دوردوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی در بوشهر آغاز شد

بوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دور دوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی براساس جدول زمانبندی ابلاغ و روز گذشته در9 کانون آلوده این استان آغاز شد.

خسرو عمرانی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: وسعت کانون های آلوده درمرحله دوم 12 هزار هکتار است.
وی بیان کرد: براساس پایش ها کانون های آلوده در استان بوشهر شامل شهرستان های تنگستان، دشتستان، دیلم، دشتی، دیر و گناوه است که سمپاشی این مناطق تا 10 اردیبهشت ادامه دارد.
وی بیان کرد: دور سوم سمپاشی ها براساس شرایط و نیاز در دستور کار قرار می گیرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: براساس پیش بینی ها 20 هزار هکتار از مناطق مختلف استان بوشهر به عنوان مناطق آلوده شناسایی شده که از این میزان در مرحله نخست که از اول بهمن آغاز شد 2هزار و 100 هکتار، مرحله دوم (پوره ها) 12 هزارهکتار و مابقی سمپاشی در صورت نیاز در مرحله سوم براساس پیش بینی ها که با هجوم ملخ های بالغ مهاجر روبرو خواهیم شد، انجام می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با بسیج همه امکانات، ستاد بحران در همه شهرستان ها فعال و اطلاع رسانی لازم به مردم و کشاورزان دراین زمینه انجام شده و همه چیز در استان تحت کنترل و در دست پیگیری و اقدام است.
عمرانی افزود: باتوجه به هماهنگی های لازم ستاد مدیریت بحران، بوشهر از استان های پیشرو در مبارزه با ملخ صحرایی است.
وی یادآورشد: با توجه به اینکه ورود نخستین گروه ملخ ها به استان بوشهر از اول بهمن گزارش شد 36 گروه ردیاب در این استان تشکیل و همه امکانات برای مقابله با این آفت بسیج شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در این استان با همکاری سازمان برنامه و بودجه و استانداری، منابع مالی و همه تمهیدات لازم برای مقابله با آفت ملخ صحرایی فراهم شده است.
وی بیان کرد: تغییر اقلیم استان بوشهر به سمت گرم شدن هوا و پراکندگی و گستردگی فضا کار ردیابی دسته های ملخ صحرایی را در استان با مشکلاتی روبرو می کند.
عمرانی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده در زمان حاضر همه عرصه های کشاورزی و غیرکشاورزی استان بوشهر برای مقابله با ملخ صحرایی ردیابی می شود.
وی ادامه داد: کارسمپاشی در استان بوشهر با چهار دستگاه ماشین سمپاش یو وی ال، سمپاش های زمینی و هفت باند فرودگاه و یک فروند هواپیمای سمپاش برای مقابله با این آفت دراستان مستقر شده است.
عمرانی گفت: تاکنون بیش از یکهزار و500 لیتر سم دراستان بوشهر برای سمپاشی عرصه های مختلف در فاز نخست مصرف شده است.
وی گفت: بیش از 10میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی برای آماده سازی امکانات، خرید سمپاش ها و مصارف سم‌ها هزینه شده که دستگاه‌های مختلف در این زمینه کمک کرده اند.
عمرانی گفت: ملخ‌های صحرایی از مضرترین انواع ملخ‌ها هستند و در دسته‌های چند صد هزار تایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و شبه جزیره عربستان به استان هایی از جمله فارس، بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان وارد شدند.
وی یادآور شد: با توجه به پیش بینی ها حضور ملخ‌ها تا پنج سال آینده در کشور ادامه دارد و باعث آسیب و ضرر می‌ شود که باید برنامه ریزی دقیق و مدونی برای مبارزه با آنها داشته باشیم.
عمرانی گفت: این ملخ‌ها همه گیاهان سر راه خود را می‌خورند و اگر کنترل نشوند روزانه 200 تا 400 کیلومتر قدرت پروازی و در صورت مبارزه نکردن تا سه هزار و 500 کیلومتر قدرت جابه جایی دارند و اگر در استان بوشهر با ملخ‌ها مبارزه نشود به استان فارس و پس از آن به نقاط هجوم می‌ برند.
عمرانی اظهارداشت: در صورت تاخیر در مبارزه، پوره‌ها می‌ توانند روزانه بین چهار تا هشت کیلومتر جابه شوند به همین دلیل ملخ های بالغ در هر مکانی دیده شوند باید در مدت سه روز مبارزه انجام شود.
وی گفت: مبارزه با پوره‌ها نیز باید ظرف یک هفته انجام شود و اگر بالغ شد بلافاصله پس از آن مهاجر می ‌شود.
عمرانی افزود: توصیه می ‌شود مردم در هر مکانی ملخ بالغ و یا پوره‌های این ملخ‌ها را مشاهده کردند به مرکز جهاد کشاورزی اطلاع دهند تا نیروهای این سازمان در مدت زمان کمتر از 48 ساعت در محل حضور یافته و در صورت نیاز به ردیابی و مبارزه این کار را انجام دهند.
6047/6043

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال