وقتی ساخت و ساز آفت زمین های کشاورزی ساوجبلاغ می شود

کرج - ایرنا - ساخت و سازهای غیرمجاز و نامتعارف و ویلاسازی های پر رنگ و لعاب و به قول امروزی ها لاکچری، همچون موریانه به جان باغات و مزارع ساوجبلاغ افتاده و سیمای بکر و سرسبز این منطقه را دگرگون کرده است.

یکی از افتخارات ساوجبلاغ از گذشته نچندان دور، وجود دشت حاصلخیز و باغات میوه بود؛ باغاتی بی‌نظیر که بخشی از میوه های هسته‌دار استان البرز را تامین می کرد و از این حیث سری در میان  صادرات غیرنفتی این استان به شمار می آمد.

اما امروزه دیگر خبری از آن همه آبادی و سرسبزی و فضای بکر نیست و تنوع طلبی خودخواهانه در قالب ساخت و سازهای غیرمجاز، فضا و سیمای سبز این منطقه خوش آب و هوا را بلعیده است.

تانکرهای سر برآمده از پشت بام ویلاهای کوچک و بزرگ، شیروانی‌های رنگارنگ، نماهای رومی، استخر های مملو از آب آشامیدنی و کوچه پس کوچه‌هایی با نام های نامتعارف،  همه گویای ولنگاری ، بی توجهی و شاید هم قانون شکنی این قبیل خوش نشینان است.

وقتی از اهالی ، ساکنان و بومیان موضوع را پیگیر می شویم ، اغلب آنها با کنایه، لقب بی‌صاحبی را برای این منطقه بکار می برند و معتقدند عده ای اینجا به دور از قانون هرکاری که بخواهند در ویلاهای خود انجام می دهند، از میهمانی‌ها تا کنسرت های شبانه با حضور جوانانی که اغلب برای این میهمانی‌ها اجاره‌های هنگفتی تا شبی ۲۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنند.

یکی از این افراد حسین زارعی کشاورز ساکن روستای احمدآباد است که معتقد است این ویلانشینان فرهنگ روستا را تغییر داده‌اند.

او می گوید پیش از این در این منطقه کسی با لباس راحتی درب منزل برای استقبال میهمان نمی رفت اما این افراد به اصطلاح شهری‌ با خرید یک ویلا در روستا خود را صاحب همه چیز می‌دانند و با زیر پوش، لباسهای زننده و نامتعارف و شلوارک در صف نانوایی می‌ایستند و به سوپرمارکت روستا رفت و آمد می‌کنند.

زارعی که با افسوس و یه جورایی با دلخوری که از کلامش می شه فهمید، ادامه داد: این افراد با دوستان خود سوار موتورهای چهار چرخ شده و در معابر کوچک روستا شروع به دور دور می کنند و بومی‌ها نیز جرات اعتراض ندارند.
نجم الله مهین دیگر روستایی ساکن این منطقه می گوید که تابستان و روزهای جمعه روستای آران به صحرای کربلا بیشتر شبیه است قطره‌ای آب نداریم، این شهری‌های ویلا نشین آب‌های غیر مجاز از لوله کشی اصلی روستا دارند و با پمپ های قوی آب آشامیدنی را به استخرهای خود می‌ریزند و ما فقط باید صبر کنیم تا جمعه تمام شود و این میهمانان ناخوانده به شهرهای خود برگردند.
مهسا ناصر زعیم از نگرانی بابت خطر آلودگی این افراد مهاجر می‌گوید که پایبند به هیچ اصول و قانونی نیستند، مثلا ماسک نمی‌زنند و عامل کرونا در روستاها هستند.
وی می‌گوید که گاهی این افراد با کمال جسارت و بی توجهی به اعتقادات دینی و مذهبی مردم برای خودشان میهمانی می‌گیرند و با زیاد کردن صدای موسیقی و دعوت از خوانندگان کنسرت برگزار کرده و صدای آنها تا پاسی از شب تمام محیط روستا را فرا می‌گیرد.

او ادامه داد: به هر کجا هم برای پیگیری موضوع زنگ که می‌زنیم می‌آیند، ولی باز همان آش است و همان کاسه!

استوری کوفتی!

اصلان حاجی خانلو کشاورز است و از شهری‌ها گله دارد و می‌گوید اینها وارد مزرعه کشاورزی می‌شوند محصول را لگد مال می‌کنند و می‌گویند در حال استوری گرفتن هستیم.

این کشاورز که سادگی در کلامش موج می زند  با همان ادبیات بیغش و روستایی خود ادامه داد که نمی‌دانم "استوری" چه زهر ماری است فقط هر چه هست محصول را خراب می‌کنند و گاهی برای همان کوفتی که می‌گویند مبادرت به چیدن ذرت‌های علوفه‌ای می‌کنند.
غلام اسفندیاری از وضعیت فروش اراضی در سالهای اخیر که به شدت رو به رشد بوده ابراز تاسف کرد و می گوید: در سال‌های اخیر بسیاری از کشاورزان محصول درست و حسابی برداشت نکردند و اگر هم محصولی بوده بازار بی رونقی برای کشاورزی وجود آمده و کشاورز برای ارتزاق زندگی خود مجبور به فروش زمین شده تا هزینه دانشگاه یا عروسی بچه‌هایش و غیره را تامین کند.
وی می گوید: اکبری از دوستان رعیتم است او زمین یک هکتاری‌اش را ۱۰ سال پیش فروخت و ۱۰۰ میلیون تومان پول گرفت و گذاشت بانک و سودش را می‌گرفت تا محتاج دیگری نباشد رمقی هم برای کار کردن نداشت اما الان زمین یک هکتاریش تبدیل به شهرک شده و پول سپرده او بی ارزش شده و پیرمرد با تمام مریضی نگهبان آن شهرک که یک روزی گندم و جو در زمینش کشت می‌کرد، شده است.

برای بررسی موضوع به سراغ رییس جهاد کشاورزی رفتیم و ایرج الماسی در این باره می‌گوید که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از سه هزار و ۳۰۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز به مساحت ۱۵ میلیون مترمربع اراضی کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ  آزاد سازی شده است که این سطح ۶ برابر کل سطح آزاد شده در کل سال ۹۸ است. 

شناسایی یک میلیون و ۶۵۰ هزار مترمربع تغییر کاربری

وی اظهار داشت: در سال جاری حدود یک هزار و ۳۰۰ مورد با مساحت حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار متر مربع از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی در شهرستان ساوجبلاغ شناسایی شده است.
الماسی افزود: بیش از یک هزار و ۵۰۰ مورد پرونده نیز به محاکم قضایی ارسال شده است.
رییس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ اظهار داشت که از همه ظرفیت‌های موجود برای حمایت از کشاورزان استفاده می‌کنیم.
الماسی خرید تضمینی گندم، جو و کلزا، ارائه تسهیلات و کمک هزینه کشت محصول، خرید تراکتور و کمک های بلاعوض برای اجرای آبیاری تحت فشار، تامین کود، بذر و نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان را از جمله اقدامات جهاد کشاورزی در راستای حمایت از کشاورزان و رونق کشاورزی بیان کرد.


الماسی تولید محصولات سالم را جزو اولویت‌های جهاد کشاورزی برای تحقق جهش تولید اعلام کرد و یادآور شد: حمایت موثر از پایدار سازی کشاورزی، اشتغالزایی، تضمین امنیت غذایی و کاهش وابستگی به واردات و حمایت از کشاورزان از دیگر اولویت‌های جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ است.

اجازه تغییر کاربری نخواهیم داد

و اما بشنویم از رییس دادگستری شهرستان ساوجبلاغ که در ابتدای اظهارتش از عملکرد قرارگاه مقابله با ساخت و ساز غیر مجاز تشکر کرد و گفت: با تشکیل این قرارگاه از ابتدای سال جاری در شهرستان ساوجبلاغ شاهد کاهش چشمگیر ساخت و ساز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی بوده‌ایم.
احمد نوروزی با بیان اینکه عملکرد ساوجبلاغ در حوزه برخورد با ساخت و ساز غیرمجاز رضایت بخش بوده افزود: ما قانون برای برخورد به اندازه کافی داریم و با جدیت طبق قانون با متخلفان حوزه ساخت و ساز برخورد خواهیم کرد.
 

