۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۸:۵۵
کد خبر: 82048261
T T
۰ نفر
پروفسور سمیعی: تخت جمشید نمایانگر توانمندی ایرانیان است

شیراز- ایرنا- پروفسور مجید سمیعی استاد علوم مغز و اعصاب جهان در بازدید از میراث جهانی تخت جشمید گفت: تخت جمشید و دیگر اماكن تاریخی ایران، اشاعه دهنده فرهنگ و توانمندی های ایرانیان و راهی برای شناساندن بیشتر تاریخ ایران زمین است.

به گزارش ایرنا سمیعی بعد ازظهر یكشنبه در حاشیه بازدید شركت كنندگان پنجمین همایش فدراسیون بین المللی انجمن های مغز و اعصاب در شیراز از میراث جهانی تخت جمشید بیان كرد: جراحان و پژوهشگرانی كه امروز در تخت جمشید حضور یافته اند، تخت جمشید را تنها نه از آن جهت كه بنایی عظیم است قابل تحسین می دانند بلكه به توانمندی فكر و مغز ایرانیان در دو هزار و 500 سال پیش در طراحی، معماری، سیستم مدیریتی و خلق چنین آثار و نقوشی پی خواهند برد.
وی عزم همگانی برای حفظ و پاسداشت و اشاعه فرهنگ و تاریخ و توانمندی های ایرانیان را لازم و ضروری دانست و افزود: اكنون همه نگاه‌ها معطوف بر ایرانیان و توانمندی هایشان است.
سمیعی اظهارداشت: آنچه كه امروز در تخت جمشید دیدم و همیشه بر آن تأكید دارم توجه داشتن به اصل كیفیت در انجام امور و خلق آثار است.
به عقیده وی،تخت جمشید بارزترین نمونه ای است كه نشان می دهد ایرانیان از گذشته دور تا كنون ماندگاری آثار و عملكرد خود را با تكیه بر اصل كیفیت و توجه به آن كار به اثبات رسانده اند.
وی متخصصان و دانشمندان را در این بازدید سفیرانی خواند كه با دیدن بنای شكوهمند تخت جمشید، آوازه ایران را در تمامی ابعاد به گوش مردم كشور خود خواهند رساند.
این جراح برتر جهان ادامه داد: امیدوارم با تأسیس مراكز تحقیقاتی برای تربیت زبده ترین نیروی های مغز و اعصاب ، ایران به یك مقصد عالی گردشگری پزشكی تبدیل شود كه به یقین، این انتظار دور از ذهن نیست.
مجید سمیعی (زاده 29 خرداد 1316 در شهر تهران) پزشك و جراح مغز و اعصاب سرشناس ایرانی است. او ریاست بیمارستان خصوصی علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد كه خود بنیان‌گذار آن بوده است.
وی در زمینه تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی محیطی مطالعات مهمی انجام داده‌ و بیشترین اعمال جراحی روی تومورهای موسوم به «نورینوم آكوستیك» داشته است.
سمیعی شاگردان زیادی تربیت كرده ‌است كه در كشورهای مختلف جهان به فعالیت در زمینه جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله كنفرانسی را به افتخار سمیعی در یكی از كشورها برگزار می‌كنند.
سمیعی در 10 مهر 1390 به دریافت عنوان استاد افتخاری دانشگاه تهران نائل شد . او همچنین در سال 2014 از سوی آكادمی جهانی جراحان مغز و اعصاب عنوان برترین جراح مغز جهان را به خود اختصاص داد.
یادمان تاریخی تخت جمشید كه متعلق به دوره هخامنشیان است یكی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است كه در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) ثبت شد.
سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد در ایران حكومت كردند.
مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 كیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
3002 /1876
۰ نفر