۲۸ آذر ۱۳۹۲، ۱۸:۳۹
کد خبر: 80959437
T T
۰ نفر

مذاكرات كارشناسي ايران و 1+5 از سرگرفته شد

۲۸ آذر ۱۳۹۲، ۱۸:۳۹
کد خبر: 80959437
مذاكرات كارشناسي ايران و 1+5 از سرگرفته شد

تهران - ايرنا - مذاكرات كارشناسي جمهوري اسلامي ايران و 1+5 بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) در شهر ژنو سوئيس بر سر ساز و كار اجرايي توافقنامه ژنو كه طرفين در سوم آذر ماه به آن دست يافته بودند، از سرگرفته شد.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، اين مذاكرات ساعت 16بعد از ظهر به وقت محلي در شهر ژنو به رياست «حميد بعيدي نژاد» مدير كل سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه آغاز شد.

پيش از اين سيد عباس عراقچي عضو تيم مذاكره كننده هسته اي اعلام كرده بود كه مذاكرات ساعت 15 بعد از طهر به وقت ژنو آغاز مي شود كه با يك ساعت تاخير آغاز شد.

كارشناسان هسته اي، بانكي، نفتي و حمل و نقل در هيات كارشناسي جمهوري اسلامي ايران حضور دارند.

رياست هيات كارشناسي 1+5 را نيز استفان كلمنت دستيار ويژه مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا بر عهده دارد.

سيد عباس عراقچي عضو تيم مذاكره كننده هسته اي روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار سياسي ايرنا گفت: مذاكرات كارشناسي و فني جمهوري اسلامي ايران و 1+5 ممكن است تا اوايل هفته آينده ادامه يابد.

وي تصريح كرد: مذاكرات كارشناسي براي روزهاي پنج شنبه و جمعه پيش شده اما ممكن است روزهاي شنبه و يكشنبه آينده نيز ادامه يابد.

به گفته معاون وزير امور خارجه، اعضاي تيم كارشناسي و فني ايران شب گذشته راهي ژنو شدند.

عراقچي اظهار داشت: در پي ديدار روز سه شنبه (26 آذر ماه جاري )خود با خانم اشتون در بروكسل و انتقادهايي كه به نحوه عملكرد دولت آمريكا در موضوع هسته اي داشتم و پس از اطمينان او از جديت 1+5 براي پيشبرد توافق ژنو، مقرر شد مذاكرات كارشناسي بر سر ساز و كار اجرايي توافقنامه ژنو از سر گرفته شود.

وي گفت: با هماهنگي ميان ما و خانم اشتون و دفتر او با 6 كشور عضو 1+5 اين مذاكرات روز پنجشنبه از سر گرفته و ساز و كارهاي اجرايي براي اجراي گام نخست توافق ژنو مشخص شود.

عراقچي افزود: در اين مذاكرات نحوه اجراي توافق ژنو به طور دقيق مشخص، پروتكل هاي اجرايي آن تدوين و درباره زمان اجراي گام نخست توافق، تصميم گيري مي شود.

معاون وزير امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره ضمانت پايبندي 1+5 بويژه آمريكا به توافقنامه ژنو گفت: در ديدار با خانم اشتون، وي اطمينان داد كه طرف مقابل با حسن نيت مذاكرات را ادامه خواهد داد و ضمانت پايبندي آنان به توافق ژنو، گام به گام بودن پيشبرد آن است.

عراقچي تاكيد كرد: هر جا احساس كنيم طرف مقابل به تعهداتش پايبند نيست اجراي مرحله نخست توافق ژنو را قطع خواهيم كرد، بويژه آنكه در گام نخست توافق هيچ تغييري در ساختار برنامه هسته اي كشورمان ايجاد نمي شود.

وي گفت: بر اين اساس، بازگشت به مرحله قبل از گام نخست توافق خيلي سريع قابل تحقق است زيرا اين مبتني بر ساز و كاري دروني است.

مذاكرات كارشناسي ايران و 1+5 براي تعيين ساز و كار اجرايي توافقنامه ژنو 18 آذر ماه در وين پايتخت اتريش آغاز شد اما اين مذاكرات، 21 آذر ماه به دليل اقدام وزارت خزانه داري آمريكا در اين روز، مبني بر افزودن نام 19 فرد و شركت به فهرست تحريم هاي عليه جمهوري اسلامي ايران متوقف شد و هيات كارشناسي كشورمان به تهران بازگشت.

سيام (2) 1572