عبور از تحریم ها با رونق کسب و کار و صادرات

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: راهکار اصلی مقابله با تحریم ها، بهبود شرایط کسب و کار، ارتقای ساخت داخل محصولات و صادرات است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» در نخستین نشست شورای مشورتی جوانان این وزارتخانه خاطرنشان کرد: با برنامه هایی که در ماه های گذشته اجرا شد، اکنون شرایط اقتصاد و تولید به حالت مطلوب تری بازگشته است.
وی با تاکید بر افزایش صادرات در شرایط کنونی، خاطرنشان کرد: در شرایطی که مشکلات واردات و ارز داریم‌، باید ساخت داخل و در نتیجه صادرات را افزایش دهیم، در این زمینه از جوانان انتظار می رود با تخصص و دانش خود ما را همراهی کنند تا فضای روانی جامعه مدیریت شود.

** لزوم استفاده از فرصت صادرات به کشورهای همسایه
وزیر صنعت ادامه داد: در کاشی و سرامیک سالیانه سه هزار و 600 میلیون متر مربع تولید داریم، در حالی که در گذشته سه میلیون‌متر مربع واردات داشتیم؛ اکنون نه تنها نیازی به این واردات نداریم، بلکه امکان صادرات هم فراهم است.
وی اظهار داشت: بطور نمونه پاکستان سالیانه 100 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک مصرف می کند و پارسال هشت میلیون متر مربع صادرات ایران به پاکستان بوده است.
رحمانی با تاکید بر اینکه فرهنگ هم باید به کمک تولید بیاید، گفت: فرهنگ مصرف کالای ایرانی یکی از این برنامه هاست، زیرا با حمایت از تولید کالای ایرانی چنانچه یک میلیارد دلار صادرات داشته باشیم، دستکم 50 هزار شغل ایجاد می شود.
وزیر صنعت به تقویت کسب وکارهای نوین اشاره کرد و یادآور شد: چند سال پیش تقاضا برای مجوز تاکسی های تلفنی بسیار زیاد بود، در حالی که امروز تاکسی های استارتآپی جای آنها را گرفته است، اگر ثابت بایستیم و شغل های جایگزین نداشته باشیم، تغییرات ما را نابود می کند.
وی، فعال کردن ظرفیت های موجود را گام دیگر برنامه های سال 98 برشمرد و گفت: صادرات باید یکی از پروژه های محوری باشد.
رحمانی یادآور شد: روزی که به عنوان وزیر انتخاب شدم، خودروسازی به عنوان صنعت مادر کشور به دلیل اشتباهات رخ داده اعتبار خود را از دست داده و تولید 70 درصد نسبت به برنامه عقب بود، همچنین یک میلیون دستگاه خودروی داخلی و 100 دستگاه خودروی خارجی تحویل شده بود.
به گفته وی، قطعه سازان هم در حال تعطیلی بودند و امکان تامین قطعات را نداشتند و علاوه بر آن، فضای منفی رسانه های داخلی و خارجی از مشکلات دیگر بود.
وزیر صنعت ادامه داد: در گام نخست رونق تولید و در گام بعدی حفظ آن را در برنامه ها قرار دادیم، زیرا اشتغال کارگران و خرید قطعه نیازمند تولید بود و با این برنامه تولید خودرو از آبان تا اسفند سه برابر شد.
وزیر صنعت ادامه داد: پارسال تولید لوازم خانگی نیمه تعطیل شده بود، صنایع فولاد و آلومینیم هم با مشکل مواجه شده بودند و دشمن فکر می کرد این صنایع تعطیل می شوند.

** اعتماد به جوانان
این مقام مسئول خواستار آن شد تا افراد حاضر در نشست نظرات خود را برای بهبود شرایط جامعه جمع بندی کرده و برای بررسی و اجرا تحویل دهند.
وی بیان داشت: تفویض اختیار به جوانان، استان ها و مدیران به معنای اعتماد است.
وزیر صنعت درخصوص جذب جوانان برای انجام امور تاکید کرد: به هوش و دانش جوانان نیاز داریم، زیرا بهترین سرمایه ها در جهان نیروی انسانی است، اما نظام جذب نیروهای ما ایراد دارد و باید قانون مربوطه اصلاح شود.
رحمانی، معدن و صنایع معدنی را از دیگر برنامه های سال 98 عنوان کرد و گفت: امروز شاهدیم که استارتآپ ها ورود چندانی در بخش معدن و تجارت نداشته اند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت، ارتباط صنعت و دانشگاه را از حلقه های مفقود این 2 حوزه برشمرد و افزود: یکی از محورهای برنامه های امسال فناوری است که در این زمینه برنامه های جوانان را بطور حتم بررسی و پیگیری می کنیم.
وی ادامه داد: برخی از مسائل مثل انتقال مهارت ها را باید پیگیری کنیم، انتقال تجربیات صنعتگران به نسل بعد در چند سال اخیر بهبود پیدا کرده، اما باید بیشتر تقویت شود.
اقتصام*3065**9189

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال