وزیر جهاد کشاورزی:

سالانه 2.5 تا سه هزار هکتار فضای گلخانه ای در کشور احداث می شود

اصفهان- ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه قصد دارد سالانه 2 هزار و 500 تا سه هزار هکتار گلخانه در استان های مختلف کشور با هدف توسعه تولیدات جدید کشاورزی احداث کند.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز شنبه در حاشیه افتتاح شهرک گلخانه ای شهرستان خمینی شهر در جمع خبرنگاران افزود: برای اولین سال که توسعه گلخانه ها را در دستور کار قرار دادیم در مدت 6 ماه توانستیم یکهزار و 300 هکتار گلخانه احداث کنیم و امیدواریم تا پایان امسال به رقم پیش بینی شده در برنامه برسیم.
وی با بیان اینکه کشور از برنامه توسعه گلخانه ها عقب است ، افزود : بسیاری از کشورها که از وضعیت اقلیمی و آب بهتری نسبت به ما برخوردار هستند چندین برابر ایران فضاهای گلخانه های خود را توسعه داده اند و ما هم امیدواریم با حمایت های دولت و مجلس و تخصص منابع بتوانیم به اهداف خود در این زمینه دست پیدا کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: بتازگی در منابع اشتغالزایی روستایی و عشایری که نرخ تسهیلات پایین تری دارد گلخانه ها را اولویت قرار دادیم تا بتوانیم اعتبار مورد نیاز این بخش را تامین کنیم.
وی رقم اشتغال در هر هکتار گلخانه را 10 شغل تخمین زد و گفت : به ازای یک واحد تولید سبزی مانند پیاز و گوجه در گلخانه 90 درصد صرفه جویی در مصرف آب حاصل می شود.
حجتی افزود: هم اینک در بازار داخلی و نیز کشورهای همسایه شمالی ، حاشیه خلیج فارس، روسیه و سایر کشورها تقاضای خوبی برای محصولات گلخانه ای و غیر فصلی وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین اعطای تسهیلات ارزان قیمت را مهمترین مشکل توسعه کشت گلخانه ای در کشور دانست و گفت : حل این مشکل دروام اشتغال روستایی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: بعد از مشکل تسهیلات ، یکی از راهکارهای توسعه کشت گلخانه ای تامین آب گلخانه ها از محل آب های موجود است که در استانی مانند اصفهان می توان از حقآبه کشاورزان برای احداث 2 هزار و500 مترمربع گلخانه در اراضی باغی استفاده کرد.
به گزارش ایرنا ، در سفر امروز وزیر جهاد کشاورزی به اصفهان شهرک گلخانه ای شهرستان خمینی شهر در غرب اصفهان گشایش یافت.
این شهرک به مساحت 17 هکتار مشتمل بر 15 گلخانه با اعتبار هشت میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی و یک میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبار بخش خصوصی و سه میلیارد ریال تسهیلات بانکی احداث شده است.
6020 / 9913 /

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال