۱۴ خرداد ۱۳۹۱، ۸:۴۰
کد خبر: 80165467
T T
۰ نفر
سازمان شانگهاي مي تواند ضامن امنيت و صلح منطقه باشد

تهران - مديركل امور بين الملل نهاد رياست جمهوري گفت: سازمان همكاري شانگهاي با وجود اعضاي پرقدرت خود مي تواند ضامن امنيت و صلح براي كشورهاي منطقه باشد.

' محمد رضا فرقانی' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی از اعضای این سازمان از قدرت نظامی زیادی برخوردار هستند كه می توانند ضامن امنیت در منطقه باشند.

چین، روسیه، ازبكستان، قرقیزستان، تاجیكستان و قزاقستان از اعضای اصلی و ایران، هند، پاكستان و مغولستان از اعضای ناظر سازمان همكاری شانگهای هستند.

وی اضافه كرد:چین در زمان حاضر دومین اقتصاد برتر جهان و هند چهارمین اقتصاد برتر دنیا محسوب می شوند كه طبعا حضور این كشورها در این سازمان، ضامن امنیت و صلح برای كشورهای منطقه خواهد بود.

فرقانی با اشاره به اینكه هم اكنون سازمان شانگهای نیمی از جمعیت جهان را زیر پوشش دارد، افزود: اقتصاد چین و هند و همچنین منابع انرژی روسیه و ایران، سازمان شانگهای را به عنوان قطب بزرگ اقتصادی، سیاسی و امنیتی در منطقه و جهان تبدیل كرده است.

وی با اشاره به ظرفیت های تجاری، حمل و نقل و انرژی كشورهای عضو و ناظر سازمان شانگهای گفت: ایران و روسیه به عنوان دو كشور دارای انرژی عظیم، از توانمندی ها و پتانسیل های بالقوه ای برخوردار هستند.

دوازدهمین نشست سران كشورهای عضو و ناظر سازمان همكاری شانگهای 17 و 18 خردادماه جاری با حضور سران این كشورها از جمله دكتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در پكن پایتخت چین برگزار می شود.

سازمان همكاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است كه برای همكاری‌های چندجانبه امنیتی و اقتصادی تشكیل شده ‌است.

این سازمان در سال 2001 میلادی از سوی رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان پایه‌گذاری شد. سازمان همكاری شانگهای در حقیقت تركیب جدید سازمان «شانگهای 5» است كه در سال 1996 تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبكستان به «سازمان همكاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یك سال بعد ایران، پاكستان و هند به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

اجتمام ** 1569****
۰ نفر