رایحه ماندگار در آذربایجان‌غربی

احیای دریاچه ارومیه مهمترین مطالبه مردم در استان آذربایجان غربی بوده که دولت تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان هزینه کرده است که نتیجه آن را در موج‌های خروشان دریاچه، بازگشت آرتمیا و فلامینگو درآن و حضور کم نظیر گردشگران برای بازدید از بازگشت ققنوس گونه دریاچه به چرخه حیات، می‌توان دید.
تکمیل طرح راه آهن مراغه – ارومیه در کنار تثبیت تراز آبی دریاچه ارومیه را می توان نماد توجه ویژه در آذربایجان غربی به شمار آورد؛ طرح هایی که با تزریق مالی چشمگیر به فرجامی نیک رسیده است.
دولت  با وجود تنگناهای مالی در کشور ، عملیات اجرایی راه آهن مراغه - ارومیه که در سال ۱۳۸۰ شمسی آغاز شده بود  را با پشتکار شبانه روزی تکمیل کرد  و این طرح را در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رساند.
منطقه آزاد ماکو نیز به عنوان شاهراه ترانزیت کالا به اروپا سبب شد تا میزان اشتغال زایی در این منطقه بیشتر از متوسط استانی حتی بالاتر از سطح کشوری قرار گیرد.احداث و تکمیل کریدور جاده‌ای غرب کشور بخشی از جنوب تا شمال آذربایجان‌غربی، گازرسانی چهار برابری به روستاها از جمله اقدامات ماندگار در شمال غرب کشور است. 
 تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری مدرن و تلاش برای کاهش مصرف آب در این منطقه نیز نه تنها باعث کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده، بلکه سبب افزایش راندمان تولید و ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی شده است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده