دومین شتاب‌دهنده کیت‌های تشخیصی راه‌اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- با تلاش ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دومین شتاب‌دهنده کیت‌های تشخیصی در کشور راه اندازی خواهد شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با تشکیل جلسات مختلفی با حضور اعضای کمیته تخصصی کیت‌های تشخیصی و خدمات آزمایشگاهی (IVD)، مقرر کرده است تا زیرساخت‌های لازم برای راه اندازی دومین شتاب دهنده حوزه کیت‌های تشخیصی در کشور فراهم شود.

در این نشست‌های علمی، اطلاعات مربوط به تولیدکنندگان ایرانی کیت‌های تشخیصی و اطلاعات مربوط به محصولات قابل تولید در واحدهای فعال این حوزه نیز ارائه شده است تا از تمام توان موجود در کشور برای توسعه صنعت کیت‌های تشخیصی استفاده شود.

همچنین «اطلاع رسانی ظرفیت‌های موجود تولید محصولات مرتبط با کیت‌های تشخیصی»، «ترغیب برای راه اندازی واحدهای تولیدی کیت‌های آزمایشگاهی» و «برگزاری نمایشگاه‌های اطلاع رسانی از ظرفیت‌های ستاد در حمایت از تولید کیت‌های آزمایشگاهی» از دیگر نتایج برگزاری نشست‌های علمی اعضای کمیته تخصصی کیت‌های تشخیصی و خدمات آزمایشگاهی است.

هر وسیله پزشکی اعم از شناساگر، محصول شناساگر و… که به صورت تنها و یا ترکیبی استفاده شود و تولید کننده آن را برای آزمایش نمونه‌ها معرفی کند، کیت تشخیصی یا IVD نام دارد.

«کاهش پرداخت مستقیم بیماران»، «ارتقای کمی و کیفی دسترسی بیماران به خدمات آزمایشگاهی»، «عدم ارجاع مستقیم بیماران به خارج از مراکز درمانی»، «کنترل دریافت‌های خارج از تعرفه» و «رشد خدمات آزمایشگاهی در مراکز درمانی و افزایش درآمد»؛ از جمله آثار مثبت استفاده از این کیت‌ها است. همچنین از دیگر مزایای استفاده از کیت‌های تشخیصی می‌توان به «ارتقای آموزش و پژوهش در کنار ارتقای خدمات آزمایشگاه پزشکی» و «تکمیل تدریجی نظام اطلاعات سلامت و نرم افزارهای مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی» اشاره کرد.

علمی **۲۰۳۸**۱۴۸۵

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha