تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه بدون مجوز پلیس، ممنوع است

تهران- ایرنا- رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا، گفت: تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه شامل موتور، شاسی، اتاق و نیز رنگ بدون مجوز پلیس راهنمایی و رانندگی ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی محمدی روز پنجشنبه افزود: طبق ماده 30 قانون راهنمایی و رانندگی، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه شامل موتور، شاسی، اتاق و نیز رنگ بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است و در صورتی که بدون مجوز اقدام به تعویض موارد یاد شده شود، بنا به تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات درج شده در ماده 5 قانون مذکور متخلف ملزم به پرداخت جریمه به مبلغ یک چهارم تا یک هشتم قیمت قطعه یا رنگ تغییر یافته می شود و در صورت عدم کشف فساد در احراز اصالت قطعه تعویض شده و خودرو نسبت به اصلاح سند، اقدام لازم به عمل می‌آید.

وی ادامه داد: همچنین چنانچه قطعه تغییر یافته فاقد استانداردهای لازم و مقررات فنی باشد نسبت به اوراق کردن خودرو اقدام می شود.

این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد که حتماً قبل از تغییر ارکان خودرو مجوز لازم را از راهنمایی و رانندگی دریافت و سپس نسبت به تهیه و خرید قطعه مربوطه از نمایندگی‌های مجاز اقدام کنند که دارای تأییدیه‌های استاندارد و محیط زیست است.

سرهنگ محمدی درباره مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز از راهنمایی و رانندگی برای تعویض قطعات اصلی، گفت: همراه بودن خودرو برای کارشناسی، همراه داشتن سند، کارت و بیمه نامه شخص ثالث خودرو و نیز مدارک احراز هویت مالک شامل کارت ملی یا وکیل قانونی الزامی است.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا با بیان اینکه بعد از بازدید خودرو و تأیید اصالت آن مجوز تعویض قطعه صادر می‌شود، اضافه کرد: مالکان پس از تعویض قطعه مجدداً باید با در دست داشتن فاکتور معتبر از نمایندگی‌های مجاز به مراکز تعویض پلاک مراجعه و پس از احراز اصالت و استاندارد بودن قطعه تعویض شده نسبت به اصلاح سند و کارت خودرو با ارکان جدید اقدام کنند.

سرهنگ محمدی گفت: کارت خودرو از طریق پست ارسال  و سند پس از اصلاح، همان لحظه تحویل مالک می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =