۱۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۹
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84284293
۰ نفر

برچسب‌ها

فاش شدن نقش موساد در کودتای نافرجام اردن

تهران – ایرنا- پایگاه خبری اکسیوس از رد پای یک عامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در ماجرای کودتای نافرجام اردن پرده برداشت .

به گزارش ایرنا ، اکسیوس نوشت: یک تاجر اسراییلی به نام «روی شاپوشنیک»  به شاهزاده حمزه بن حسین ولیعهد سابق اردن و خانواده اش پیشنهاد ارسال هواپیمای خصوصی برای فرستادن همسر و فرزندانش به اروپا را داده است.

حمزه بن حسین برادر ناتنی عبدالله دوم، شاه اردن، به دلیل اقداماتی که گفته می شود  امنیت و ثبات اردن را هدف گرفته است در حبس خانگی به سر می برد.

اکسیوس افزود : این تاجر اسراییلی که قبلا  خدمات خود را به دولت آمریکا ارائه می داد، با ولیعهد سابق اردن در حصر خانگی در تماس بود و پیشنهاد فرستادن یک هواپیمای خصوصی را به وی داد.

این پایگاه خبری نوشت: دولت اردن اعلام کرد که این اسرائیلی با موساد مرتبط است در حالی که او تاکید می کند که فقط دوست شاهزاده است.

بر اساس این گزارش، دولت اردن اعلام کرده است که شاهزاده حمزه و وابستگان او  به همراه افرادی در خارج از این کشور در حال توطئه علیه ملک عبدالله دوم بوده اند و دولت اردن  در حالی بر روابط خود با اسرائیل و موساد در اقدام علیه این توطئه تمرکز کرده است که اردنی ها نگرش منفی به اسرائیل دارند.

از سوی دیگر ایمن صفدی، معاون نخست وزیر اردن،  دیروز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تحقیقات اولیه، وجود ارتباط افراد دستگیر شده با حلقه اطراف شاهزاده حمزه را اثبات کرده است و کسانی که ادعاها و پیام‌ها را به طرف های خارجی منتقل می‌کنند به اصطلاح از جمله دشمنان خارجی به شمار می‌آیند که برای تحریک علیه امنیت داخلی و تحریف حقایق ماموریت دارند.

اکسیوس افزود: ساعاتی بعد از سخنان صفدی خبرگزاری اردنی «آمون» که نزدیک به سرویس های امنیتی این کشور است گزارشی را منتشر کرد که در آن ادعا می کند که یک افسر سابق موساد  به نام روی شاپوشنیک پشت این ماجرا قرار دارد.

به نوشته اکسیوس شاپوشنیک ۴۱ ساله، ۱۵ سال پیش از فعالان سیاسی در حزب کادیما در اسرائیل بود که به عنوان مشاور نخست وزیر وقت «ایهود اولمرت» خدمت می کرد. بعد از آن وی به بخش خصوصی رفت و در یک شرکت امنیتی برای یک تاجر آمریکایی کار می کرد. چندین سال بعد وی با تاسیس یک شرکت خدمات خود را به وزارت امور خارجه ایالات متحده و سایر دولتهای سراسر جهان ارائه می داد.

شاپوشنیک همچنین به یک شرکت وابسته به بنیانگذار بلک واتر که در حال آموزش سربازان عراقی در اردن بود، خدمات لجستیکی ارائه می داد و در آنجا از طریق یک دوست مشترک با شاهزاده حمزه ملاقات کرد.

منابع خبری اردنی شنبه شب از بازداشت شاهزاده حمزه بن حسین ولیعهد پیشین اردن همراه با ۲۰ نفر دیگر  به دلیل آن چه تهدید بر امنیت این کشور خوانده شد، خبر دادند. 

ملک عبدالله دوم شاه اردن بر اساس خواسته پدرش در سال ۱۹۹۹ شاهزاده حمزه را به عنوان ولیعهد معرفی کرد  اما در سال ۲۰۰۴ وی را برکنار و پسرش شاهزاده حسین را به عنوان ولیعهد معرفی کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =