۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
کد خبر: 82610922
T T
۰ نفر

76 زندانی زیر 18 سال درسیستان‌وبلوچستان

۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
کد خبر: 82610922
76 زندانی زیر 18 سال درسیستان‌وبلوچستان

زاهدان - ایرنا - معاون سیاسی- اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: وجود 76 كودك زیر 18 سال در زندان های استان آمار بالا و نگران كننده است كه باید علت آن بررسی و ریشه یابی شود.

به گزارش ایرنا علی اصغر جمشید نژاد روز چهارشنبه در كارگروه تخصصی بانوان و خانواده سیستان و بلوچستان با موضوع حقوق كودكان اظهار داشت: با توجه به اعلام معاون اداره كل زندان های استان قتل، سرقت و مواد مخدر مهمترین دلایل زندانی شدن كودكان زیر 18 سال است كه باید دلایل ایجاد انگیزه جرم در این افراد مورد بررسی قرار گیرد.
وی از تمامی مسئولان دست اندركار خواست؛ شناسایی علل وقوع جرم توسط كودكان زیر 18 سال در سیستان و بلوچستان را به صورت كارشناسی بررسی كنند تا بتوان راه حل مناسب برای آن ارائه داد.
وی گفت: از اعضای كارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان انتظار می رود قبل از برگزاری نشست به جمع بندی از اقدامات كارشناسی خود برسند تا در زمان برگزاری نشست بتوان بر اساس اولویت برای موضوعات مرتبط تصمیم گیری مناسب انجام داد.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان باتاكید بر تقویت هماهنگی ها میان سازمان ها اظهار داشت: متاسفانه به دلیل ناهماهنگی ها هنوز آمار دقیقی از تعداد فاقدان شناسنامه در استان وجود ندارد.
جمشیدنژاد افزود: انجام فعالیت های پژوهشی برای بررسی عوامل شكل گیری كودكان در معرض آسیب باید مورد توجه قرار گیرد و دانشگاهها و كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان باید پیش از سایر دستگاهها به این مساله ورود پیدا كنند.
مدیر كل امور بانوان استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: بر اساس تعریف كنوانسیون حقوق كودكان مورد قبول ایران به تمام افراد زیر 18 سال كودك اطلاق می شود.
مریم پویا افزود: شمار كودكان كار در سنین 10 تا 14 سال به دلایل مختلف روبه افزایش است به طوری كه در سیستان و بلوچستان نیز بسیاری از آنان را مشاهده می كنیم كه در اكثر مواقع برای تامین هزینه اعتیاد والدین خود دستفروشی و تكدی گری می كنند.
وی اظهار داشت: بر اساس اعلام اداره بهزیستی هزار و 257 كودك كار در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند كه بیش از هزار نفر آنان پسر هستند.
وی گفت: دستگاههای دست اندركار اقدامات مختلفی برای توانمندسازی خانواده های این كودكان در سیستان و بلوچستان انجام داده اند.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت و 19 شهرستان و 187 هزار و 502 كیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان كشور شناخته می شود كه بنا به گفته علی اوسط هاشمی استاندار این استان افزون بر 51 درصد جمعیت استان در روستاها و بقیه در شهرها سكونت دارند.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشاردهنده: حیدر سرایانی