نماینده مجلس: اولویت اصلی مبارزه با فساد است

بیرجند - ایرنا - نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: جناح های سیاسی باید به این نتیجه برسند که اولویت اصلی مبارزه با فساد و نه بازی سیاسی است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی روز سه شنبه در نشست خبری در بیرجند اضافه کرد: مبارزه با فساد کار دشواری است و هزینه می برد که گاهی بازی های سیاسی بر مبارزه با فاسد ارجحیت پیدا می کند و مفسدان نیز همیشه فرصت طلب هستند.
وی گفت: بیشتر مدیران کشور افرادی سالم هستند اما یکی از دلایلی که موجب شده با فساد در کشور مبارزه نشود رودربایستی، ترس و ... است چون این افراد ممکن است به شکلی افکار عمومی را مدیریت کنند که فردی که به خاطر مردم دست به مبارزه با فساد زده از طرف افکار عمومی متهم شود.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی ممکن است فرد مشکل داشته باشد و با دستمال کثیف نمی توان جایی را تمیز کرد اما در نظام جمهوری اسلامی افراد فاسد کم بوده و قاطبه مدیران کشور افراد پاکدستی هستند.
وی بیان کرد: مرحوم نوربخش رئیس فقید سازمان تامین اجتماعی با وجود اینکه به لحاظ سیاسی با بنده در یک جریان نبود اما فردی بسیار پاکدست، سالم و متدین بود و جریان های سیاسی از چپ و راست افراد سالم زیادی دارند اما آنها را نمی بینیم و ذکر نمی کنیم.
عبادی گفت: همان فرد سالم اگر در جایی اشتباه کوچکی انجام دهد آن را بزرگنمایی می کنیم و افکار عمومی تصور می کند فساد در کشور سازمان یافته است اما بیشتر مدیران کشور انسان های پاکی هستند.
وی ادامه داد: بودجه طرح توازن به بعضی استان ها داده شده و به برخی استان ها هنوز بودجه ای تعلق نگرفته که قرار است این بودجه به خراسان جنوبی داده شود و دانشگاه بیرجند هم از این محل اعتبار می گیرد.
وی با اشاره به مذاکرات خود با مسئولان سازمان برنامه و بودجه در خصوص نحوه توزیع بودجه طرح توازن گفت: اعلام شد این بودجه به شکل چند مرحله ای و به همه استان های کشور داده می شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در زمینه تقویت دانشگاه های استان پیگیری ایجاد رشته های متعدد دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را داشتیم و موضوع اجرای عدالت در بودجه های دانشجویی را پیگیری کردیم چون بعضی دانشگاه ها در تهران سرانه دانشجویی بالایی دارند و بعضی استان ها مثل خراسان جنوبی دور از مرکز هستند که قرار شد هر سال بودجه های دانشگاه ها براساس یک شاخص خاص و به شکل عادلانه توزیع شود.
وی ادامه داد: نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی همواره با استانداران تعامل داشته اند اما استاندار فعلی با نمایندگان استان تعامل خوبی دارد و همراهی آقای معتمدیان با نمایندگان باعث می شود زودتر مسائل را به نتیجه برسانیم.
حجت الاسلام عبادی گفت: استاندار خراسان جنوبی تاکنون عملکرد خوبی داشته است و مسائلی که مطرح می شود را به خوبی پیگیری می کند.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره ارزیابی پروژه های دهه فجر در شهرستان بیرجند گفت: پروژه های افتتاحی بسیار خوب بود و جای تجلیل از مجریان آنها وجود دارد که با توجه به مشکل آب در خراسان جنوبی در این ایام پروژه های آبخیزداری بسیار مناسبی در استان افتتاح شد و مربوط به پیگیری هایی بود که از استان و از محل برداشت صندوق توسعه ملی آغاز شد و امروز یک نهضت آبخیزداری در کشور شروع شده است.
حجت الاسلام عبادی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری درباره اقدامات زودهنگام انتخاباتی در خراسان جنوبی و بیرجند گفت: تاکنون تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در استان مشاهده نکردم و گزارشی هم تاکنون در این خصوص دریافت نکردم.
