سالن ورزشی 57 ساله تهران آماده پذیرایی از 10 تیم برتر کشتی فرنگی جهان

تهران - ایرنا - سالن ورزشی شهدای هفتم تیر تهران از سال 1336 تاکنون خاطرات زیادی از مبارزات و دلاوری های نام آوران و قهرمانان کشتی ایران زمین را در خود جای داده و این سالن 57 ساله، این بار و در روزهای پایانی این هفته میزبان 10 تیم برتر کشتی فرنگی دنیا در پیکارهای جام جهانی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، علاقه مندان به ورزش کشتی هیچگاه مبارزات جهان پهلوان تختی، پهلوان عباس زندی، توفیق جهانبخت، محمود ملاقاسمی، ناصر گیوه چی، منصور مهدی زاده، محمدعلی صنعتکاران، منصور برزگر، ابراهیم جوادی و ... در سال های دور و نزدیک را فراموش نمی کنند و این سالن پیر، خاطرات زیادی را در خود جای داده و به نوعی تاریخ کشتی ایران است.
سالن ورزشی شهدای هفتم تیر به دلیل اینکه در مرکز شهر تهران واقع شده، یکی از اماکن خوب برای برگزاری رقابت های کشتی است اما دیگر ظرفیت و گنجایش لازم را برای پاسخگویی به خیل عظیم تماشاگران کشتی دوست ندارد.
به هر ترتیب، فدراسیون کشتی بعد از اینکه رسول خادم به عنوان رییس آن انتخاب شد، رویکرد جدیدی را در برگزاری مسابقه های
کشتی به خصوص در سطح بین المللی آغاز کرد.
در همین راستا، فدراسیون کشتی برای برگزاری سی و چهارمین دوره رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی و کشتی فرنگی جام یادگار امام (ره)، بازسازی این سالن را آغاز کرد تا حدی که خانه کشتی شهدای هفتم تیر تهران چهره جدیدی اکنون به خود گرفته است.
وضعیت ظاهری سالن شهدای هفتم تیر و به خصوص اتاق ها و بخش های دیگر آن بازسازی و زیباسازی شد و به رغم ظرفیت بسیار کم آن، برای برگزاری رقابت های بین المللی کشتی مناسب است.
این سالن قدیمی تهران یک بار دیگر قرار است برای ایرانیان خاطره انگیز شود. سی و دومین دوره پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی در سال 2014 در روزهای 25 و 26 اردیبهشت ماه با حضور 10 تیم برتر پیکارهای کشتی فرنگی قهرمانی سال 2013 بزرگسالان جهان در بوداپست مجارستان در خانه کشتی شهدای هفتم تیر تهران برگزار خواهد شد.
این رقابت ها قرار بود مانند گذشته در سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شود اما مسوولان این مجموعه ورزشی مبالغ زیادی را برای برگزاری دو روزه رقابت ها مطالبه کردند و ضمن اینکه بازسازی آن هم به حدود 700 میلیون تومان نیاز داشت که فدراسیون کشتی ترجیح داد این هزینه را در سالن اختصاصی خود در شهدای هفتم تیر تهران انجام دهد.
رییس ستاد اجرایی و سرپرست مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی تهران گفت: بعد از آنکه مشخص شد جام جهانی کشتی فرنگی سال 2014 قرار است در سالن ورزشی هفتم تیر برگزار شود، فدراسیون کشتی هم دوباره کار بازسازی و آماده سازی هر چه بهتر این سالن قدیمی را آغاز کرد.
«اسدالله رضایی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بخشی از این سالن اختصاص به بدنسازی داشت که تبدیل به 10 اتاق مجهز به تخت ماساژ، مبل و صندلی و سایر امکانات شد تا 10 تیم حاضر در جام جهانی کشتی فرنگی در زمان رقابت ها از امکانات خوبی برخوردار باشند.
وی اظهار کرد: ضمن اینکه بخشی دیگر از این سالن برای تمرین، آماده سازی و گرم کردن کشتی گیران اختصاص یافته است و همچنین اتاق های دوپینگ، کلاس توجیهی داوران، کنفرانس، محل مخصوص برای جلسات و مذاکرات «نناد لالوویچ» رییس فدراسیون بین المللی کشتی (فیلا) راه اندازی و مهیا شده است.
رضایی با اشاره به تعویض تشک های کشتی سالن ورزشی شهدای هفتم تیر گفت: برای زیباسازی سالن هم تاکنون اقدامات خوبی انجام شده و همه صندلی های موجود شستشو شده و
پرچم های 10 کشور شرکت کننده به شکل زیبایی در آن نصب و از نظر روشنایی سالن به سیستم های نورپردازی مجهز شده است.
وی ادامه داد: به دلیل آنکه جام جهانی به صورت تیم به تیم برگزار می شود و کشتی گیران سه تیم برتر به صورت گروهی به روی سکو خواهند رفت، سکوهای قهرمانی به اندازه بزرگ و شکل مناسب و زیبایی ساخته شده و همچنین برای مقابله با گرمای سالن، چندین دستگاه کولر ایستاده در سالن نصب و راه اندازی می شود.
رییس ستاد اجرایی و سرپرست مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در تهران، ظرفیت صندلی های سالن ورزشی شهدای هفتم تیر را حدود سه هزار صندلی ذکر کرد و گفت: به دلیل ازدحام علاقه مندان ممکن است بین چهار هزار تا 4500 نفر هم در سالن حضور داشته باشند.
وی با بیان اینکه دستگاه ال سی دی بزرگی در قسمت شمالی سالن نصب خواهد شد، گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته و به دلیل خیل عظیم کشتی دوستان برای تماشای رقابت ها، فدراسیون کشتی با همکاری شهرداری منطقه در نظر دارد در «پارک شهر» دستگاه ال سی بزرگی را نصب کند تا علاقه مندان بتوانند این رقابت ها را در داخل این پارک تماشا کنند!!
رضایی ادامه داد: همه هزینه های بازسازی، زیباسازی و تجهیز سالن ورزشی شهدای هفتم تیر تهران توسط فدراسیون کشتی انجام شده و در این راه عبدالله عزیزی سرپرست هیات کشتی استان تهران هم زحمات زیادی را متحمل شده است.
وی بیان داشت: خوشبختانه هماهنگی خوبی برای برگزاری آبرومندانه این رقابت ها وجود دارد و به طور مرتب جلسات ستاد اجرایی با حضور همه اعضا در این سالن برگزار می شود تا کمبودها، نقایص و مشکلات پیش رو برطرف شود، ضمن اینکه رسول خادم رییس فدراسیون کشتی هم شخصا امور را پیگیری می کند.
گروه بندی پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی سال 2014 در تهران، هفته گذشته با حضور «نناد لالوویچ» رییس فدراسیون بین المللی کشتی (فیلا) در مقر فیلا در شهر لوزان سوییس انجام شد.
در گروه یک، تیم های روسیه، مجارستان، آمریکا، ترکیه و قزاقستان و در گروه دو هم تیم های ایران، کره جنوبی، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و فنلاند حضور دارند.
«تئودوریس هاماکوس» از یونان و «آکرارجان روزی یف» از ازبکستان که از اعضای هیات رییسه فیلا هستند، به عنوان نمایندگان فدراسیون بین المللی کشتی در رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی تهران حضور می یابند.
همچنین «کنستانتین میخاییل اف» نایب رییس آسیایی کمیته داوران فدراسیون بین المللی کشتی و «ادیشیر ماچیدزه» از گرجستان به عنوان مدرسان داوری از سوی فیلا در این رقابت ها حضور خواهند داشت.
با تصمیم مسوولان برگزاری مسابقات، وزن کشی این رقابت ها با دو کیلوگرم ارفاق وزن انجام می شود.
در این رقابت ها از نفرات شرکت کننده آزمایش دوپینگ گرفته خواهد شد که دکتر بابک شادگان نماینده ایرانی کمیته پزشکی فیلا و مقیم کانادا، مسوول این کار معرفی شده است.
اردوان صاحب داور المپیکی (خوزستان) و چهار داور درجه یک بین المللی ایران شامل علی اکبر طهماسبی (البرز)، ابراهیم کریمی (آذربایجان غربی)، احمد دامغانی نژاد (تهران) و رمضانعلی رمضان نژاد (مازندران) در جام جهانی کشتی فرنگی تهران قضاوت خواهند کرد.
فدراسیون کشتی ایران برای این رقابت ها در مجموع 55 هزار دلار جایزه در نظر گرفته که به ترتیب به تیم های اول تا سوم 30، 15 و 10 هزار دلار جایزه نقدی اهدا می شود.
پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی از سال 1980 آغاز شده و تاکنون طی 31 دوره گذشته، ایران در سال های 2010 ایروان ارمنستان، 2011 مینسک بلاروس و 2012 سارانسک روسیه عنوان قهرمانی را کسب کرده و در سال های 2004 تفلیس گرجستان و 2013 تهران عنوان نایب قهرمانی را بدست آورده است.
تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در سال های 2005 تهران و 2008 سمباتهی مجارستان به مقام سوم رقابت های جام جهانی رسید.
همچنین پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی در سال های 1997، 2005 و 2013 به میزبانی کشورمان برگزار شده است.
گزارش از: رضا رمضانی.
ورزشی (5). ** 1067 ** 1589

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال