تلاش مذبوحانه آمریکا برای حضور کشورها در کنفرانس ورشو

تهران- ایرنا- یک روز مانده به برگزاری کنفرانس ضدایرانی ورشو که بسیار نازلتر از سطحی که آمریکا برای آن برنامه ریزی کرده بود از آن استقبال شده، در ادامه تلاش های واشنگتن برای حفظ آبرو، کاردار سفارت آمریکا در قاهره گفت: این کنفرانس ضدایرانی نیست.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، در حالی که تنها یک روز به آغاز کنفرانس ضدایرانی آمریکا در ورشو پایتخت لهستان مانده و هنوز تکلیف حضور بسیاری از کشورها در این کنفرانس مشخص نیست، تلاش واشنگتن برای جلب اعتماد کشورها همچنان ادامه دارد.
«تام گلدبرگر» کاردار سفارت آمریکا در قاهره در همین راستا به توجیه ضدایرانی و ضدفلسطینی نبودن این نشست برای جلب توجه دیگر کشورها پرداخت.
وی در پیامی توئیتری نوشت که 1) نشست ورشو درباره صلح و امنیت در منطقه است و 2) مجموعه کاملی از مسائل منطقه روی میز است: این نشست ضدایرانی نیست.
گلدبرگر افزود که 3) فلسطینی ها دعوت شده اندو 4) آمریکا در ورشو هیچ طرحی را اعلام نخواهد کرد. ما می خواهیم (نظرات کشورها درباره) منطقه را بشنویم.
نشست ورشو چهارشنبه و پنجشنبه در پایتخت لهستان برگزار می شود و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که ماه گذشته برگزاری آن را در قاهره پایتخت مصر اعلام کرد، دیروز تور اروپایی خود را از مجارستان آغاز کرده و پس از آن به جمهوری اسلواکی و لهستان می رود.
پمپئو در ابتدا گفته بود این نشست برای بررسی فعالیت های منطقه ای ایران برگزار می شود اما وقتی با واکنش کشورهای مختلف به ویژه اروپا روبه رو شد، موضوع آن را به مسائل خاورمیانه تغییر داد.
همچنین مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا به همراه جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ در این نشست حضور خواهند داشت.
گزارش رسانه ها حاکی است که کوشنر در این نشست طرح آمریکا را برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینیان عرضه خواهد کرد، هر چند بعید است جزییات آن را اعلام کند.
برگزاری نشست ورشو با اعتراض ایران روبه رو شده و بعید به نظر می رسد که از کشورهای مهم اروپایی هیاتی بلندپایه در آن حضور یابد.
روزنامه اماراتی ' نشنال ' روز سه شنبه در مطلبی به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی در سازمان ملل که نام آن را ذکر نکرد،نوشت : مقامات سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس مخالف برگزاری نشست ورشو هستند.
روسیه نیز شرکت نخواهد داشت و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که در این نشست غایب خواهد بود.
در این نشست فقط مقام های برخی شیخ نشین های متحد آمریکا در حاشیه خلیج فارس و در صدر آنها عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی حضور می یابند.
شبد**9416**1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال