حسین(ع)، نامی که بیش از پیش در آمریکا شناخته می‌شود

نیویورک-ایرنا- ماه ذیحجه که شروع می‌شود، روز شماری در دلهای عاشقان حسین(ع) شروع می شود که محرم را به انتظار نشسته‌اند، حسینی که نام او زبان، نژاد و جغرافیا نمی‌شناسد و روز به روز در آمریکا بیشتر شناخته می‌شود.

امسال در آمریکای شمالی، ماه محرم یک شب زودتر از ایران دیده شد به همین دلیل، روز پنج‌شنبه نخستین روز ماه محرم بود و امروز هم روز عاشورا است.

هر سال در چندین مرکز مهم اسلامی در واشنگتن، نیویورک، کالیفرنیا و هیات‌های محلی و خانگی به صورت حضوری برنامه‌های سوگواری و معرفتی در شناخت بیشتر امام حسین(ع)، اهداف و زندگی ایشان برگزار می‌شد. وقتی وارد این مراکز می‌شدی تصور نمی‌کردی هزاران کیلومتر دور از وطن هستی و کسانی که در اطرافت هستند از کشورهای مختلفی هستند. وجه مشترک همه آنها دلدادگی و ارادت به محضر حضرت سیدالشهدا(ع) بود و لاغیر.

اما امسال که همه‌گیری کرونا در جهان مانع از برگزاری آئین سوگواری در ماه محرم شده است، فضای مجازی فرصت دیگری را برای گرد هم آمدن فراهم کرده است و به این ترتیب، حسینیه‌ای با وسعت بیشتر در آمریکا ایجاد شد.

حسینیه‌ای که از جای جای این کشور و حتی کشورهای دیگر با اتصال به برنامه‌های نشست جمعی همچون زوم یا دیگر نرم‌افزارها، برپا می‌شود و دلدادگان همچون دانه‌های تسبیح در این فضا، کنار هم قرار می‌گیرند. قرآن و زیارت عاشورا می‌خوانند. در شناخت بیشتر معارف اسلامی از سخنرانی علما استفاده می‌کنند و پس از آن هم ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله و یارانش، زلال اشک‌ها را بر دیدگان شیعیان جاری می‌سازد.

حجت الاسلام و المسلمین احمد بحرینی مدیر مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، در این باره گفت: برنامه‌های محرم اعم از سخنرانی، زیارت عاشورا و عزاداری به صورت مجازی و آنلاین انجام می‌شود. از پنج شنبه شب از داخل مرکز هم با حضور تعداد محدودی، برنامه ها را اجرا و پخش می‌کنیم.

وی افزود: به دلیل بیماری کرونا نمی‌توانیم برنامه‌ها را به صورت حضوری برگزار کنیم. در عصر تاسوعا و عاشورا هم به صورت عبور خودرویی، اطعام و نذری توزیع می‌شود و در کنار آن هم در محوطه باز پارکینگ مرکز، برنامه عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن با تاکید بر اینکه هزینه مجالس و اطعام با کمک‌های مردمی تامین می‌شود، ادامه داد: در این ۲ روز، به صورت روزانه حدود یکهزار و ۵۰۰ پرس غذا توزیع خواهد شد.

بحرینی اضافه کرد: امسال محدودیت بسیار زیادی به خاطر کرونا برای تجمع وجود دارد و رعایت پروتکل‌ها هم در این کشور کار آسانی نیست و باید همه قوانین و دستورالعمل‌ها را رعایت کرد، در غیر این صورت می‌تواند مشکل ساز شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ها به زبان فارسی است و چند برنامه به صورت مجزا به زبان انگلیسی برگزار می شود، اظهار کرد معمولا از ساعت ۷ تا ۸ بعدازظهر با زبان انگلیسی است و برنامه دیگری هم از ۸.۳۰ شب به بعد با زبان فارسی انجام می شود.

امام جماعت مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن افزود: مردم می‌توانند از طریق برنامه زوم یا یوتیوب از این مراسم استفاده کنند. معمولا خانواده‌ها از یک دستگاه به صورت خانوادگی به این برنامه متصل می‌شوند که در مجموع جمعیت قابل توجهی حضور می‌یابند.

بحرینی ادامه داد: مجازی برگزار کردن مراسم، آن صفای تجمع و با هم عزاداری کردن را ندارد و مردم احساس می‌کنند که از دست داده‌اند و افرادی که تماس می‌گیرند بسیار ناراحتند که نمی تواند در کنار هم این مجلس را برگزار کنند.

وی خاطرنشان کرد: اما به هرحال شرایط، شرایط اضطراری است و جان افراد بسیار مهم است. شعور حسینی اقتضا می‌کند که انسان روشی را انتخاب کند که به جان مردم آسیبی وارد نشود.

مدیر مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن اظهار کرد: این مراسم تا شب شام غریبان ادامه دارد و پس از آن برنامه هفتگی سه شنبه و پنج‌شنبه که تفسیر قرآن است، تداوم خواهد یافت که آن هم به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

بحرینی با بیان اینکه چند دهه است که محرم وارد آمریکا شده است، گفت: گفته می‌شود نزدیک به حدود ۲ میلیون نفر شیعه در آمریکا هستند. نام امام حسین (ع) هر روز در این کشور برای کسانی که با سید الشهدا علیه السلام آشنا نبودند، بهتر شناخته می‌شود.

وی یادآور شد: من خودم با مسیحی‌ها و علمای یهودی ارتباط دارم ،۲ نام برای اینها خیلی جذاب شده است و بر روی آن تامل دارند و می خواهند بیشتر بدانند. یکی نام امام زمان (ع) است. با هر بخش مسیحی که نشست و برخاست داریم می بینم که می‌خواهند آشنا شوند و در این رابطه سوال می کنند.

مدیر مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن افزود: دوم نام امام حسین(ع) است. امسال در اول محرم یکی از نامزدهای ریاست جمهوری هم با تاکید بر محرم توئیت کرده بود که تقریبا بی سابقه است. نام امام حسین(ع) هر روز در این کشور گسترش می‌یابد، روضه‌های خانگی افزایش یافته است.

بحرینی ادامه داد: در برخی جاها مردم به خیابان می‌آیند و محرم را گرامی می‌دارند. این فقط مختص شیعیان ایرانی نیست بلکه از پاکستان و افغانستان، هند، اعراب و دیگر کشورها متناسب با فرهنگ عزاداری خود، محرم را به طور خیلی قوی گرامی می‌دارند.

وی توضیح داد: پاکستانی‌ها یک روز را به نام «حسین دی»( روز حسین) اعلام می‌کنند و به خیابان‌ها می‌آیند. من در شهرهای مختلف حضور داشته‌ام، محرم واقعا هر سال در این کشور بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و این نام پس از بیش از ۱۰ قرن، چند دهه است که به این کشور آمده و روز به روز در حال گسترش است.

مدیر مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن در پاسخ به این سوال که آیا از دیگر ادیان هم در مراسم حضور دارند، گفت: آنگاه که برنامه ما به صورت حضوری برگزار می‌شد از ادیان مختلف به مراسم می‌آمدند  و از نزدیک شاهد آن بودند. حق‌طلبی سید الشهدا برای اقشار غیر مسلمان این قدر جذابیت دارد که بسیار دوست دارند آگاه و متوجه شوند.

بحرینی افزود: انسان به طور فطری حق‌طلب است و کسی که در این مسیر بدون ذره ای نفسانیات و نکته منفی، بلکه با عشق همه وجودش همه وجود و زندگی خود را اهدا می‌کند از مواردی است که در دنیای غرب بسیار جذاب است.

وی ادامه داد: در همه قشرها این علاقه به دانستن وجود دارد، هر کسی که این داستان را می شنود که با فرزند پیامبر خدا چنین رفتاری شده است، هم بسیار متاثر می‌شوند و هم دوست دارند بدانند چه اتفاقی افتاده است؟ به همین ترتیب با فرهنگ شیعه هم بیشتر آشنا می‌شوند.

این عالم شیعی اضافه کرد: در این چند دهه، شیعه در بین ادیان دیگر جایگاه ویژه‌ای یافته است در حالیکه پیشتر امکان تفکیک چندانی قایل نمی‌شدند. فراموش نکنید که امام حسین(ع) در بین اهل سنت هم مورد احترام است. من با اهل سنت کشورهای مختلف در آمریکا گفت وگو دارم، امام حسین آن جایگاه ویژه را در بین آنها هم دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =