75 دستگاه آبگرمكن خورشیدی در روستاهای جنگلی سردشت نصب شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز‌داری سردشت گفت: در راستای اجرای طرح تغییر الگوی مصرف سوخت روستاهای محروم و حاشیه جنگل این شهرستان، 75 آبگرمكن‌ خورشیدی توزیع و نصب شد.

سیدكامل حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح تغییر الگوی مصرف سوخت و جایگزینی سوخت‌های فسیلی با بهره‌گیری از انرژی‌های نو امسال در پنج روستای جنگلی و محروم سردشت اجرایی شد.
وی بیان كرد: این طرح با هدف كاهش نیازمندی روستا‌ییان جنگل‌نشین به سوخت‌های فسیلی از جمله چوب و هیزم ناشی از قطع درختان جنگلی و حمایت و تشویق آنان برای تغییر الگوی مصرف سوخت در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی طی سال جاری در 2 فاز انجام گرفت.
وی اظهار داشت: در فاز اول 50 دستگاه آبگرمكن در چهار روستای چوالان، كاولانه، آل‌مران و شاتمان و در فاز دوم 25 دستگاه آبگرمكن در روستای نستان نصب شده است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت با بیان اینكه آبگرمكن های خورشیدی به صورت رایگان به روستاییان داده می شود، ادامه داد: برای اجرای این طرح از محل اعتبارات صندوق توسعه به ارزش چهار میلیارد و 125 میلیون ریال هزینه شده است.
حسینی بیان كرد: این دستگاه‌ها آب گرم روستاییان را تامین و نیازمندی‌های آنان را نسبت به قطع درختان در جهت ایجاد گرمایش آب كم می‌كند.
به گزارش ایرنا، طرح تغییر الگوی مصرف سوخت و جایگزینی سوخت‌های فسیلی 2 بار در سطح شهرستان سردشت اجرا شده كه تاكنون 117 خانوار در 6 روستا از آن بهره‌مند شده‌اند.
شهرستان سردشت 139 هزار و 500 هكتار مساحت دارد كه 90 هزار هكتار آن جنگل و حدود 30 هزار هكتار نیز مراتع است.
7562/3020/2093