وی درخصوص ایجاد و تکمیل راه آهن خراسان جنوبی گفت: توقع ما توجه بیشتر مسئولان دولت به راه آهن بیرجند است چون این راه اهن قرار است از منطقه یونسی گناباد به بیرجند و در نهایت به نهبندان و زاهدان وصل شود.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: راه آهن این منطقه ردیف بودجه ای نداشت که با پیگیری های انجام شده در دور قبل مجلس شورای اسلامی برای آن ردیف گرفتیم و تاکنون از سمت یونسی به بیرجند حدود 30 کیلومتر زیرساخت ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: راه آهن را نمی توان از وسط شروع کرد چون باید از طرف زاهدان هم اجرای عملیات آن آغاز شود و ما در این خصوص هم پیگیری کردیم و زمینه مناسب برای اجرای مناقصه در آنجا ایجاد شده است.
عبادی گفت: خواسته ما از وزیر راه و شهرسازی در دیداری که اخیرا با وی داشتیم ایجاد زیرساخت ها به شکل قطعه بندی در بیرجند و یونسی گناباد بود و ایشان قول لازم را داده اند اما چون راه آهن هزینه بالا داشته و با بودجه عمومی کشور ساخته نمی شود باید سرمایه گذار بخش خصوصی بیاید یا فاینانس شود و تعدادی این کار را انجام دهند.
عبادی افزود: شاید کسانی که داخل کشور هستند هم آنچنان بضاعت مالی نداشته باشند که این مسیر را انجام دهند اما زمینه ایجاد آن فراهم و تصویب شده که از محل صندوق توسعه ملی هر سرمایه گذاری به اینجا بیاید به وی وام لازم داده شود و این اقدام بزرگی است.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در خصوص نقش تکمیل جاده ماهیرود به فراه افغانستان گفت: این جاده بسیار مهم است و اگر تکمیل شود نقش بزرگی در توسعه استان دارد و در جلسه اخیر که با وزیر راه و شهرسازی داشتیم به این موضوع تاکید شد.
وی افزود: امروز کمبود اعتبارات در روند تکمیل پروژه ها موثر است اما تکمیل این جاده باید در اولویت باشد و امروز هم مرز بانشاطی داریم.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: راه آهن هم برای استان مهم است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد زیرا خراسان جنوبی سومین استان معدن خیز کشور است که اگر ریل و راه آهن در این منطقه باشد رونق فوق العاده پیدا می کند و بحث مسافر و ... در مقایسه با مقوله ترانزیت بسیار ناچیز است.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص بودجه امسال کشور گفت: تا زمانی که مجلس شورای اسلامی این بودجه را تصویب نکند صحبت در خصوص آن موضوعیت ندارد و هر زمان به طور کامل در صحن مجلس تصویب شود آن وقت صحبت از بودجه ارزشمند است هرچند بودجه عمومی کشور امسال به دلیل بعضی مسائل مثل تحریم ها بودجه ای انقباضی است.
عبادی با اشاره به روند تکمیل پروژه جاده بیرجند به قاین گفت: این پروژه 90 کیلومتر است که نیمی از آن دوبانده شده و در جلسه مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با وزیر راه در خصوص کندی اجرای این پروژه گلایه شد و با رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در این خصوص دیدار داشتیم.
وی بیان کرد: در خصوص جاده یادشده از طرف ما هر کاری شد و 2 بار استیضاح وزیر راه و شهرسازی را در دوران آقای آخوندی امضا کردم و تذکرات متعدد به وزیر دادیم که رسانه ها هم باید به این تذکرات به شکل مثبت بپردازند.
عبادی گفت: بعضی از مسائل از طرف مسئولان استانی پیگیری شده اما مشکل در مرکز است که رسانه ها باید در این خصوص قلم زده و از متولی واقعی آن که وزارت راه و شهرسازی است مطالبه گری کنند.
وی ادامه داد: راه های استان و آب دو مشکل اساسی در خراسان جنوبی است و متولی این دو اقدام در وزارتخانه های مربوط دو مدیر از بیرجند هستند که از این عزیزان با وجود همکاری های مطلوب که تاکنون در این خصوص داشتند، انتظار عنایت بیشتری به مشکلات استان است.
