توطئه آمریکا برای عراق در بحبوحه بحران کرونا

تهران- ایرنا- روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» از توطئه جدید آمریکا برای عراق و مقاومت آن در بحبوحه شیوع ویروس کرونا که کشورهای جهان را در می نوردد، پرده برداشت.

مانور نظامی آمریکایی‌ها در ۴ فروردین ۱۳۹۹ که با همکاری نیروهای اماراتی و مشارکت سه گروه شبه نظامی عراقی غیروابسته به نیروهای مسلج عراق اتفاق افتاد، نوعی تلاش و توطئه برای ایجاد کودتای نظامی در عراق قلمداد که توسط گروه مقاومت کتائب حزب‌الله عراق آشکار شد و نیویورک تایمز نیز فاش کرد که پنتاگون به فرماندهان خود در عراق دستور داده تا برای نابودی کتائب حزب‌الله برنامه‌ریزی کنند؛ این گروه مقاومت نیز البته به آمریکا هشدار داد.

با همه اینها ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ خورشیدی اعلام کرد که پایگاه "K۱ " در استان کرکوک را ترک کرده و اموال موجود در آن را به نیروهای عراقی تحویل داده اند و یک روز بعد مقرهای خود در استان نینوا، پایگاه نظامی الحبانیه در استان الانبار واقع در غرب عراق و پایگاه ابوغریب در شمال بغداد را تحویل نیروهای عراقی دادند. اگرچه کریم علیوی نماینده فراکسیون بدر در مجلس نمایندگان عراق، خروج نیروهای آمریکایی از برخی پایگاه‌های نظامی در کشورش را مانور دانست و نسبت به خطرات این مانور و مقاصد پنهانی آن در آینده هشدار داد.

با این حال خبرگزاری فرانسه ادعا کرد آمریکا سامانه دفاع موشکی پاتریوت را در پایگاه نظامی‌اش در اربیل و پایگاه عین الأسد در استان الانبار عراق مستقر کرده است اما «تحسین الخفاجی» سخنگوی رسمی فرماندهی مشترک نظامی عراق آن را ادعای رسانه ای دانست.

در حالی که مقام های واشنگتن تأیید کردند ۲ سامانه دفاع هوایی پاتریوت را مستقر کرده‌اند و «گابریل صوما» مشاور خاورمیانه‌ای ترامپ نیز گفت که واشنگتن به دنبال عملیات هوایی علیه چند پایگاه نظامی در عراق است، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق تاکید کرد:‌ اقدامات غیر قانونی در هدف قراردادن پایگاه های نظامی عراق یا نمایندگی های خارجی در واقع هدف قراردادن حاکمیت و نادیده گرفتن دولت در عراق است.

«محمد محیی» سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق نیز گفت: در صورتی که آمریکایی‌ها اصرار به ادامه حضور در عراق داشته باشند یا بخواهند به رزمنده‌های ما حمله کنند، ما برای مقابله با آنها در اوج آمادگی قرار داریم.

این در حالی است که همزمان با تحرکات مشکوک نظامی آمریکا گروه تروریستی داعش در برخی استان‌های شمالی بغداد دست به اقدامات جدیدی زده‌اند.

سردار سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوای ایران نیز اعلام کرد که دولت و حاکمیت آمریکا باید تکلیف خود را در پایبندی به معاهدات و قوانین بین‌الملل معین کند. دفاع مشروع و قانونی مردم، دولت و ارتش عراق در برابر شرارت‌ها و ماجراجویی‌های آمریکا اجتناب‌ناپذیر است.

همچنین هشت گروه برجسته مقاومت اسلامی عراق اعلام کردند که از این پس با زبان زور با نیروهای آمریکایی سخن خواهند گفت. دولت عراق نیز ۲ پیام فوری برای وزارت امور خارجه آمریکا ارسال کرد و خواهان پاسخگویی واشنگتن در خصوص ورود و فعال کردن سامانه های پاتریوت در عراق شد و «دیوید شنکر» معاون وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که واشنگتن برای آماده‌سازی دور جدید گفت و گوی راهبردی با عراق آماده می شود.

با همه اینها در چنین فضایی، هواپیماهای آمریکایی بر فراز جنوب شهر بغداد پایتخت عراق به پرواز درآمدند. در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد عراقی گزارش داد که واشنگتن پس از حملات خمپاره‌ای به پایگاه‌های آمریکا، عراق را تهدید به حمله همزمان به ۱۲۰ نقطه در این کشور کرده است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده