۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۵۰
کد خبر: 82385955
T T
۰ نفر
اوباما: نخستین رئیس جمهوری بدون رسوایی در تاریخ مدرن هستم

تهران- ایرنا- باراك اوباما رئیس جمهوری آمریكا در آخرین مصاحبه تلویزیونی خود با شبكه خبری سی بی اس نیوز گفت: نخستین رئیس جمهوری در تاریخ مدرن (آمریكا) بدون بدنامی و رسوایی هستم.

به گزارش ایرنا، شبكه خبری سی بی اس نیوز امروز شنبه بخش هایی از مصاحبه با اوباما را كه كمتر از یك هفته به پایان ریاست جمهوری وی باقی مانده با عنوان «باراك اوباما، هشت سال در كاخ سفید» در برنامه «60 دقیقه» با اجرای «استیو كرافت» (Steve Kroft) پخش كرد.
مجری برنامه از اوباما پرسید: شما نتوانستید واشنگتن را تغییر دهید.
اوباما پاسخ داد: آن چیزهای كه بطور مستقیم در اختیارم بود، تغییر دادم.
وی با یادآوری مدت زمان كوتاهی كه از ریاست جمهوری اش باقی مانده است، افزود: درحقیقت افتخار می كنم به اینكه ما احتمالا نخستین دولت در تاریخ مدرن (آمریكا) هستیم كه رسوایی عمده ای در كاخ سفید نداشتیم؛ به همین دلیل ما تغییراتی ایجاد كرده ایم.
رئیس جمهوری كنونی آمریكا گفت كه خواهان انجام كارهای بیشتری بوده اما با مانع تراشی پی در پی جمهوریخواهان كنگره مواجه بود.
اوباما با بیان اینكه شكل دادن به افكار عمومی (در آمریكا) بخشی از كار رئیس جمهوری است، تصریح كرد: به اندازه كافی قادر نبوده است افكار عمومی را برای آنكه به طور قوی در پشت دولت وی برای متوقف ساختن مخالفت جمهوریخواهان یا همكاری این گروه با دولت خود به حركت در آورد.
اوباما گفت كه برخی اوقات در دوران ریاست جمهوری نبرد افكار عمومی درآمریكا را باخته است.
آخرین مصاحبه تلویزیونی اوباما با شبكه خبری سی بی اس نیوز فردا (یكشنبه) 15ژانویه برابر با 26 دی ماه بطور كامل پخش شود. وی چهارشنبه گذشته (22 دی ماه) با حضور در شهر شیكاگو، جایی كه دوبار نطق پیروزی داشت، سخنرانی خداحافظی خود را ایراد كرد.
اوباما درحالی دست به این اقدام زد كه امیدهای خود را برای آنكه یك دمكرات جانشین او شود و به حفظ میراث به جای مانده از وی بپردازد، با پیروزی «دونالد ترامپ» بر باد رفته می بیند.
اوباما در انتخابات 2008 و 2012میلادی به ترتیب با شكست دادن 'جان مك كین' و 'میت رامنی'؛ توانست دو بار پیاپی بعنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریكا برگزیده شود.
ترامپ كه در انتخابات هشتم ماه نوامبر با كسب 304 آرای الكترال رقیب دمكرات خود هیلاری كلینتون را شكست داد، قرار است بیستم ژانویه (اول بهمن) پس از ادای سوگند، سكان هدایت آمریكا را به دست گیرد.
اروپام **1302**مترجم: بهروز وفاداری ** انتشار دهنده: زهرا هژبری