ویروس‌های تنفسی با ذرات گرد و غبار هم منتقل می‌شوند

تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که ویروس‌ آنفلوآنزا علاوه بر قطراتی که فرد مبتلا در هنگام صحبت، سرفه یا عطسه کردن در هوا منتشر می‌کند، از طریق ذرات میکروسکوپی گرد و غبار موجود در هوا هم منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی،  شیوع آنفولانزای فصلی، هر سال مسوول مرگ و میر صدها هزار نفر در سراسر جهان است. در جریان یک همه گیری مانند همه گیری سال ۱۹۱۸ آنفولانزا در اسپانیا، میلیون ها نفر می توانند جان خود را از دست بدهند.

محققان برای کاهش این سرایت، باید بدانند که دقیقا ویروس آنفلوانزا چگونه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.  کارشناسان تصور می کنند که قطرات تولید شده در زمانی که فرد مبتلا به ویروس نفس می کشد، صحبت، سرفه یا عطسه می کند،  تنها مسوول انتقال ویروس ها از طریق هوا هستند.

اما نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شد، نشان می دهد که ذرات گرد و غبار، فیبرها و سایر ذرات میکروسکوپی می توانند ذرات آنفلوانزا را از طریق هوا منتقل سازند. نتایج این مطالعه پیامدهای گسترده ای برای جلوگیری و کنترل شیوع دارد.

پروفسور ویلیام ریستنپارت از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه «کالیفرنیا دیویس» گفت: برای اکثر ویروس شناسان و اپیدمیولوژیست ها بسیار تکان دهنده است که ذرات گرد و غبار موجود در هوا قادر به حمل ویروس آنفلوانزا هستند.

وی افزود: انتقال ویروس های آنفلوانزا از طریق ذرات گرد و غبار موجود در هوا، زمینه های کاملا جدیدی را انجام تحقیقات باز می کند و پیامدهای عمیقی برای نحوه تفسیر آزمایش های آزمایشگاهی و همچنین بررسی های اپیدمیولوژیک شیوع آن دارد.

این مطالعه بطور مشروح در  مجله  Nature Communications منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =