آخرین وضعیت پرونده تعاونی ثامن‌الحجج/ بازداشت متهم شركت رشد/ بازداشت یك متهم ایرانی دو تابعیتی

تهران-ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به صدور قرار وثیقه 290 میلیارد ریالی برای محمدیاسین رامین فرزند معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دولت نهم از بازداشت وی به عنوان متهم شركت رشد هلال احمر، خبر داد.

وی همچنین در هشتمین نشست دادستانی تهران درباره بازداشت یك متهم ایرانی دو تابعیتی مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس و آخرین وضعیت پرونده تعاونی ثامن الحجج مطالبی را طرح كرد.
به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی درهشتمین نشست دادستانی تهران با موضوع كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها، استنباط و برداشت برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری از اظهارات اخیر دادستان پیرامون عفاف و حجاب مبنی بر این كه در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی و به ویژه عفاف و حجاب صرفاً نیاز به اقدامات سلبی است را اشتباه خواند و اظهار داشت: این كه در جرایم مهم و سازمان‌یافته به تدابیر و اقدامات سلبی معتقد باشیم با اقدامات فرهنگی، ایجابی و پیشگیرانه، مغایرتی ندارد.

** لزوم توجه مطبوعات به انعكاس صحیح اخبار و اظهارات مسؤولان
دادستان تهران با اعلام این كه انتشار چنین اخباری با هدف فضاسازی علیه دادستانی تهران صورت می‌گیرد، از برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری خواست در جهت تشكیك اذهان عمومی و ایجاد اختلاف میان مسؤولین قدم بر ندارند. وی افزود: به نظر می‌رسد برخی خبرگزاری‌ها قصد دارند با این گونه فضاسازی‌ها وانمود نمایند كه دادستانی تهران به اقدامات فرهنگی، پیشگیرانه و ایجابی اعتقاد ندارد.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به مصادیقی از جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی گفت: نمی توان با كسانی كه به طور شبكه ای مركز فساد و فحشا آماده می‌كنند، یا مجالس مختلط لهو و لعب برگزار نموده و در آن مشروب و مانند آن مصرف می كنند ، یا استخر پارتی بر پا می كنند، و یا به نحو سازمان یافته افراد را به فساد و فحشا تشویق می‌نمایند، با نصیحت برخورد كرد و ضرورت دارد طبق مقررات جزایی تحت تعقیب قرار گیرند.
وی به رسانه‌ها توصیه كرد كه در انتشار اخبار قضایی و اظهارات مسؤولان دقت كنند.

**هوشیاری مسوولان در مقابل نفوذ
نكته‌ی دیگری كه مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت، تاكید مكرر مقام معظم رهبری بر لزوم هوشیاری مسوولان در مقابل نفوذ دشمن به ویژه پس از توافق برجام بود.
جعفری دولت‌آبادی افزود: نباید تصور شود كه اگر با دشمن به توافق رسدیم از اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران دست بر خواهد داشت. آمریكا درصدد است تفكرات و رفتارها را تغییر دهد و از افرادی حمایت می‌كند كه مانند آن‌ها فكر كنند.
دادستان تهران ادامه داد:اقدامات و طراحی دشمن به ویژه امریكایی ها در حوزه نفوذ به گونه ای نیست كه با توافقات فیمابین از میان برود و دشمنی آن ها كه از ابتدای پیروزی انقلاب وجود داشته و به طرق دیگر ادامه خواهد یافت، مگر این كه ما از اهداف انقلاب اسلامی دست برداریم.
وی از دستگیری و بازداشت یك متهم ایرانی دو تابعیتی در هفته گذشته در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس خبر داد و افزود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌كرده است.
دادستان تهران از نهادهای امنیتی كشور كه به تعبیر مقام معظم رهبری، چشم بینای نظام محسوب می‌شوند، درمقابله با اقدامات دشمنان انقلاب در خصوص مساله نفوذ قدردانی كرد.
دادستان تهران در ادامه گفت: خودكشی و خودسوزی برخی افراد از جمله آسیب‌های اجتماعی است كه مستلزم بررسی كارشناسی و اقدامات پیشگیرانه توسط دستگاه‌های ذی‌ربط است.
وی با اشاره به خودكشی مسوول مالی حزب كارگزاران طی هفته گذشته، مستند به وصیت‌نامه‌ی باقی مانده از متوفی، انگیزه‌ی این اقدام را مشكلات مالی اعلام كرد.

** پرتاب شدن دو خواهر از ساختمانی در غرب تهران خودكشی بود
رخداد دیگری كه مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت، خودكشی همزمان دو خواهر در عصر روز شنبه (23/5/95) با شیوه پرتاب از یك ساختمان در غرب تهران بود.
وی افزود: چنین رخدادهایی اگر چه شمار آن اندك است، در حوزه آسیب های اجتماعی قرار دارد كه ماهیتی متفاوت از دیگر مسائل دارد و از پیچیدگی برخوردار بوده و مستلزم برنامه‌ریزی بیشتری به ویژه در حوزه جوانان توسط مسؤولین است.

**افزایش صدور چك‌های بدون محل
دادستان تهران به حوزه‌ی جرایم اقتصادی نیز ورود كرد و با اشاره به آمار اعلامی از سوی بانك مركزی مبنی بر افزایش سه برابری صدور چك‌های بدون محل، اظهار داشت: آمار دادسرای تهران افزایش دو برابری در دوره زمانی سال‌های 94‌91 را نشان می‌دهد و این روند تزایدی، موید بداخلاقی مالی و ركود در حوزه‌ی اقتصاد است.

**آخرین وضعیت پرونده ثامن‌الحجج
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به مطالبی كه طی هفته گذشته از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون پرونده‌ی موسسه‌ی اعتباری ثامن‌الحجج مطرح شد، در مورد وضعیت وجوه سپرده‌گذاران و تعیین تكلیف نسبت به آن‌ها گفت: حسب گزارش بانك مركزی تا كنون در مورد 97 درصد سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج از سوی بانك عامل تعیین تكلیف شده است.
وی شمار سپرده‌گذارانی كه تا كنون نسبت به آن‌ها تعیین تكلیف نشده است را بیست هزار نفر با 35000 فقره حساب اعلام كرد كه 3 درصد كل سپرده‌گذاران در تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج است. وی ادامه افزود: این افراد كسانی هستند كه سپرده آنان بیش از یك‌صد میلیون تومان و مجموع مطالبات آنان 5000 میلیارد تومان است و استرداد وجوه آن‌ها منوط به فروش اموال موسسه‌ی ثامن‌الحجج است كه متهم اعلام آمادگی خود را در فروش اموال جهت استرداد وجوه اعلام كرده است.
وی در توضیح نحوه‌ی استرداد وجوه گفت: سپرده‌های تا 35 میلیون تومان مسترد شده و در خصوص سپرده‌های بیش از 35 تا یك‌صد میلیون تومان، از سوی بانك عامل متنی تهیه شده كه بر اساس آن در صورت تراضی و توافق سپرده‌گذاران، سپرده نقدی آن‌ها بین شش ماه تا یك سال نزد بانك عامل نگه‌داری می‌شود و پس از آن بر اساس توافق عمل خواهد شد.
دادستان تهران در خصوص پیش‌نویس توافق‌نامه تهیه شده توسط بانك عامل اظهار داشت: در جهت برقراری آرامش و امنیت خاطر مردم با انعقاد چنین توافق‌نامه‌ای با سپرده‌گذاران توسط بانك عامل موافقت شده، اما در مورد پرداخت سود تاكید شده است كه تعیین میزان سود خارج از وظایف دادستانی تهران است و موضوع باید توسط بانك مركزی و شورای پول و اعتبار حل و فصل گردد.

**اصلاح توافق‌نامه تنظیمی با سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج
جعفری دولت‌آبادی با اعلام این كه طبق توافق‌نامه‌ی تنظیمی، سپرده‌گذاران با انتقال وجوه خود از موسسه ثامن‌الحجج با بانك پارسیان موافقت می‌نمایند و با اشاره به این كه بر خلاف اخبار منتشره در برخی سایت‌ها، استقبال خوبی از انتقال سپرده‌ها به بانك پارسیان شده است، اظهار داشت: دادستانی تهران در خصوص اصلاح متن توافق‌نامه به گونه‌ای كه شائبه‌ی الزام و اجبار افراد به موافقت بر این انتقال حذف شود، به بانك عامل تذكر داده است تا انتقال سپرده‌ها با نظر موافق سپرده‌گذاران و پرداخت سود با رعایت مقررات بانك مركزی انجام گیرد.

**اعطای وكالت فروش اموال ثامن‌الحجج به بانك مركزی
دادستان تهران به مشكل فروش اموال موسسه كه ناشی از ركود بازار مسكن است اشاره نمود و ابراز امیدواری كرد كه با آغاز فروش اموال توسط بانك مركزی، الباقی وجوه سپرده‌گذاران مسترد گردد.
وی با اشاره به مدیریت مناسب دادستانی تهران بر پرونده، اظهار داشت: رسیدگی به وضعیت و اداره‌ی موسسه اعتباری كه بیش از پانصد شعبه و یك میلیون سپرده‌گذار داشته است، با همكاری و هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با موضوع انجام شده است.

**صدور قرار وثیقه برای متهم شركت رشد
جعفری با اشاره به صدور قرار وثیقه 29میلیاردتومانی از بازداشت متهم شركت رشد وابسته به سازمان هلال احمر خبر داد كه پرونده مطروحه با اعلام شكایت سازمان هلال احمردر دادسرای كاركنان دولت تحت رسیدگی است. بازپرس برای متهم قرار وثیقه 29 میلیارد تومانی صادر كرد كه به لحاظ عجز از تودیع وثیقه به زندان معرفی شده است.

** 400 نوبت بازدید قضات دادسرا از زندان‌ها
جعفری دولت‌آبادی سپس در تبیین نتایج برگزاری جلسات مربوط به زندان در سال جاری، گفت: قضات دادسرا از ابتدای سال جاری 400 مورد بازدید از زندان‌های استان تهران داشته‌اند و این اقدام بزرگی است كه تا كنون سابقه نداشته است.
وی از تعیین گروه‌هایی مشكل از معاونان دادستان برای بازدید از زندان‌های رجایی‌شهر، قزل‌حصار، فشافویه، تهران بزرگ، اوین و ندامتگاه زنان خبر داد كه در راس هر گروه، یك معاون دادستان به عنوان سرگروه قرار گرفته و افزود: آن‌چه بیان شد، با بازدیدهای موردی كه هر یك از قضات ناظر زندان انجام می‌دهند مغایرتی ندارد و برنامه دادستانی آن است كه دور اول بازدیدها تا آخر شهریور ماه به اتمام برسد و گزارش وضعیت كلیه‌ی زندانیان ارائه گردد.
دادستان تهران ره‌آورد دیگر این جلسات را بازدید اخیر قضات محاكم تهران از زندان‌ها دانست و ابراز امیدواری كرد با این اقدام، نقش محاكم در تحقق سیاست كاهش جمعیت كیفری مؤثرتر شود.
وی هم‌چنین در خصوص بازدید اخیر رییس سازمان زندان‌ها از ندامتگاه زنان و خبر مندرج در برخی سایت‌ها مبنی بر طولانی بودن وضعیت رسیدگی به پروند‌های اتهامی آنان، اظهار داشت: اطاله‌ی رسیدگی در مورد زندانیان زن غالباً مربوط به محاكم و مراجع قضایی شهرستان‌های تابعه بوده است.
جعفری از سرپرستان دادسرا خواست وضعیت متهمان بلاتكلیف كه پرونده آن‌ها در مدت زمان متعارف در دادسرا و محاكم رسیدگی نشده و هم‌چنین درخواست ادغام محكومیت‌های محكومان زندانی را پیگیری نمایند تا از این طریق بتوان تعداد محكومین با محكومیت‌های مشابه را كاهش داد.
هشتمین نشست دادستانی تهران با موضوع كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها، با حضور سرپرستان نواحی دادسرای تهران، مدیر كل زندان‌های استان تهران، روسای زندان‌های فشافویه و رجایی‌شهر، قضات ناظر زندان، قضات شعب ویژه محكومان زندانی و به ریاست جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار گردید.
اجتمام/1193 **1418
۰ نفر