مرکز عملیات اورژانس ویژه اربعین راه اندازی می‌شود

آبادان - ایرنا - دبیر کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین کشور گفت: راه اندازی مرکز عملیات مشترک اورژانس بین واحدهای اورژانس استان‌های مرزی و معین برای اربعین امسال پیش بینی شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، حسن نوری ساری در ستاد اربعین دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: در ایام اربعین امسال با توجه به گرمی هوا و شرایط خاص کشور عراق به منظور جلوگیری از شیوع بیماری التور بین زایران، در مسیر تردد زائران اربعین کنترل و پایش های دقیق انجام می شود.

وی بر تدوین برنامه عملیاتی اربعین در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد و گفت: اورژانس پیش بیمارستانی برای اتوماسیون عملیاتی اورژانس کشور در ایام اربعین راه‌اندازی می‌شود.

دکتر نوری ساری به استقرار بالگرد اورژانس در پایانه های مرزی در اربعین امسال اشاره کرد و گفت: در ایام اربعین هواپیمای بال ثابت نیز برای پوشش مناسب و اعزام متخصصان مورد نیاز در دزفول مستقر می شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز در این نشست از همایش اربعین به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای پیش روی کشور نام برد و گفت: با رفع نواقص گذشته در زمینه بهداشت و درمان و بهره گیری از تجربه سالیان قبل باید این رویداد مهم جهانی به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

شکراله سلمان‌زاده با تاکید بر مدیریت صحیح برای برنامه‌ریزی استقبال از زائران اربعین حسینی اظهار داشت: در همین راستا توجه ویژه به بیماری‌های واگیر، آموزش زائران، سلامت آب، غذا و بیماری‌های روده‌ای بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره لزوم آموزش به موکب های مردمی قبل از دایر کردن و انجام آزمایش‌های صحت سلامت افراد موکب‌دار بیان کرد: در این مسیر باید سم‌پاشی اطراف موکب‌ها، دفع بهداشتی فاضلاب و زباله‌ها در دستور کار کمیته اربعین قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به رایگان شدن روادید سفر به کشور عراق لذا در اربعین امسال شاهد استقبال بیشتری نسبت به سال‌های گذشته خواهیم بود لذا نیاز است تدابیر بهداشتی بیشتری در مرز شلمچه پیش بینی شود.

در اربعین پارسال بیش از ۵۳۵ هزار زائر ایرانی و خارجی از مرز شلمچه تردد کردند که از این تعداد ۳۹۶ هزار و ۶۷۲ زائر ایرانی و ۱۳۸ هزار و ۴۷۰ نفر زائر خارجی بودند.

امسال از گرمای هوا و ضعف برخی زیرساخت‌ها به عنوان ۲ چالش تردد زائران اربعین حسینی در خوزستان نام برده می‌شود.

به گزارش ایرنا بر اساس تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، ۲۷ مهرماه ۱۳۹۸ مطابق با بیستم صفر روز اربعین حسینی است که در این بازه زمانی هوای خوزستان به خصوص مناطق غربی آن جایی که ۲ پایانه رسمی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر واقع شده‌اند هوا به مراتب گرم‌تر و در برخی روزها نیز هوا شرجی و مرطوب است.
حرکت تدریجی کاروان‌های اربعین حسینی به سمت ۲ گذرگاه بین المللی چذابه و شلمچه در استان خوزستان از هفتم مهرماه (اول صفر) شروع می‌شود.

۳۰۱۵/‏۶۰۶۸