مقاومت سازمان‌ها در برابر تفویض اختیار به گمرک

تهران – ایرنا – رییس کل گمرک ایران خبر داد که با وجود ظرفیت قانونی موجود، هیچ سازمانی حاضر به واگذاری اختیاراتش به گمرک ایران نیست.

«مهدی میراشرفی» با بیان این مطلب به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: ۲۵ سازمان متولی امر تجارت در کشور هستند که این موضوع فرایندهای گمرکی را با تاخیر مواجه کرده است.

وی ادامه داد: این سازمان‌ها بر مبنای قانون شکل گرفته‌اند و قاعدتا کاهش آن نیز باید قانونی باشد که این کار در حال حاضر انجام آن مقدور نیست.

این مقام مسوول با اشاره ماده ۱۲ قانون امور گمرکی تصریح کرد: بر اساس این ماده قانونی، گمرک ناظر بر تجارت خارجی در مبادی ورودی و خروجی در موضوع صادرات، واردات و ترانزیت است. قانون در اینجا تاکید کرده اگر سازمان‌ها بخواهند هماهنگی بهتری با گمرک و در واقع مدیریت هماهنگی مرزی بهتری داشته باشند، می‌توانند وظایف خود را به این نهاد تفویض کنند.

به گفته میراشرفی، سازمان‌ها در حال حاضر هیچ رغبتی به تفویض اختیاراتشان ندارند و بر تولی‌گری خود اصرار می‌کنند.

وی توضیح داد: در این شرایط باید هماهنگی بین سازمان‌ها ایجاد شود تا مدیریت بهتری در مبادی ورودی و خروجی داشته باشیم و معطلی‌ها به حداقل ممکن برسد.

میر اشرفی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره اینکه عدم انتشار جزئیات آمار گمرکی تا چه زمانی ادامه دارد، گفت: این تصمیم فعلا  پاربرجاست، با این حال آمار مربوطه را با حفظ محرمانگی در اختیار برخی مراکز و مراجع می‌گذاریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =