۲۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۳
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 84291597
۲ نفر

برچسب‌ها

ماجرای بلعیده شدن آب سدی در جنوب کشور توسط یک حفره چه بود؟

تهران - ایرنا- سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان اعلام کرد که اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی پیرامون خالی شدن یکباره آب سد چلوگهره در این استان صحت ندارد و حفره نشان داده شده در تصویر ذکر شده، دریچه تخلیه‌گر تحتانی است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "جمشید عیدانی" افزود: سد چلوگهره واقع در ۱۰۰ کیلومتری شهر بندرعباس، در تراز طبیعی، توانایی ذخیره ۶.۹ میلیون متر مکعب آب را دارد.
وی ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان در سال ۱۳۹۸، بهره‌برداری سد چلوگهره را از سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان بر عهده گرفت و پس از وقوع سیلاب دی ماه سال ۱۳۹۸، این سد به تراز نرمال خود که ۶.۹ میلیون متر مکعب است رسید.
عیدانی ادامه داد: اینکه در فضای مجازی، خالی شدن یکباره آب سد به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب مطرح می‌شود، کذب است و حفره موجود در تصویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به دهنه تخلیه‌گر تحتانی سد است.
وی با اشاره به تلفات و نفوذ آب به عنوان دلایل اصلی خشک شدن سد چلوگهره، خاطرنشان کرد: با وجود کاهش شدید بارندگی در استان هرمزگان و در پی آن کاهش میزان آورد سد، خشک شدن دریاچه آن پس از مدتی، قابل انتظار و طبیعی است و تنها پس از خشک شدن دریاچه، دریچه تخلیه‌گر تحتانی نمایان شده است.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط کارشناسان شرکت، حجم سد پس از محاسبه تلفات، کمتر از ۴ میلیون متر مکعب بود؛ که بخشی از این مقدار نیز به صورت مستمر در طول سال به زمین نفوذ کرده و باعث خشک شدن دریاچه این سد شده است.
‌عیدانی با اشاره به کاهش شدید بارندگی در مقایسه با سال گذشته، اظهار کرد: با توجه به شرایط پیش آمده، مدیریت مصرف در میان مصرف کنندگان منابع آبی از جمله کشاورزان، صنعتگران و مصرف کنندگان آب شرب یک ضرورت محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر تصویری در فضای مجازی دست به دست شده که در آن ادعا شده آب سد چلوگهره، به یکباره توسط یک حفرهف بلعیده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =