مشاور وزیراعلام کرد:

خیر صندوق ذخیره فرهنگیان به خیلی ها رسید اما به مدارس نه

تهران-ایرنا- مشاور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش گفت : میلیاردها تومان منابع درآمدی صندوق ذخیره فرهنگیان نصیب بسیاری از شرکت های تعاونی شد اما مدارس از حداقل امکانات بهره ای نبردند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، منصور مجاوری روز دوشنبه در مراسم برگزاری مرحله پایانی انتخابات اعضای هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان افزود : خیلی از شرکت های تعاونی با بهره گیری از صندوق ذخیره فرهنگیان میلیاردر شدند اما مدارس ما از حداقل امکانات بی بهره هستند.
وی افزود: همچنین میلیاردها تومان منابع درآمدی صندوق ذخیره فرهنگیاین است که هنوز آمارگیری و شناسایی نشده و املاک بسیاری وجود دارد که بدون سند هستند.
وی با یادآوری اینکه 200 فرصت درآمدی شناسایی شده اما تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: چرا آموزش و پرورش با دارا بودن بیمه معلم باید از سایر بیمه ها استفاده کند، چنین مسائلی موجب شد بیمه ایران که از آموزش و پرورش 414 میلیارد تومان طلبکار بود در نهایت با دریافت 250 میلیارد تومان رضایت داده و تسویه حساب کند.
مجاوری با اشاره به اینکه 85 هزار مدرسه دولتی دارای کد یکپارچه هستند، افزود : در مجموع از این مدارس 10 هزار میلیارد تومان کمک های مردمی جمع آوری شد و این در حالیست که برای 50 میلیارد تومان باید به سراغ سازمان برنامه و بودجه برویم.
وی همچنین گفت : هم اکنون از 106 هزار مدرسه در سراسر کشور 85 هزار مدرسه دارای کد مالی هستند که تمامی درآمد ها و کمک های مردمی در قالب حساب یکپارچه سازی تجمیع می شود و مسئولان وزارت آموزش و پروش درجریان گردش مالی و دخل و خرج مدارس قرار می گیرند.
مشاور اقتصادی وزیرآموزش و پرورش اظهار داشت : این وزارتخانه از منابع مختلف می تواند درآمد زایی کند؛ به عنوان مثال یکی از شرکت های بیمه در سال 94 درخواست کرد آرم تبلیغ شرکت خود را در پشت کتاب اجتماعی دانش آموزان درج کند اما آموزش و پرورش با پیشنهاد رقم 20 تا 30 میلیارد تومانی این شرکت موافقت نکرد حتی این وزارتخانه پیشنهاد چاپ رایگان 140 میلیون جلد کتاب درسی را رد کرد.
وی ادامه داد: معلم به عنوان اولین فردی که با آموزش و تربیت دانش آموزان سر و کار دارد باید باور تفکر اقتصادی را در کنار پرورش و تربیت اسلامی فرا گیرد.
مجاوری با اشاره به اینکه امروز با برگزاری انتخابات فرهنگیان در هیات امنای صندوق ذخیره و ورود سه نفر از معلمان به این صندوق به عنوان یک موسسه غیر دولتی حرکتی خوشایند آغاز شده است، افزود : بر اساس ماده 63 قانون برنامه و بودجه تمامی کارمندان دولت حق السهم می گیرند به همین دلیل آموزش و پرورش نیز از سال 73-74 به دنبال لحاظ شدن این حق السهم برای فرهنگیان بود.
وی گفت : براساس لایحه ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد فرهنگیان نیز قرار شد به میزان 5درصد حقوق خود را در صندوق ذخیره سرمایه گذاری کنند و به همین میزان نیز دولت اختصاص دهد.
مجاوری افزود: براین اساس تاکنون هزار و 700 میلیارد تومان سهم کارکنان آموزش و پرورش به صندوق ذخیره فرهنگیان واریز شده و سهم دولت فقط 750 میلیارد تومان پرداخت شده است و ما از دولت طلبکار هستیم.
وی تصریح کرد : علت این طلب از دولت آن است که در قانون برنامه پنجم توسعه حق السهم دولت به صندوق ذخیره حذف شد اما در برنامه ششم توسعه بار دیگر این قانون گنجانده شد.
مشاور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان یک موسسه هلدینگ اقتصادی است که دارای شرایط سرمایه گذاری است، اظهار داشت: اگر اکنون تصمیم بر این شده تا از فرهنگیان نیز در هیات امنای این صندوق حضور داشته باشند به دلیل افزایش امنیت و نظارت بر عملکرد موسسه است.
مجاوری اضافه کرد : منتخبان فرهنگیان در هیات امنای صندوق ذخیره در کنار بزرگان متفکر اقتصادی قرار می گیرند از این رو وظیفه سنگینی بر عهده دارند زیرا باید تحلیل ها، ارزیابی ها و گزارش ها را برای معلمان بازگو کنند.
وی با اشاره به اینکه اکنون موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان دارای 30 شرکت زیر مجموعه است که تابع قوانین شرکت ها هستند که منتخبان فرهنگیان باید گزارش های ماهانه و فصلی از فعالیت های این شرکت ها ارائه دهند،
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه عظیم سرمایه دار و سرمایه گذار نتوانسته از ظرفیت نیروی انسانی خود استفاده کند، تصریح کرد : جوامع مختلف امروز به دنبال منابع زیرزمینی و در آمد کارخانجات نیستند بلکه به دنبال بهره گیری از نیروی انسانی خود هستند.
علمی *1883 * 1836 **1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال