T
۰ نفر

کوچ درون استانی عشایر خوزستان به پایان رسید

۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۰۹
کد خبر: 83350728
کوچ درون استانی عشایر خوزستان به پایان رسید

اهواز - ایرنا - مدیرکل امور عشایری خوزستان گفت: کوچ درون استانی عشایر خوزستان به مناطقی ییلاقی استان همزمان با تشدید گرما به پایان رسید.

علی رحم کریمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هفت هزار خانوار عشایر بومی استان خوزستان با نیم میلیون راس دام سبک از اوایل خرداد کوچ خود را به مناطق مرتفع و کوهستانی استان شروع کرده و در روزهای اخیر در مناطق ییلاقی مستقر شدند.
وی به وضعیت مناسب مراتع مناطق ییلاقی خوزستان که ناشی از بارندگی های مناسب در سال آبی جاری بود اشاره کرد و افزود: مراتع غنی در این مناطق و امکان تعلیف بهتر دام، سبب شده تا عشایر کمتر از علوفه دستی و خشک استفاده کنند.
مدیرکل امور عشایری خوزستان در ادامه منابع آبی مناطق ییلاقی شمال و شمال شرق استان را مطلوب توصیف کرد و افزود: بارندگی های مناسب، سبب جوشش بسیاری از چشمه ها در مناطق ییلاقی استان که در سال های گذشته به طور کامل خشک بود شده است.
کریمی با اشاره به اینکه تاکنون به دلیل غنی بودن چشمه ها در مناطق ییلاقی، آبرسانی با تانکر انجام نشده است افزود: امسال شرایط زندگی عشایر بومی و نگهداری دام آنان بسیار بهتر از سال های گذشته است و این مساله سبب کاهش هزینه های عشایر استان خواهد شد.

به گفته وی عشایر بومی خوزستان از مراتع میانکوهی و ییلاقی این استان بر اساس تقویم چرای دام استفاده می کنند و بسیاری از فراورده های دامی و شیری آنان در شهرهای خوزستان به فروش می رسد.
کریمی در ادامه افزود: کوچ عشایر غیربومی خوزستان نیز به مناطق ییلاقی استان های لرستان، همدان، ایلام، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه که با ۲ هفته تاخیر شروع شده بود ۱۵ خرداد امسال به پایان رسید.
وی تعداد عشایر کوچنده به مناطق ییلاقی استان های همجوار را ۱۶ هزار خانوار و تعداد دام آنان را ۱.۵ میلیون راس بیان کرد.
کوچ عشایر به مناطق قشلاقی خوزستان از نیمه دوم مهر همزمان با سردی هوا در مناطق ییلاقی شروع می شود و حدود هفت ماه در مناطق قشلاقی سکونت دارند.
به گزارش ایرنا بارندگی های سیل آسا و بروز سیلاب در سال آبی ۱۳۹۸- ۱۳۹۷ در مناطق عشایری خوزستان، خساراتی به دام، محل نگهداری احشام، راه ها و ایل راه های خوزستان به ویژه مناطق شمال و شرق خوزستان وارد کرد ولی تلفات دام آنان کمتراز ۲۵۰ راس بود.
عشایر کشور در مجموع حدود ۲۵ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تامین می کنند.
۶۰۶۵/۶۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha