انفجار خط لوله گاز ایران در ترکیه

تهران- ایرنا - صادرات گاز ایران به ترکیه روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ بار دیگر به دلیل انفجار در خط لوله انتقال گاز به این کشور متوقف شد.

پرونده صادرات گاز از ایران به ترکیه در حالی وارد بیستمین سال خود شد که طی ۱۵ سال گذشته ۱۱ انفجار در خط لوله آن رخ داده و در بیشتر آنها می‌توان رد پای خرابکاری گروهک‌های مسلح مخالف دولت ترکیه را دید.

به گفته «مهدی جمشیدی دانا» مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، در اغلب موارد گروه پ.ک.ک این کار را به دلیل اختلاف با دولت مرکزی این کشور انجام داده‌اند و در این نوبت نیز احتمال می‌رود گروه یاد شده این انفجار را انجام داده باشد.

ترکیه اولین مشتری گاز ایران با خط لوله به شمار می‌رود و صادرات گاز به این کشور بر اساس توافقی در میانه دهه ۹۰ میلادی، از سال ۲۰۰۱ آغاز شد. صادرات گاز به ترکیه گرچه تا ۵ سال بعد از آغاز با امنیت کامل در جریان بود اما بعد از آن با حوادث تروریستی فراوانی رو به رو و همین امر باعث شده تا در ۱۵ سال گذشته جریان گاز بین دو کشور با وقفه‌هایی همراه شود.

با وجود آنکه شرکت ملی گاز ایران در روز وقوع این انفجار در ۱۲ فروردین اعلام کرده بود تعمیر خط لوله ۳ تا ۵ روز زمان می‌­برد اما باوجود گذشت بیش از دو ماه اقدامی برای تعمیر آن و آغاز جریان گاز انجام نشد و تعلل آنکارا در این زمینه سوالاتی را در اذهان تداعی کرد که چرا تاکنون نه در رسانه های ترکیه و نه از سوی مسوولان رسمی در این زمینه اظهارنظری صورت نگرفته است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده