منشور حقوق شهروندی به حقوق اقلیت ها توجه خاص دارد

کرمانشاه - ایرنا - رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام گفت: در منشور حقوق شهروندی دولت دکتر روحانی، توجه ویژه به حقوق اقلیت های فکری، مذهبی و قومی شده است.

ˈشهاب تجریˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: حقوق اقلیت ها همیشه از دغدغه های کشور بوده و دموکراسی نیز زمانی محقق می شود که به این مهم در کشور پرداخته شود که امیدواریم با منشور حقوق شهروندی دولت توجه روز افزون به حقوق اقلیت های کشور از منظر فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ابراز شود.
وی با اشاره به مرزی بودن استان کرمانشاه و وجود اقلیت های قومی یا مذهبی در مناطق مرزی، توجه به حقوق این اقلیت ها را هم برای آنان و هم برای منافع کلان ملی و نظام بخصوص در حوزه امنیتی موثر و مفید خواند.
تجری گفت: منشور حقوق شهروندی در واقع تجمیع مجموعه قوانین حقوق شهروندی کشور است که تاکنون اجرا نشده اند ولی بر این باورم که نباید برای اجرای این منشور دست به موازی کاری زد بلکه لازم است سازمانی مشخص برای اجرای این منشور در نهاد ریاست جمهوری ایجاد و متولی اجرای آن شود.
وی گفت: در دو مورد به این منشور نقد دارد که اولین نکته در حوزه فرهنگسازی پایه ای برای حفظ حقوق شهروندی از راهکار آموزش به کودکان و جوانان در مدارس ابتدایی، راهنمایی و متوسطه است.
تجری گفت: این مورد به شکلی کلی به وزارتخانه های علوم، آموزش و پرورش و صدا و سیما محول شده که به نظر لازم است متولی خاص تری برای این موارد در منشور در نظر گرفته شود.
رییس کانون وکلای استانهای کرمانشاه و ایلام همچنین گنجانده نشدن بند یا ماده ای در این منشور برای حفظ حقوق شهروندان در محاکم قضایی و دادسراها را یکی از کاستی های منشور حقوق شهروندی عنوان کرد.
تجری افزود: گرچه در دوره ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی قانونی در مورد رعایت حقوق مردم در مراجع قضایی وضع شد اما هرگز این قانون اجرایی نشده است لذا می باید در این منشور ماده ای برای اینکه شهروندان هنگام مراجعه به محاکم قضایی دارای آرامش خاطر باشند و شاهد فضای ناامنی نباشند، تدبیر می شد.
وی گفت: در مجموع و بدون تردید، تدوین و انتشار این منشور کاری مفید برای آحاد جامعه است ولی از یاد نبریم که این منشور مطلبی به قوانین موضوعه قبلی کشور اضافه نکرده و یا تغییری در مفاهیم و مبانی حقوق شهروندی کشور نیز ایجاد نکرده است که از منظر بسیاری از حقوقدانان و اهالی فن، مفاهیم و مبانی کنونی دارای ایراد و اشکال چشمگیر است.
تجری گفت: انتشار این منشور برای گام اول بسیار خوب است و فکر می کنم که عمده دغدغه های دکتر روحانی نیز عدم رعایت حقوق شهروندان ایرانی است بخصوص فصل سوم قانون اساسی که امیدوارم با فراهم شدن بستر برای اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی شاهد جامعه ای قانونمند و توام با حفظ کرامت انسانها و رعایت حقوق شهروندی باشیم.
571/567/ 607

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال