۲۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۹
کد خبر: 83248526
۰ نفر
نوبخت: دولت توسعه شبكه ریلی را در دستور كار دارد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: براساس سیاست‌ های كلی اقتصاد مقاومتی، توسعه حمل و نقل ریلی تاكید شده و دولت نیز تمام تلاش خود را برای توسعه این شبكه و برطرف ساختن خلاءهای موجود در زیرساخت‌های آن به كار بسته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در مراسم امضای این تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی برای تولید ٩٧4 واگن مسافری، باری و لكوموتیو با اعتبار یكهزار و 940 میلیارد تومان در سال 1398 افزود: توسعه شبكه ریلی اولویت نخست محسوب می شود و پس از آن داشتن واگن و لكوموتیو نیز در اولویت بعدی قرار دارد و باید زمینه بهره برداری بهتر برای مردم فراهم شود.
وی اظهار داشت: براین اساس در 2 سال گذشته چهار مركز استان به شبكه ریلی سراسری متصل شدند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ضروری است در این بخش با نگاه به آینده پیش رفت و بنابراین انتظار می رود در اوایل سال آینده شاهد تداوم شبكه ریلی از میانه به بستان آباد و ایل گولی در استان آذربایجان شرقی و علاوه بر آن به اردبیل باشیم.
وی تاكید كرد: علاوه بر توسعه جاده ای، لازم است از حمل و نقل ریلی به شكل سالم استفاده شود.
براساس این تفاهم نامه 4٠ دستگاه لكوموتیو، 65٠ واگن باری، ٢4 دستگاه ریل باس، ٣٠ دستگاه واگن مسافری تولید و بازسازی ٢٣٠ دستگاه واگن مسافری انجام می شود.
وزیر راه و شهرسازی نیز در این مراسم گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم اهتمام ویژه ای برای توسعه حمل و نقل داشتند و دارند.
«محمد اسلامی» افزود: براین اساس چهارمین استان به شبكه ریلی اضافه شد و در تلاش می شود كه پنجمین استان نیز به این شبكه سراسری متصل شود.
وی تاكید كرد: باید طرفین این تفاهم نامه بر انجام تعهدات خود در زمان تعیین شده اهتمام ویژه ای داشته باشند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای حمل ونقل ریلی به دنبال اتصال به شبكه سراسری هستیم، اما علاوه بر این شبكه به واگن و لكوموتیو نیاز داریم كه باید اقدامات لازم برای تامین آن انجام شود.
اسلامی افزود: اكنون جابه جایی بار از سطح 50 تن گذشته است و این نشان می دهد كه همچنان تقاضا برای جابه جایی بار در حال افزایش است.
به گزارش ایرنا، اعتبار یكهزار و ٩4٠ میلیارد تومان این تفاهمنامه به میزان ٢٠ درصد آن آورده متقاضیان، یك هزار و ٨٠ میلیارد تومان سهم نظام بانكی و بقیه هم سهم دولت است.
همچنین نرخ تسهیلات تولید ریل باس ١٢ درصد، لكوموتیو و واگن باری ١٣ درصد پیش بینی شده و مابه التفاوت آن توسط دولت پرداخت می شود.
سرپرست راه آهن جمهوری اسلامی به تازگی اعلام كرد: عملكرد باری راه آهن امسال 9 درصد و در بخش مسافری 13.8 درصد نسبت به سال 96 افزایش یافت.
اقتصام**9132 **1559