۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۲۵
کد خبر: 82995533
T T
۰ نفر
احزاب و فعالان عراقی علیه العبادی موضع گرفتند

بغداد – ایرنا – موضع دو پهلوی نخست وزیر عراق در قبال اقدامات خصمانه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران، با انتقادات شدید در داخل عراق و محافل و احزاب سیاسی مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'حیدر العبادی' در كنفرانس هفتگی خود سه شنبه گذشته گفت كه 'عراق با تحریم های آمریكا علیه ایران همراهی نمی كند اما به خاطر منافع ملت عراق ناچار به پایبندی است' موضعی كه ناظران آن را دو پهلو و برخی فعالان عراقی حتی مدعی شدن نوعی نفاق سیاسی است.
یك تحلیلگر سیاسی مسائل عراق و منطقه گفته است كه موضع اخیر حیدر العبادی در قبال اقدامات خصمانه آمریكا نسبت به ایران، باعث شده است كه در حزب الدعوه اسلامی بحث هایی از حذف وی از این حزب مطرح شود.
'نجاح محمد علی' افزوده است كه 'موضع ذلیلانه العبادی در قبال واشنگتن كه به امید به دست آوردن مجدد پست نخست وزیری و برخلاف مخالفت جامعه جهانی، پایبندی خود را به تحریم ها یكجانبه آمریكا علیه ایران اعلام كرده باعث شده است كه بحث حذف او از حزب الدعوه مطرح شود.
وی تاكید كرده است كه این موضع حیدر العبادی با خشم و انزجار شدید در عراق مواجه شده است.
'جمعه العطوانی' دیگر تحلیلگر سیاسی عراقی، حیدر العبادی را به خاطر موضع عجیب اش نسبت به جمهوری اسلامی ایران مصادق آیه 14 سوره بقره، جز منافقان دانسته است.
در آیه آمده است: 'آنهایی كه وقتی با مومنان رو به رو می شوند می گویند ما در صف شما ایمان آورده ایم و وقتی كه با شیاطین خود، خلوت می كنند می گویند ما در صف شماییم.'
عضو سابق پارلمان از عصائب اهل الحق به رهبری 'قیس الخزعلی' نیز خطاب به حیدر العبادی گفته است كه از روی خوش نشان دادن به كشوری (آمریكا) كه عامل ویرانی عراق بوده، دست بردارد.
'حسن سالم' افزوده است: زمان آن رسیده است كه دولت عراق پاسخ خوبی های ایران را از موضعی شجاعانه و اصولی در قبال تحریم ها بدهد و از روی خوش نشان دادن به كشوری كه عامل ویرانی عراق بوده، دست بردارد.
وی خاطرنشان ساخته است كه ملت و دولت ایران با سلاح، جان و مال در سخت ترین شرایط كه گروه تروریستی داعش به عراق یورش آورده بود به كمك عراق شتافتند و منطق حكم می كند كه اكنون كه ایران در معرض اقدامات خصمانه آمریكا قرار گرفته، در كنار ایران قرار بگیریم.
رییس مركز توسعه رسانه ای عراق نیز گفته است كه از حیث قانونی، نخست وزیر عراق نمی تواند در قضیه اقدامات یكجانبه ظالمانه آمریكا علیه ملت ایران موضع گیری كند بلكه این موضوع از اختیارات پارلمان است.
'عدنان السراج' افزوده است كه اقدامات آمریكایی علیه ایران از حیث سیاسی غیر قابل قبول است زیرا یكجانبه است و از طرف شورای امنیت اعمال نشده و حتی اروپایی ها یا كشورهای اسلامی و عربی با آن همراهی نكرده اند.
السراج با انتقاد تلویحی از موضع العبادی در این خصوص تاكید كرده است كه مساعدت دولت ظالم صهیونیست زده آمریكا علیه یك ملت مسلمان و همسایه (ایران) اقدامی غیر شرعی و غیر اخلاقی است.
وی گفته است كه مواضع چین، روسیه، هند، برزیل، تركیه، اتحادیه اروپا و خیلی كشورهای جهان در مخالفت با این اقدامات یكجانبه بوده زیرا تحریم ها بر كشوری اعمال شده كه در فرونشاندن تنش های منطقه نقش داشته و همه جهان به نقش مثبت این كشور در تنش زدایی ها اعتراف كرده است.
حزب الدعوه اسلامی عراق كه حیدر العبادی نخست وزیر، عضو این حزب است نیز در بیانیه ای ، كشورهای جهان و در پیشاپیش آن كشورهای اسلامی را به خنثی سازی تحریم های یكجانبه ظالمانه آمریكا علیه ایران فراخوانده است.
حزب الدعوه اسلامی عراق تاكید كرده است كه اقدامات یكجانبه آمریكا علیه ایران در تضاد با پیش پا افتاده ترین اصول حقوق بشر است زیرا قوانین حقوق بشر دنیا مخالف اعمال فشار و محرومیت دادن به ملت ها است.
در بیانیه همچنین اشاره شده است كه آمریكا در اعمال تحریم های بین المللی 13 ساله علیه ملت عراق در دهه 90 قرن گذشته، نقش كلیدی داشته است.
جنبش 'بشائر الشبابیه' (بشارت جوانان) نیز در بیانیه ای جداگانه با اقدامات یكجانبه دونالد ترامپ رییس جمهور امریكا علیه ایران مخالفت كرده و از ملت های مختلف جهان خواسته است كه مخالفت خود را علیه آن اعلام كنند.
این بیانیه نیز تاكید كرده است كه تحریم نقض آشكار حقوق بشر و قوانین بین المللی است و همه كشورهای عربی و اسلامی باید برای شكست و خنثی سازی آن تلاش كنند.
'محمد عبدالجبار الشبوط' روزنامه نگار و رییس سابق شبكه رسانه ای عراق (شبكه رسانه ای وابسته به دولت) نیز در یادداشتی از موضع شتابزده نخست وزیر عراق در قبال اقدامات خصمانه آمریكا علیه ایران انتقاد كرده است.
وی گفته است كه نباید نخست وزیر عراق در اعلام موضع خود در قبال اقدامات ضد ایرانی دونالد ترامپ، یكجانبه عمل می كرد به ویژه اینكه اینها از طرف شورای امنیت سازمان ملل نبوده است.
وی خاطرنشان ساخته است كه تحریم جدید آمریكا علیه ایران یك تصمیم شخصی بوده كه ناشی از تضاد موجود بین دو كشور (ایران و آمریكا) است و نباید عراق در این تضاد، ذیطرف باشد.
به گفته وی، آمریكا باید بداند كه شرایط عراق در مناسبات اش با جمهوری اسلامی ایران، یك شرایط خاص است. برخی از شبكه های خبری و اجتماعی نیز به شدت حیدر العبادی را به خاطر موضع اش مورد انتقاد قرار داده اند.
شبكه 'دیده بان عراق' كه یك سایت خبری نزدیك به الحشد الشعبی است، گفته است كه العبادی با موضع خود در قبال اقدامات خصمانه آمریكا نسبت به ایران، اصول و باورهای خود را زیر پا گذاشته است.
این شبكه خبری نوشته است: حیدر العبادی كه همواره بر بی طرفی عراق در منازعات منطقه ای و بین المللی اصرار می كرد، عملا با موضع دیشب خود در همراهی شدن با اقدامات ضد ایرانی آمریكا، باورهای خود را زیر پا گذاشته، و خود را در صف یك محور علیه محور دیگر قرار داده است.
درهمین حال بسیاری از شخصیت ها و احزاب سیاسی نیز در این خصوص موضع گرفته اند.
رییس مجلس اسلامی عراق نیز از بغداد خواسته است تا از دولت آمریكا عدم پایبندی عراق را به اقدامات جدید آمریكا علیه ایران را بخواهد و گفته است كه بغداد باید از واشنگتن بخواهد كه تحریم ها علیه ایران، هیچ آسیبی به عراق نزد.
'شیخ همام حمودی' گفته است كه عراق به دلیل رویارویی مستمری كه با تروریسم دارد، در شرایط استثنایی به سر می برد و بغداد باید آمریكا را در قبال آسیبی كه به عراق در نتیجه جنگ چند سال گذشته رسیده است، مسوول بداند.
'نوری المالكی' معاون رییس جمهور و رهبر ائتلاف انتخابی دولت قانون نیز در بیانیه ای جداگانه با اعمال تحریم های یكجانبه دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت كرده و آن را غیر قانونی خوانده است.
واكنش های های شخصیت ها و شبكه های اجتماعی به موضع عجیب حیدر العبادی نسبت به اقدامات خصمانه آمریكا علیه ایران همچنان ادامه دارد.
برخی در عراق به صورت مستقیم از العبادی و تیم مشاوران سیاسی او انتقاد می كنند و برخی به كنایه و اشاره این موضع نخست وزیر عراق را مورد انتقاد قرار می دهند و برخی نیز به این موضع اعتراض كرده اند.
دفتر نخست وزیر عراق تاكنون نسبت به این اعتراضات و انتقادات داخلی موضع تازه ای اعلام نكرده است.
خاورم *10*353*380*