وی گفت: در خصوص باروری ابرها وزارت نیرو اعلام کرد که با کمک بخش هوافضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام می شود و از اولویت های این وزارتخانه خراسان جنوبی است و اینکه امروز هوافضا استان ما فناوری باروری ابرها را به دست آورده برای ما افتخار است چون قبلا از روسیه و ... استفاده می شد که هزینه زیادی به ما تحمیل می کرد.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته باروری ابرها انجام می شد و خراسان جنوبی از اولویت ها نبود که با پیگیری های انجام شده امروز در اولویت وزارت نیرو قرار دارد.
وی گفت: نوع مصرف آب در خراسان جنوبی در بخش کشاورزی بیشتر شکل غرقابی است که حتی هلند که غرق آب است این گونه و به شکل غرقابی آب را مصرف نمی کند و باید این شیوه آبیاری اصلاح شود.
عبادی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص بحث استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع از مجلس پنجم مطرح بود و خواست نمایندگان در همه ادوار این بود که بیشتر به دلیل مغایرت هایی که با قانون اساسی داشت از طرف شورای نگهبان رد شد و امروز هم کسانی که پیگیر این بحث هستند به دنبال رفع مغایرت آن با قانون اساسی هستند و فضای مجلس به نفع استانی شدن انتخابات است.
وی گفت: برای این طرح منافعی ذکر شده و این است که افراد بزرگتری شاید نماینده شوند و حوزه های انتخابیه بزرگ می شود و از گیر و دار های قبیله ای و بخشی خارج می شود، نمایندگان از کارهای کوچک به سمت کارهای کلان می روند و حساسیت شهرها هم کاهش پیدا می کند.
حجت الاسلام عبادی افزود: برای این طرح معایبی هم ذکر شده به عنوان مثال روستاها و مناطقی که از جمعیت کمتری برخوردار هستند ممکن است کمتر دیده شوند اما به نظر بنده باید یک دوره به شکل آزمایشی از کار اجرا و سپس آسیب شناسی و بعد ارزیابی شود که آیا این اقدام مناسب است یا نه.
وی همچنین گفت: حضور رئیس جمهوری در استان برکات و خیرات زیادی برای ما دارد و امیدواریم هرچه سریعتر به استان ما تشریف آورده و برنامه های خوبی هم برای این منطقه داشته باشند.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد می کنیم رئیس جمهوری قبل از سفر به استان ها با مجمع نمایندگان مردم جلسه ای بگذارند و مشکلات را از نمایندگان مردم بپرسند چون این دیدارها اثرگذار است.
وی گفت: در خصوص سفر مقام معظم رهبری به خراسان جنوبی در یک دیدار که به همراه نماینده ولی فقیه در استان با ایشان داشتیم آنجا مطرح شد که سفری به استان داشته باشند و ایشان هم فرمودند مانعی ندارد و پیگیر تحقق این سفر هستیم و حضور ایشان برکات بسیار زیادی برای توسعه استان دارد.
حجت الاسلام عبادی همچنین گفت: حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن و جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باشکوه هرچه تمام تر برگزار شد و مردم با وجود مشکلات و سختی ها توجه کامل به دستاورد های بزرگ انقلاب دارند و به اصل حضور خود در راهپیمایی توجه داشتند.
وی هدف دشمن از تحریم های اقتصادی را جداکردن مردم از آرمان های انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: از این رو به نحوه برگزاری راهپیمایی دقت داشتند و دشمن امیدوار بود شاید حضور مردم کمرنگ باشد که این را به عنوان ثمره تحریم اقتصادی خود عنوان کنند اما ملت بزرگ ایران دیروز دشمنان ملت را از تحریم اقتصادی و غیره مایوس کرد.
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: خبرنگاران و رسانه ها را همکار خود می دانم چون هر دو مطالبه گر مشکل مردم هستند و حالت مطالبه گری دارند که امیدواریم با همکاری با یکدیگر بتوانیم در رفع مشکل مردم موفق باشیم.
عبادی گفت: اگر بنده به عنوان نماینده مردم مطالبه ای از مسئولان دولت داشتم بدون همراهی رسانه ها این مطالبه گری نتیجه بخش نیست چون رسانه ها می توانند به مطالبه ما موج رسانه ای دهند تا آثار خود را در بالا بگذارد.
7559*3028

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال