۳ مهر ۱۳۹۴، ۲۳:۵۷
کد خبر: 81772915
T T
۰ نفر
'كوربین' خواهان برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای انگلیس از اسكاتلند شد

لندن - ایرنا- جرمی كوربین رهبر جدید حزب كارگر روز جمعه به صراحت اعلام كرد كه از خواسته ملی‌گراهای اسكات برای برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای انگلیس در اسكاتلند حمایت می‌كند.

به گزارش ایرنا، كوربین در گفت‌وگو با شبكه 'بی‌بی‌سی' گفت قصد دارد كه با حزب ملی اسكاتلند در خصوص این مساله راهبردی همكاری كند.
وی در این گفت‌وگو بار دیگر تصریح كرد كه در طول حیاتش سیاسی‌اش مخالف سامانه تسلیحات هسته‌ای انگلیس بوده است و در صورت طرح لایحه‌ای از سوی حزب ملی اسكاتلند در این مورد ، به آن رأی موافق خواهد داد.
سامانه تسلیحات هسته‌ای انگلیس در حال حاضر متشكل از 4 فروند زیردریایی 'ونگارد است' كه موشك‌های راهبردی 'ترایدنت' را حمل می‌كنند. این زیردریایی‌ها از دهه 1960 میلادی تاكنون در پایگاه دریایی 'فاسلین ' واقع در ساحل غربی اسكاتلند، مستقر هستند.
كوربین در این گفت‌وگو گفت: 'موضع من در قبال ترایدنت در طول زندگی‌ام روشن بوده است. من فكر می‌كنم كه این موشك‌ها هسته‌ای باید بروند و باور ندارم كه می‌توانند یك سیستم دفاعی باشند.'
وی بابیان اینكه این سیستم دفاع هسته‌ای در طول 25 سال گذشته بیش از یك‌صد میلیون پوند هزینه دربرداشته است، افزود: من می‌خواهم این سووال خیلی مهم را مطرح سازم ، آیا بهتر نبود كه این پول را صرف توسعه زیرساخت های صنعتی می كردیم.
كوربین همچنین گفت كه درهفته آینده در اسكاتلند یك كارزار تبلیغاتی در ارتباط با اشتغال، مسایل امنیتی و رفاهی و مسایلی كه مرتبط با مردم عادی این منطقه است از جمله نابرابری در زمینه بهداشت عمومی، آغاز خواهد كرد.
وی افزود: ما در این لحظه به دنبال ایجاد یك فضای حمایتی از حزب كارگر در اسكاتلند هستیم . پیش از این شمار زیادی از اعضای این حزب از این منطقه بوده اند.
در انتخابات پارلمانی انگلیس كه هفدهم اردیبهشت‌ماه ( هفتم ماه می ) برگزار شد، حزب ملی اسكاتلند به رهبری خانم 'نیكلا استروجن' به‌رغم ناكامی در همه‌پرسی استقلال، موفق شد كه با درو كردن تقریباً تمامی كرسی‌های این منطقه كه در اختیار حزب كارگر بود، 56 كرسی در مجلس عوام به دست آورد و یك پیروزی تاریخی برای این حزب رقم بزند و مبدل به سومین حزب بزرگ در مجلس عوام انگلستان شود.
جرمی كوربین كه در حدود دو هفته پیش به‌عنوان رهبر جدید حزب كارگر انتخاب شد، به روشنی اعلام كرده است كه مخالف توان هسته‌ای و افزایش بودجه نظامی انگلیس است.
وی كه مدافع سیاست خلع سلاح (هسته‌ای) است برخلاف نظر دولت محافظه كار دیوید كامرون و نظامیان انگلیسی، براین باور است كه با سلاح‌های متعارف نیز انگلیس قادر به دفاع از خودش است.
انتخاب جرمی كوربین به رهبری حزب كارگر، سبب تقویت مواضع ملی‌گراهای اسكاتلندی در مجلس عوام نیز شده است كه خواهان برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای انگلیس از اسكاتلند هستند.
''نیكلا استروجن' رهبر حزب ملی اسكاتلند و سر وزیر حكومت محلی این منطقه كه دارای دیدگاه‌های تجزیه‌طلبانه است، به‌طور صریح خواهان برچیده شدن موشك‌های راهبردی ترایدنت شده است.
براساس نظرسنجی‌های موسسه 'یوگو' بسیاری از اسكاتلندی‌ها خواستار برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای در این منطقه هستند .
این در حالی است كه دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس روز چهارشنبه هفته گذشته در نشست مجلس عوام ضمن تأكید بر اهمیت حفظ بازدارندگی هسته‌ای تایید كرد كه دولتش 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را به هزینه‌های دفاعی‌اش اختصاص خواهد داد..
كامرون بدون نام بردن از جرمی كوربین كه در این نشست حضور داشت، اضافه كرد: این حقیقت كه حزب كارگر در مورد داشتن توان هسته‌ای مستقل و افزایش بودجه نظامی دچار چرخش شده، عمیقاً تأسف‌بار است.
نخست‌وزیر انگلیس افزود: تامین امنیت ملی یكی از مهم‌ترین وظایف یك دولت بشمار می‌آید و ما هرگز از این مساله عدول نخواهیم كرد .
جورج آزبورن وزیر دارایی دولت محافظه‌كاركامرون نیز اخیرا ضمن دفاع از سیستم بازدارندگی هسته‌ای انگلیس، در اقدامی چالش‌برانگیز اعلام كرد سرمایه‌گذاری بیشتری را برای توسعه پایگاه ناوگان هسته‌ای این كشور واقع در اسكاتلند، صورت خواهد داد.
'جورج آزبورن' در جریان دیدارش از 'ریور كلاید' اسكاتلند گفت: قرار است 500 میلیون پوند برای توسعه پایگاه نیروی دریایی 'فاسلین ' در منطقه 'ریور كلاید' واقع در دریاچه 'گیر لوچ' و محل استقرار زیردریایی‌های مجهز به موشك بالستیك هزینه شود.
وی همچنین افزود: اكثر نمایندگان مجلس عوام خواستار به‌روزرسانی سیستم بازدارندگی هسته‌ای انگلیس ( ترایدنت ) بوده و معتقدند كه به‌روز كردن این سیستم می‌تواند امنیت انگلستان را در آینده تامین كند.
جورج آزبورن همچنین در جریان اظهاراتش مدعی شد كه دیدگاه ضد هسته‌ای 'جرمی كوربین ' كه مشترك با دیدگاه حزب ملی اسكاتلند هست، تهدیدی برای امنیت انگلیس بشمار می‌آید.
براساس اعلام وزارت دفاع انگلیس، زیردریایی‌های هسته‌ای فعلی این كشور باید در اواسط دهه 2020 میلادی، از خدمت خارج شوند و سیاستمداران انگلیسی باید تا سال 2016 میلادی در مورد جایگزین آنها تصمیم بگیرند. بااین‌حال درباره نحوه اجرای این طرح اختلاف‌نظرهایی میان احزاب سیاسی انگلیس وجود دارد.
اما با توجه به اینكه اكثریت كرسی‌های مجلس عوام در اختیار حزب محافظه‌كار است، این حزب برای پیش بردن برنامه‌های دفاعی‌اش كه شامل توسعه ناوگان هسته‌ای این كشور نیز هست، به نظر نمی‌رسد با مانع جدی روبرو باشد.
براساس برآوردهایی كه منتشرشده است، عملیات جایگزینی زیردریایی‌هایی كه حامل موشك‌های «ترایدنت» هستند، در حدود 20 میلیارد پوند (برابر با 29 میلیارد و 500 میلیون دلار) برای انگلیس، هزینه در پی خواهد داشت اما گروه‌های مدنی این هزینه را تا یك‌صد میلیارد پوند برآورد كرده‌اند.
اروپام**1**1552