۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
کد خبر 83307517
۰ نفر
طبیعت سرسبز خاش و جولان سوسمارها و آفتاب پرست ها

زاهدان - ایرنا - بارندگی های اسفند و فروردین دشت و بیابان و كوهستان شهرستان خاش سیستان و بلوچستان را سرسبز و با نشاط كرده و بر شمار خزندگان و دوزیستان به ویژه انواع سوسمار و آفتاب پرست در فصل بهار افزوده است.

به گزارش ایرنا، این گونه های جانوری كه به خانواده مارمولك ها نیز نزدیكی دارند در رنگ ها و اندازه و نوع متفاوتی قابل دیدن هستند.
انواع سوسمارهای دم دراز، مارمولك یا گوج بلوچی، كلیر بلوچی یا همان آفتاب پرست با رنگ های سیاه و زرد و قهوه ای در شهرستان خاش زیست می كنند و معمولا اطراف رودخانه های فصلی، چشمه سارها و بیابان های سرسبز مهمترین زیستگاه های آنهاست و امسال نیز با وقوع بارش ها و با نشاط شدن طبیعت و فراهم بودن زمینه برای تخم گذاری جمعیت شان بیشتر شده و در بیشتر مناطق و حتی در داخل منازل خشت و گلی مردم نیز یافت می شوند.
آفتاب پرست و سوسمارها در كاهش و تعادل آمار حشرات مانند سوسك، مگس، كرم و سایر نرم تنان نقش بسزایی دارند.
یكی از كارشناسان محیط زیست خاش به خبرنگار ایرنا گفت: دهها گونه گیاهی و جانوری در این شهرستان وجود دارد كه بسیار منحصربفرد هستند.
هادی سرحدی افزود: وجود انواع مارها، خزندگان و دوزیستان نشان از سازگاری این جانوران با محیط زیست خاش دارد به طوری كه از سال های دور تاكنون شرایط مستعدی برای زیست انواع گونه های جانوری در این شهرستان فراهم بوده و بسیاری از مردم منطقه نیز با احترام گذاشتن به محیط زیست توانسته اند به حفظ آنها كمك كنند.
این محیط بان اظهار كرد: با توجه به اینكه در برخی كشورها از انواع سوسمار و مارمولك ها استفاده های علمی و پزشكی و غیره می شود، دلالانی در مناطق مختلف بلوچستان این جانوران را شكار و به دلالان خارجی می فروخته اند.
محمد قلندرزهی از فعالان حوزه محیط زیست خاش نیز گفت: با توجه به اینكه این جانوران از نسل دایناسورها و عمر آنها نیز بین 10 تا 15 سال است و همواره در محیط های گردشگری و در اطراف جاده ها از سوی برخی افراد و گردشگران و نیز خودورهای عبوری از بین می روند، لازم است كه در شمار جانوران حفاظت شده قرار گیرند.
این محقق مسایل زیست محیطی بیان كرد: پوست آفتاب پرست دارای ویژگی‌های باور نكردنی است كه خود به خود و به سرعت در مقابله با جنس مخالف تغییر رنگ می‌دهد.
به گفته وی، این رنگ ‌ها با استفاده از فعل و انفعالات بین طول موج خاص و كریستال كوچك به نام سلول‌های ایریدوفور به وجود می ‌آیند.
قلندرزهی افزود: این خزنده كه به سلطان استتار نیز شهرت دارد در زمان خطر چنان می تواند خود را هم رنگ محیط كند كه هیچ اثری از خود برای دشمنش باقی نگذارد.
وی ادامه داد: آفتاب پرست دارای زبانی دراز بوده كه از آن برای شكار حشرات استفاده می كند و وقتی به شكار حشراتی مانند مگس و ملخ می رود با استتار ماهرانه شكار را به آسان‌ترین حالت ممكن متعلق به خود می كند.
این خزنده برای تغذیه خود علاوه بر حشرات، از میوه‌های درختان نیز استفاده می‌كند.
بیشتر مردم می‌پندارند كه آفتاب‌پرست‌ها رنگشان را برای هم رنگ شدن با محیط تغییر می‌دهند ولی پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد كه نور، دما و روحیه ی جانور باعث تغییر رنگ آفتاب‌پرست می‌شود.
این فعال و محقق محیط زیست اظهار كرد: تغییر رنگ گاهی باعث آسایش بیشتر جانور می‌شود و گاهی نیز برای ارتباط با آفتاب‌پرست‌های دیگر به او كمك می‌كند.
آفتاب‌ پرست‌ ها بسیار سریع هستند، بسیاری از آن‌ ها می‌ توانند با سرعت 33 كیلومتر در ساعت بدوند و از دست شكارچیان فرار كنند.
افزایش شمار این جانوران كه برای محیط زیست نیز مفید است نیازمند حفاظت و جلوگیری از اتلاف آنها و همكاری بیشتر مردم با محیط بانان و احترام به محیط زیست است.
7310 **6081