وی با تاکید بر این که فرهنگ سازی درست مانع افزایش این نوع ساخت و سازها می شود افزود: در صورت بررسی و مشاهده اقدامات غیرقانونی در سطح شهرستان اقدامات لازم از سوی مراجع ذیربط صورت می گیرد و برای جلوگیری از این نوع مشکلات باید فرهنگ سازی درست در این زمینه را در سطح شهرستان گسترش دهیم.
نوروزی افزود: طبق قوانین و مقررات با پدیده ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان به صورت جدی مقابله خواهد شد و اجازه نخواهیم داد سود جویان با تغییر کاربری اراضی مشکلاتی را ایجاد نمایند.
وی به ادارات خدمات رسان تاکید کرد اجازه ارائه برق، آب و گاز به ساخت و سازهای غیرمجاز را ندارند و کسانی که به صورت غیرمجاز از این خدمات استفاده می کنند بررسی و قطع خدمات و خاطیان نیز به دادگاه معرفی شوند.

استفاده از ابزار قانون برای رسیدگی به تخلفات ساختمانی 

سرپرست فرمانداری ساوجبلاغ با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی و تخلفات ساختمانی و تعارض به کاربری های زراعی و باغی در این میان از  ابزارها و اهرم های فشار برای جلوگیری از ساخت سازهای یاد شده سخن گفت.

مهدی مهرور گفت: اعضای کارگروه رسیدگی به تخلفات ساختمانی در این راستا از عوامل بازدارنده و ابزار قانون و اهرم‌های فشار باید  استفاده کنند و ادارات خدمات رسان هم با افزایش تعامل و همکاری با یکدیگر، از ارائه خدمات به ساختمان‌های غیرمجاز خودداری کنند.

وی اراضی کشاورزی را سرمایه کشور دانست و گفت: نباید اجازه دست اندازی به بیت المال و تخریب اراضی کشاورزی و حریم ها کانال ها و راه‌ها داده شود و باید در حفظ و صیانت آن جدیت لازم را داشته باشیم.

سخن پایانی:

این منطقه خوش آب و هوا با ظرفیت های خدادادی بکر از دیر باز نقش محوری در تامین نیازهای اقتصادی استان البرز و دیگر مناطق همجوار را که بخشی از آن به اختصار در پایان به اشارت خواهد آمد، ایفا کرده است و  می طلبد مسوولان اجرایی و قضایی با اتکا به اهمیت آن، مانع تخریب هویت فرهنگی و ظرفیت اقتصادی ساوجبلاغ شوند.

طبق آخرین سرشماری انجام گرفته ، ۱۴۸ هزار نفر از جمعیت بیش از ۲۵۰ هزار نفری شهرستان ساوجبلاغ را روستاییان تشکیل می دهند.
ساوجبلاغ سهم ۵۴ درصدی از باغات و ۲۵ درصدی اراضی کشاورزی استان البرز را دارد و این شهرستان قطب تولید توت فرنگی و گل های زینتی کشور نیز به شمار می رود.
بر اساس آمارها هم اکنون بیش از ۱۱۶ هزار بهرهبردار کشاورزی در این شهرستان فعالیت دارند و سالانه حدود هشت هزار و ۲۰۰ تن گوشت قرمز ، ۱۲۵ هزارتن شیرخام ،هزار و ۳۲۵ تن گوشت ماهی ،۲۰ هزار و ۵۱۱ تن تخم مرغ ، ۶۷ تن عسل ، هفت تن گوشت مرغ در این شهرستان تولید می شود .
علاوه بر این در این شهرستان سالانه هفت هزار و ۵۰۰ تن قارچ خوراکی ، ۵۰ میلیون شاخه گل زینتی و ۳۶۵ هزار تن انواع میوه تولید می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها