منشاء 14درصد گازهای گلخانه ای بخش حمل و نقل است

زنجان - ایرنا - نماینده سازمان بهداشت جهانی (who) در ایران گفت: طبق گزارش این سازمان، مهمترین منشاء گازهای گلخانه ای در جهان مربوط به حوزه حمل و نقل با ضریب نفوذ 14 درصد است.

به گزارش ایرنا، دكتر كریستوف هاملمن روز چهارشنبه در كارگاه آموزشی همایش بین المللی بهداشت محیط در زنجان افزود: سیاستگذاری برای مناسب سازی سامانه های حمل و نقل و استفاده از سوخت های غیر فسیلی می تواند تاثیر بسزایی در كاهش اثرات زیست محیطی تغییر اقلیم هم داشته باشد.
وی اظهار داشت: برای مقابله با آثار سوء تغییر اقلیم و آلودگی هوا، برنامه و فعالیت های بین المللی و همچنین پیشگامی های ملی انجام گرفته كه می توان به تشكیل كمپین های مرتبط با بهداشت و درمان، تهیه برنامه مقابله با آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار، تشویق و توسعه انرژی های نو در سطح كلان اشاره كرد.
این مسئول خاطرنشان كرد: مرگ و میر ناشی از عوامل محیطی شامل آلودگی هوا، تغییر اقلیم و دیگر عوامل 23 درصد از كل مرگ و میر جهان را شامل می شود.
وی اظهار داشت: 50 درصد از مرگ های زودرس مرتبط با محیط و بر اثر آلودگی هوا رخ می دهد؛ در ایران هم 22 درصد كل مرگ و میرها در اثر عوامل محیطی است كه 72 درصد آنرا بیماری های غیرواگیر موجب می شود.
هاملن افزود: تغییر اقلیم و آلودگی هوا در منطقه شرق مدیترانه و كشورهای با درآمد متوسط كه ایران جزو آنها می باشد از اولویت برخوردارند و در این میان مجمع علمی ژورنال 'لنست' نیز تغییر اقلیم را بزرگترین مخاطره برای سلامتی در قرن 21 دانسته است.
وی اضافه كرد :گستره تاثیرات تغییر اقلیم فقط بر سلامت نیست، بلكه رسیدن به اهداف توسعه پایدار و دیگر اثرات مستقیم و غیر مستقیم اجتماعی و اقتصادی را هم در بر می گیرد كه هریك از اثرات فرعی آنها نیز به سلامت و روان مرتبط هستند.
نماینده سازمان بهداشت جهانی (who) در ایران ادامه داد: بیماری های عفونی مانند مالاریا، اسهال، مننژیت و تب دانگ از جمله بیماریهایی هستند كه تغییر اقلیم بر آنها اثرگذار است و بحرانهایی مانند سیل، طوفان و خشكسالی و چالش های سلامتی زیست محیطی مانند گرمازدگی، تابش اشعه ماورا بنفش و آلودگی هوا را نیز می توان تحت تاثیر این مهم دانست.
وی اظهار داشت: اگر به انتشار گازهای گلخانه ای به همین روال كنونی ادامه دهیم، پیش بینی ها بر اساس مدل های اقلیمی نشان می دهند كه دمای ایران و برخی دیگر گشورها می تواند تا 6.2 سانتیگراد تا سال 2100 افزایش یابد، درحالی كه اگر به كاهش انتشار بطور جدی در سطح جهانی پرداخته شود، می توان این افزایش را به 1.7كاهش داد.
هاملمن افزود: تغییر اقلیم و آلودگی هوا 2 سوی یك سكه هستند، از عوامل موثر در آلودگی هوا استفاده از سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر هستند كه اگر كاهش یابد برای كاهش اثرات تغییر اقلیم نیز گام مهمی برداشته شده است.
نماینده سازمان بهداشت جهانی (who) در ایران ادامه داد: مطالعه ای برروی میزان هزینه مربوط به سلامتی آلودگی هوا (pm2.5) برای فقط شهر تهران نشان می دهد سالانه حدود 2.6 میلیون دلار است كه این مبلغ با كاهش انتشار PM2.5 حدود 400 میلیون دلار با هر پنج میكروگرم بر متر مكعب می تواند كاسته شود.
هاملمن افزود: از دیگر مشكلات آب و هوایی در منطقه ایران، گرد و غبار است كه بخشی از آن بر اثر تغییر كاربری زمین ها و تغییر اقلیم و بخش دیگر آن بطور طبیعی است؛ اما بطور متوسط در 100 سال گذشته 25 تا 50 درصد این پدیده بیشتر اتفاق افتاده است.
وی یادآور شد: از جمله اثر گرد و غبار بر سلامت، آسم، بیماریهای تنفسی، مرگ زود هنگام، نارسایی های قلبی و دیگر بیماری های حساسیتی می توان نام برد.
نماینده سازمان بهداشت جهانی (who) در ایران یاد آور شد: سازمان بهداشت جهانی نیز در برخی از این فعالیت ها نقش موثر داشته از فعالیتها و شبكه های ملی كه بر بهبود سلامت جامعه تاثیرگذار هستند در آینده نیز حمایت خواهد كرد.
به گزارش ایرنا، همایش ملی بهداشت محیط از سال 1374 با محوریت انجمن علمی بهداشت محیط ایران و توسط دانشگاه های علوم پزشكی كشور تاكنون بصورت سالیانه و منظم برگزار شده است، این همایش از سال 95 بصورت بین المللی و امسال سومین همایش بین المللی و بیست و یكمین همایش ملی بهداشت محیط در زنجان برگزار می شود.
سخنرانان خارجی در هشت موضوع تعیین شده حضور می یابند و در كنار این همایش نیز هشت كارگاه تخصصی نیز برگزار می شود.
اهداف دیگر این همایش اشتراك مساعی اندیشمندان، به اشتراك گذاشتن آخرین یافته های پژوهشی در سطح ملی، منطقه ای و ارائه آموزش های تخصصی در ارتباط با مسائل خاص محیط زیست و بهداشت محیط به شركت كنندگان است.
به گزارش ایرنا، سومین همایش بین‌المللی و بیست و یكمین همایش ملی بهداشت محیط با حضو اساتید برجسته بین‌المللی و صاحب نظر در بحث آلاینده‌ها در زنجان آغاز شد ه و تا پنجشنبه 9 اسفند ماه ادامه خواهد یافت.
9646/8068

سرخط اخبار جامعه