موزه صدا و سیما نمایش تاریخچه‌ای از هویت ایرانیان

تهران- ایرنا- مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی بابیان اینکه مهم‌ترین کارکرد موزه‌ها بیان خاطرات مشترک و یادآوری تاریخ گذشته است، راه‌اندازی موزه صدا و سیما را زنده نگه‌داشتن خاطرات دیداری و شنیداری ایرانیان دانست.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی صدا و سیما، محمدرضا کارگر با حضور در دومین نشست راه‌اندازی موزه رسانه ملی که با حضور محمدحسین رنجبران، مدیر اداره کل روابط عمومی صدا و سیما و نمایندگان معاونت‌های سازمان برگزار شد، افزود: در راه‌اندازی موزه، مکان آن به‌اندازه هویت موزه اهمیت دارد و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های موزه صدا و سیما برپایی آن در ساختمان ارک است که یادآور تاریخ رادیو و تلویزیون ایران و هویت‌بخشی به این موزه است.

وی با طرح این سؤال که ارج نهادن به میراث صداوسیما چه دستاوردی برای ما دارد؟ گفت: برنامه‌های رادیو و تلویزیون بخشی از خاطرات جمعی ایرانیان است و یادآوری این خاطرات بخشی از تاریخ ما را در برهه‌های مختلف فرهنگی حفظ می‌کند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی تصریح کرد: اهمیت حفظ و نمایش اولین دستگاه‌های ضبط و پخش، اولین فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی و یا ملزومات و تجهیزات رادیویی و تلویزیونی برای مخاطبان تاریخچه‌ای از هویت ما را به نمایش می‌گذارد و میراثی ارزشمند به شمار می‌آید.

وی به نمایندگان معاونت‌های صدا و سیما توصیه کرد: هر بخش از صداوسیما می‌تواند گنجینه‌ای از خود را به نمایش بگذارد تا نمایشگر سیر تحول و تلاش برای ارتقای کیفی تولیداتش باشد؛ بنابراین در هر حوزه‌ای می‌توان سراغ اولین‌ها رفت.

به گفته کارگر اساس موزه‌ها بر پایه اولین‌ها بناشده است. اولین گوینده، اولین متن، اولین استودیو، اولین برنامه، اولین دوربین و... می‌تواند به میراثی ارزشمند بدل شود و برای مخاطبان خاطره‌انگیز باشد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی موزه رسانه ملی را فضایی خاطره‌انگیز با احساسات مشترک توصیف کرد و گفت: این موزه می‌تواند موجب الفت و نزدیکی مخاطبان با صدا و سیما شود و مشتاقان این موزه با قدم زدن در آن می‌توانند برهه‌هایی از زندگی خود را به یاد بیاورند که در نوع خود امکان ارزشمند و گران‌بهایی است.

در ادامه این نشست محمدحسین رنجبران هدف از تأسیس موزه صدا و سیما را گردآوری، نمایش، حراست و مرمت داشته‌های سازمان صداوسیما از ابتدای تأسیس تاکنون دانست و با قدردانی از همراهی وزارت میراث فرهنگی اظهار امیدواری کرد که موزه صدا و سیما محملی برای معرفی میراث رسانه‌ای باشد.

وی در ادامه با اشاره به تعامل صدا و سیما با موزه‌های کشور گفت: با توجه به امکانات موجود در آرشیو صدا و سیما، آماده‌ترمیم و تصحیح آثار موزه‌های کاخ گلستان و سعدآباد هستیم تا با دیجیتال کردن این آثار به حفظ آن‌ها کمک کنیم.

رنجبران در پایان به پیگیری‌های خود برای تأمین بودجه راه‌اندازی موزه صدا و سیما اشاره و تأکید کرد: امیدواریم آقای کارگر و همکارانش در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کمک ویژه‌ای برای راه‌اندازی موزه صدا و سیما در نظر بگیرند تا بتوانیم کار را با سرعت بیشتری پیگیری کنیم.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha