تذکر معاون استاندار خراسان رضوی به دستگاههای کم‌کار در اعطای تسهیلات حمایتی دولت

مشهد-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی به دستگاه‌های اجرایی کم‌کار استان در رسیدگی مناسب به پرونده‌های مشمولان دریافت تسهیلات حمایتی دولت ویژه آسیب دیدگان ناشی از کرونا هشدار داد.

علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری خراسان رضوی به مسوولان دستگاه‌های اجرایی که خود مسوول یا نمایندگانشان در نشست حضور نداشتند تذکر جدی داد و افزود: مسوولان دستگاه‌های اجرایی موظف هستند خود یا نمایندگانشان در نشستهای این کارگروه حضور یافته و نسبت به عملکردشان در خصوص رسیدگی به متقاضیان تسهیلات حمایتی دولت پاسخگو باشند.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی وظیفه دارند نسبت به جذب تسهیلات ویژه آسیب دیدگان ناشی از کرونا حساس باشند و به هر شیوه ممکن متقاضیان را نسبت به مزایای این تسهیلات آگاه کرده و آنان را به ثبت نام در سامانه کار برای دریافت تسهیلات ترغیب کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: وضعیت پرداخت تسهیلات ویژه آسیب دیدگان ناشی از کرونا در استان به هیچ وجه خوب نیست و خراسان رضوی در این زمینه از متوسط کشوری کمتر است و بروز این مهم یا از اهمال کاری دستگاه‌های اجرایی در اطلاع رسانی به متقاضیان یا از سختگیری در پرداخت تسهیلات توسط بانکها نشات می‌گیرد.

رسولیان افزود: صرف دادن پیامک به متقاضیان برای اطلاع رسانی نسبت به تسهیلات کافی نیست و باید دستگاه اجرایی ابتدا مسوولان ادارات تابعه در شهرستانها را توجیه و به همه مشمولان دریافت تسهیلات زیر پوشش خود مراجعه کرده و از صاحبان آنان بخواهند تا نسبت به ثبت نام در سامانه کارا اقدام کنند.

وی اضافه کرد: هرچند در شرایط کنونی با وجود شیوع ویروس کرونا، محدودیتهایی برای بانکها و دستگاه‌های اجرایی در رسیدگی به پرونده‌های مشمولان دریافت تسهیلات حمایتی دولت وجود دارد اما این مهم فرصتی برای استان به شمار می‌رود و باید همه سهمیه خراسان رضوی از این تسهیلات جذب شود.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: شرایط دریافت و بازپرداخت تسهیلات، تضامین و سود مورد نظر به نحوی است که به راحتی برای صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا مناسب و قابل جذب است.

رسولیان خاطر نشان کرد: خراسان رضوی همواره جزء استانهای برتر در جذب تسهیلات بوده است لذا باید این شرایط را برای استان حفظ کرد و با عزم و مطالبه گری جدی تر در مهلت داده شده برای جذب این تسهیلات، خراسان رضوی را جزء پنج استان اول کشور قرار داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۲۸ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ۶۷ هزار و ۳۹۶ بنگاه اقتصادی متضرر از کرونا در استان با اشتغال ۱۸۳ هزار و ۴۱۹ نفر اختصاص یافته است که تاکنون ۵.۷ درصد از تسهیلات ابلاغی به این استان و ۲۱ درصد از تسهیلات درخواستی به مشمولان پرداخت شده است.

محمد سنجری افزود: تاکنون ۳۴ هزار و ۸۱۹ پرونده با اشتغال ۷۳ هزار و ۱۵۳ نفر و تسهیلات درخواستی ۸۰۴ میلیارد و ۲۵۱ میلیون تومان از مشمولان دریافت تسهیلات ویژه آسیب دیدگان از کرونا در سامانه کارا ثبت شده است.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۲۷۳ پرونده با اشتغال ۲ هزار و ۶۸ نفر و تسهیلات درخواستی ۲۹ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان توسط دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی در دست بررسی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اظهار داشت: ۳۴ هزار و ۵۴۶ پرونده باقیمانده با اشتغال ۷۱ هزار و ۸۵ نفر و تسهیلات درخواستی ۷۷۴ میلیارد و ۸۰۷ میلیون تومان توسط بانکها در حال بررسی است که از مجموع تسهیلات درخواستی ۱۶۴ میلیارد و ۲۳۱ میلیون تومان را پرداخت کرده‌اند.

سنجری افزود: این استان در زمره استانهای دارای بیشترین تقاضا در دریافت تسهیلات ویژه آسیب دیدگان از کرونا قرار دارد اما در میزان پرداخت رتبه استان بین ۱۰ تا ۱۵ در نوسان است.

وی اظهار داشت: گزارشها حاکی از آن است که عملکرد بانکها و دستگاه‌های اجرایی در پرداخت تسهیلات ویژه کسب و کارهای متضرر از کرونا در استان مناسب نبوده است به طوری که برخی بانکها ضامن کارمند از متقاضی خواسته‌اند در صورتی که به هیچ وجه چنین چیزی در شیوه نامه دیده نشده است.

سنجری دریافت ۲۵۰ هزار ریال هزینه کارشناسی، استعلام تقسیط معوقه، فتوکپی برگ سبز و صورت برداری از وسایل محل کسب و کار، مطالبه سند تاکسی، معرفی ضامن، لیست بیمه، سپرده گذاری به میزان ۱.۳ برابر مبلغ وام درخواستی را نمونه‌ای از شکایات متقاضیان از بانکهای عامل تسهیلات کرونا ذکر کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کسب و کارهای متضرر از کرونا تمدید شده به طوری که بنگاه‌های دارای کد بیمه تا نیمه شهریور ماه امسال و بنگاه‌های فاقد بیمه تا پایان شهریور ماه مهلت دارند در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات ثبت نام کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =